Cestovanie 21. storočia, ktoré zaujme dizajnom či perfektnou gastronómiou: Poznáš trend eko cestovania z budúcnosti?

Mladý muž v odletovej hale na letisku

S vyhľadávaním lacných leteniek ti pomôžu špecializované prehliadače (Zdroj: Unsplash/Anete Lusina)

#Nová generácia podnikateľov a influencerov sa snaží venovať aj ekológií. Uvedomujú si, že cestovanie pre planétu znamená obrovskú záťaž. Hľadajú teda nové alternatívne riešenia, ktoré k základu dobrej dovolenky (dizajn, servis, gastronómia) pridávajú aj dôležité benefity, ako napríklad udržateľnosť, ekológiu a súdržnosť s prírodou.

Eko-turistika ako najlepšia voľba

Tie najlepšie hotely už nejakú dobu excelujú vo všetkých smeroch. To však nestačí. Dôraz sa začína klásť najmä na ekologickú stránku. Vedomá eko-turistika má stanovené presné kritériá, ktoré by mali prevádzkovatelia dodržiavať: kľúčovou je transparentnosť – mali by mať ocenenia a certifikáty udržateľnosti, podporu komunity ochrancov prírody a voľne žijúcich zvierat.

Tým, že sa rozhodneš podporiť takýchto podnikateľov, investuješ aj do miestnej komunity a ekonomiky. Preto je vhodné, ak si urobíš research vopred, a nájdeš si hotely či rezorty, ktoré miestnu ekonomiku podporujú, a podieľajú sa na jej budovaní.

Vďaka vysokému dopytu narastá rozmach nového typu hotelov, ktoré majú za úlohu splniť všetky očakávania eko nadšencov. Pre všetkých zodpovedných turistov ponúkame prehľad najkrajších hotelov podľa Forbes.

Hotel Svart, Nórsko

Úplne sebestačný hotel, ktorý sa nachádza na jazere pri úpätí ľadovca Svartisen. Okolo teba bude len čistá príroda, nádherné jazero a polárna žiara. Oáza pokoja, kde v blízkosti nenájdeš nič, okrem panensky čistej prírody. Skvelé je, že hotel neprodukuje žiaden odpadový materiál.

Turistov zaujme už na prvý pohľad svojím dizajnom. Prvý energeticky pozitívny hotel na svete, ktorý bude prevádzkovaný päťhviezdičkovou sieťou hotelov Six Senses. Prvých hostí očakávajú už v priebehu budúceho roka!

Zdroj: Instagram/sixsensessvart

Hotel Soneva Kiri, Thajsko

Rezort ukrytý v korunách stromov? Nájdeš ho v Thajsku. Nachádza sa v korunách dažďového pralesa s výhľadom na pláže. Ide o perfektné prepojenie ekológie s luxusom!

Spoločnosť Soneva sa rozhodla dodržiavať myšlienku ekológie vo všetkých svojich strediskách, no tento thajský fenomén je ešte o krok vpred. Vyvinuli špeciálnu kalkulačku, pomocou ktorej sledujú uhlíkovú stopu, ktorú chodom tohto ubytovacieho zariadenia produkujú (spotrebu energií či množstvo vyprodukovaného odpadu). Taktiež pripravujú hosťom jedlo z vlastnej záhrady, čím minimalizujú záťaž životného prostredia dovozom jedla zo vzdialenejších miest.

Zdroj: Instagram/discoversoneva

Hotel Singita, Juhoafrická republika

Dovolenka v divočine sa stane nezabudnuteľnou aj v Južnej Afrike. Ak sa rozhodneš pre návštevu hotelu Singita, z Johannesburgu sa tam dostaneš súkromným lietadlom za niekoľko desiatok minút. Po pristaní ťa privíta stádo slonov, žiráf či levy – lety sú totiž smerované do srdca Krugerovho národného parku.

