Najlepšie filmové momenty tohto roka: Rozšír si svoj „to watch list“!

Rozšír si svoje filmové obzory (Zdroj: Pexels.com/Andrea Piacquadio)

#Niektoré ospevuje celý svet, o iných si možno ani nepočul. Toto je výber 8 najlepších filmových počinov tohto roka, podľa filmových kritikov BBC Culture – Nicholasa Barbera a Caryn James. 

Saint Omer (Svätý Omer)

Počul si už o srdcervúcej dráme, plnej boja s predsudkami Saint Omer? Režisérka Alice Diop tu zúročuje svoje skúsenosti a silu príbehu zakladá na skutočnom prípade.

Mladá Senegalčanka sa vo Francúzsku postaví pred súd, pretože bola obvinená z opustenia svojho dieťaťa na pláži, aby zomrelo. Ramy (Kayije Kagame), tehotná spisovateľka, chce byť svedkom procesu, počas ktorého je obžalovaná Laurence (Guslagie Malanda) neprirodzene pokojná, takmer zamrznutá rezignáciou. Je to príbeh plný emócií a dokonalo zachytáva hĺbku dvoch ženských osudov.

Close (Zatvorte)

Si pripravený/á pozrieť sa na dospievanie iným pohľadom? Lucas Dhont v dráme Close vytvoril také silné emocionálne napätie, že si môžeš chvíľami myslieť, že pozeráš skutočný príbeh. Jeho hrdinami sú Léo (Eden Dambrine) a Rémi (Gustav de Waele), dvaja 13-roční chlapci, ktorí prežívajú skutočné priateľstvo v „bukolickom“ Belgicku. Ich príchod na novú školu ale všetko zmení a nič už nie je ako predtým.

John Wick: Kapitola 4

Najnovší diel Johnyho Wicka, ktorého stvárňuje obľúbený Keanu Reeves, má potenciál byť tým najlepším mainstreamovým filmom roka! Wick uháňa naprieč Parížom, Berlínom a Osakou v snahe nenechať sa zabiť. Táto časť je okázalejšia, vizuálne pôsobivejšia a zábavnejšia ako doterajšie časti, pričom do nej režisér Chad Stahelski vkladá aj akcie plné bojových umení, zbraní a mečov.

Čím si ťa tento film ešte získa? Ide o posledný kinematografický kúsok, v ktorom môžeš vidieť nedávno zosnulého Lancea Reddicka (Resident Evil či predošlé časti Johnyho Wicka), ktorý tu stvárni vrátnika Charona. 

Holy Spider (Svätý pavúk)

Desivá snímka Svätý pavúk od Aliho Abbasiho je založená na skutočnom príbehu ženatého staviteľa (Mehdi Bajestani), ktorý v rokoch 2000/2001 zavraždil 16 sexuálnych pracovníčok v iránskom svätom meste Mašhad. Odhodlaná novinárka, ktorú hrá Zar Amir Ebrahimi, sa podujme vyšetriť tieto vraždy.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Rebríček 30 najlepších mobilných hier: Ktoré ti aj na smartfóne ponúknu super zážitok a ktoré sú doslova návykové?

To čo sa na prvý pohľad môže javiť ako pohodová alternatíva ku Mlčaniu jahniat, je ale šokujúca zvrátenou morálkou spoločnosti. Niektorí občania a politici totiž vidia vraha ako miestneho hrdinu na morálnej krížovej výprave. 

The Worst Ones (Tí najhorší)

S týmto filmom sa opäť presunieš do Francúzska. Ide o ostrú a vážnu, no zároveň odľahčenú fikciu o deťoch a tínedžeroch v zapadnutej štvrti severného Francúzska. Metadráma zachytáva príbeh filmového natáčania – režisér si do svojho projektu vyberá hercov, ktorí ani zďaleka nie sú profesionálmi. Trpia rôznymi poruchami, ktoré komplikujú celé nakrúcanie.

Sofistikovane premyslený film ponúka pohľad na vykorisťovanie a voyeurizmus natáčania skutočných príbehov.

EO 

„Príbeh putovného somára.“ Aj tak by sa dal nazvať film EO. Zachytáva príbeh zvieraťa, ktoré putuje naprieč Európu, po tom, čo zavreli cirkus, v ktorom účinkovalo. Jeho jednotlivé dobrodružstvá spája úzkosť z neľudskosti človeka k človeku (a neľudskosť človeka k somárovi) a prekvapivo psychedelická kamera, strih a hudba.

Return to Seoul  (Návrat do Soulu)

Krátkometrážny film Davyho Chou je len klamlivo všedný. Freddie, mladá Kórejčanka, bola v detstve adoptovaná a vychovaná vo Francúzsku. Neskôr cestuje do Soulu a hľadá svojich pôvodných rodičov. Zrazu sa mení jej zmysel pre identitu v nečakaných, no úplne autentických zvratoch. Je Francúzka alebo Kórejčanka?

Infinity Pool (Nekonečný bazén)

Ak si už stihla/stihol vidieť filmy ako Glass Onion, Menu či Triangle of Sadness, potom ti sadne aj tento film. Alexander Skarsgård stvárňuje spisovateľa, ktorý so svojou bohatou manželkou navštívi exkluzívne plážové letovisko. Neskoro zisťuje, že v krajine platí za určité zločiny trest smrti, a jeho dovolenka sa mení na peklo.

Zaujal ťa niektorý z týchto filmov?

Sleduj náš Facebook

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame