Novinky aj overené klasiky: Vybrali sme pre teba ikonické horory, ktoré si musíš pozrieť počas Halloweenu

Pennywise z filmu It

Pennywise ti rozhodne nedá spávať (Zdroj: New Line Cinema)

#Či už tráviš halloweensku noc sám alebo s priateľmi, určite hľadáš strašidelný film s dobrými „ľakačkami“. Samozrejme, existujú aj klišé horory ako Saw, ktoré opakujú tú istú vec dokola, no takým sa chceš (dúfame) jednoznačne vyhnúť. Pozri si tento zoznam našich odporúčaní a rozhodni sa sám, ktorý film je ušitý presne pre teba.

Halloween (1978 a 2018)

Originálny Halloween z 1978 je jednoznačne overená klasika. Hodinu a pol trvajúci slasher ti zaručene rozprúdi srdce a v strehu budeš až do úplného konca. Ak ti ani toto nestačí a budeš chcieť viac, vedz, že aj najnovší sequel, ktorého sme sa dočkali po štyridsiatich rokoch, sa tiež podaril. Už len zavolať priateľov, spraviť popcorn a zábava sa môže začať.

A Nightmare on Elm Street (1984)

Ďalšia overená klasika s názvom Nočná mora z Elm Street je povinnosťou každého nadšenca hororového žánru, a to nie len na Halloween. Hlavný záporák je vrah Freddy Kruger, ktorý sa v snoch zjavuje ľuďom prežívajúcim stratu blízkych.

Aj keď ani v tomto filme stopáž nepresiahne dĺžku 90 minút, pokojne si daj filmový maratón tejto série, ktorá dohromady obsahuje šesť dielov.

Child’s Play (2019)

Remake Chuckieho z 1988 síce nepotešil každého fanúšika originálu, ak si ho však nevidel, myslím, že ti má čo ponúknuť. Predstav si bábiku Annabelle s jej potmehúdskym úsmevom a milučkými očkami.

Chuckie je rovnakou bábikou, ktorá v jednu noc začína vraždiť. Čo sa však stane, keď tvorcovia chcú túto hračku distribuovať po celom svete? Pokiaľ si zvolíš originálne znenie bez dabingu, odmenou ti bude hlas Marka Hamilla čoby Chuckieho.

The Exorcist (1973)

Exorcista je film, ktorý netreba predstavovať asi nikomu. Táto takmer päťdesiat rokov nestarnúca klasika síce nie je čistokrvný horor, málokomu však počas pozerania neprebehnú zimomriavky po tele. Možno si hovoríš, že si ho už dávno videl viackrát. To však neznamená, že si legendárneho Vyháňača diabla nemôžeš pozrieť znovu.

Get Out (2017)

Režisérsky debut Jordana Peela sa vydaril na jednotku. Originálna zápletka aj premisa, ktorá má skrytý odkaz, dokonca získala Oscara za scenár. Ak hľadáš skutočne prekvapujúce zvraty a ľakačaky, ktoré nedokážeš predvídať, nemáš nad čím ďalej uvažovať. Na druhé pozretie môže byť film možno menej záživný, skvelí herci a milimetrová réžia ho však udržia stále na vysokej úrovni.

Ghostbusters (1984)

A je to tu. Dostali sme sa k tomu zrejme najspájanejšiemu filmu s Halloweenom. Kultoví lovci duchov síce sú mnohokrát skloňovaní na rôznych fórach, myslím ale, že stále existuje mnoho ľudí, ktorí ich nevideli.

A ver mi, nebudeš sa len báť, budeš sa aj smiať, čo je v tomto žánri až nevídané. Sú pre teba Ghostbusters už otrepaným filmom? Pozri si pokračovanie alebo rovno remake z 2016. Skrátiš si tak aspoň čakanie na tretiu časť, ktorá dorazí do kín na budúci rok.

It (2017 a 2019)

Máloktorá kniha Stephena Kinga sa podarí pretaviť do filmovej podoby kvalitne. Knižné veľdielo To už dostalo televíznu seriálovú podobu spred tridsiatich rokov, ktorá sa však nepáčila každému. Nový dvojdielny film je doslova malým zázrakom, ktorý ocenia najmä fanúšikovia predlohy.

Parádny ansámbel nádejných hercov a predovšetkým bezkonkurenčný výkon Billa Skarsgarda v úlohe klauna Pennywisa ťa budú mátať celú noc. A tak to má predsa byť.

The Nightmare Before Christmas (1993)

Pri tomto filme sa ľudia delia len na dva tábory – tí, ktorí ho považujú na halloweensky film a tí, ktorí za vianočný. Potvrdiť ani vyvrátiť sa nedá síce ani jedno, to však neznamená, že by film nepoznal svoje miesto vo svete.

Krásna stop-motion animácia pod taktovkou Tima Burtona a hudobná zložka Dannyho Elfmana je skutočne nezabudnuteľná a ak si Predvianočnú nočnú moru nevidel, zaručene ťa dostane.

Midsommar (2019)

Ari Aster je novým menom vo filmovom svete, ktorý debutoval dielom Hereditary z roku 2018. Odporúčam ti však jeho druhý film Midsommar (Slnovrat). Ten poteší najmä náročnejších divákov, a to predovšetkým svojou kamerou a réžiou.

Nehovoriac o famóznych hereckých výkonoch na čele s Florence Pugh. Aj keď dĺžka dve a pol hodiny môže niekoho odradiť, ja osobne som sa nenudil ani sekundu a po dopozeraní som zostal milo prekvapený aj zhrozený zároveň.

BONUS: Scary Movie (2000 – 2013)

Kto by nepoznal Scary Movie. Ide o už tradične známu zábavu, ktorá je síce triviálna, no stále nám aj po rokoch dokáže vyčariť úsmev na tvári. Ak sa neviete s kamošmi dohodnúť, myslím, že výber zaručených halloweenskych zábaviek zo série Scary Movie môže byť pre vás ako ušité. Každý si tu totiž nájde niečo, s čím si iniciuje horory.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, halloweenmovies.com
Odporúčame