Tento komplex je vybudovaný v súlade s prírodou, jeho stavba narušila pôvodnú prírodu len minimálne. Pokiaľ sa v ňom ubytuješ, jedna noc ťa vyjde vyše 4 tisíc eur! V tejto astronomickej cene je zahrnutý príspevok na školenie skautov bojujúcich proti pytliakom a tiež šesť týždňov prevádzky miestneho centra na vzdelávanie v oblasti životného prostredia.

Zdroj: Instagram/singita_

Ostrov North Island, Seychely

Túžiš vedieť, ako sa cítil Robinson Crusoe? Páčilo by sa ti stráviť celé dni osamote na bielej pláži? Tak určite odporúčame Ostrov North Island, na ktorý sa dostaneš za 15 minút helikoptérou z letiska v Mahé.

K dispozícií budeš mať osobného asistenta, ktorý ti splní všetky priania – môžeš tak zažiť napríklad potápanie v koralovej záhrade alebo masáž za sprievodu zvuku vlnobitia.

Znie to až príliš dobre na to, aby to bolo eko? Donedávna bol ostrov celkom pustým. Prinavrátenie života na ostrov sa podarilo vďaka práci ekológov a ľudí, ktorí vybudovali krásne turistické bývanie. Na North Islande môžeš prispieť k tvorbe eko-systému aj ty. Stačí ak domácim pomôžeš zasadiť vlastný strom, podporíš tvorbu koralov, či život korytnačiek.

Zdroj: Instagram/live.north

Lemala Wildwaters Lodge, Uganda

Ako by sa ti páčilo, keby si si počas večerného kúpeľa vo vani užíval priamy výhľad na Níl? Príde ti to ako zo sna? Hotel Lemala sa nachádza priamo na divokej prérií rieky Níl. Hrdo sa týči na žulových skalách, kde je vybudovaných len desať samostatných bungalovov pre turistov. Vďaka svojej jedinečnej architektúre do voľnej čistej prírody takmer vôbec nezasahujú.

Rozdivočená rieka ponúka pre turistov možnosť nezabudnuteľného raftingu. Pre priaznivcov obrovského adrenalínu je k dispozícii aj možnosť plávania v rieke, ale aj v špeciálne vybudovanom prírodnom bazéne, ktorý je vyhĺbený do jednej z okolitých skál.

Zdroj: Instagram/lemalawildwaters

 Hotel Bisate, Rwanda

Východoafrická Rwanda ponúka ďalšiu výnimočnú eko-alternatívu na výlet. Všetky bungalovy hotelu Bisate stoja v kopci na pilieroch. Ak by mal hotel skončiť, nezostane po ňom v prírode prakticky ani stopa, proste úplne zmizne!

Jednotlivé bungalovy pripomínajú vzhľadom skôr malé vtáčie hniezda, ktoré vytvorila príroda. Svojou architektúrou odkazujú na historickú tradíciou stavby chyží pôvodného obyvateľstva. Pre výstavbu boli použité primárne lokálne prírodné materiály, najmä drevo.

Zdroj: Instagram/nuvomag

Clayoquot Wilderness Resort, Britská Kolumbia

Na okraji Britskej Kolumbie nájdeš takýto all-inclusive eko-safari rezort, ktorý je vybudovaný v srdci pravej divočiny. Práve vďaka tomu funguje na báze udržateľnosti najviac, ako je to len možné. Naviac, usiluje sa o nápravu škôd, ktoré boli spôsobené ťažbou dreva a rybolovom pre komerčné účely.

Kvôli podpore myšlienky na zastavenie rybolovu sa šéfkuchár hotela rozhodol dokonca pre radikálnu vec! Vyškrtol z jedálnička lososa, čím sa snaží zvýšiť povedomie o znižujúcej sa prirodzenej populácií lososov v tejto lokalite. V roku 2018 odštartoval program Coastal Ambassador. Svojim hosťom tak ponúka možnosť podporiť obnovu populácie lososov. Hostia môžu absolvovať let helikoptérou na vzdialené ostrovy, kde sa môžu podieľať na obnove miestnej fauny a flóry.

Zdroj: Instagram/clayoquotwildernesslodge

 

 

 

Snažíš sa cestovať ekologicky?

Zdroj: Forbes
Odporúčame