10+ najlepších aplikácií na počúvanie podcastov: Niektoré sú úplne zadarmo, ktorú si stiahneš ty?

Žena so slúchadlami kráča ulicou

Najlepšie podcastové aplikácie na cesty (Zdroj: GettyImages)

#Počúvaš podcasty alebo nad tým uvažuješ? Pripravili sme si pre teba zoznam aplikácií a cien jednotlivých služieb, vďaka ktorým sa rýchlo a jednoducho rozhodneš, ktorá je pre teba tá pravá. Možno dáš pred Spotify alebo Audible prednosť menej známej apke, ktorá je však zadarmo.

Prečo počúvať podcasty v aplikáciách?

Aplikácie sú softvérové vybavenia vytvorené špeciálne pre mobily či zariadenia, aby ponúkli čo možno najintuitívnejšie a najjednoduchšie používanie. Prečo si ich sťahovať a nehľadať podcasty len v internetovom prehliadači?

  • Vlastná organizácia: Obrovskou výhodou vlastného účtu v aplikácii je organizovanie počúvaných podcastov a vytváranie vlastných playlistov. Všetko je vždy prehľadné a rozhranie si prispôsobíš podľa seba.
  • O novinkách vieš ako prvý: Ak už niektoré podcasty odoberáš, o nových epizódach sa dozvieš ako prvý. Stačí si nastaviť notifikácie a na každý nový diel ťa apka upozorní.
  • Nájdeš nový obsah: Vyjdeš zo svojej komfortnej zóny a objavíš nové zaujímavé témy alebo ľudí, na ktorých by si inak zrejme nenatrafil.

Ponúkame ti výber viac ako 10 tipov na (nielen) podcastové aplikácie, pričom naše tipy sme zámerne zoradili podľa abecedy.

Amazon Music

Zrejme by to nebol Amazon, aby neponúkol v každom sektore vlastnú alternatívu. Podcasy vďaka tejto spoločnosti môžeš počúvať cez aplikáciu Music, kde nájdeš nielen viac ako 70-tisíc podcastov, ale aj ďalších 50 miliónov hudobných skladieb.

Aplikácia je kompatibilná na mnohé zariadenia vrátane smart hodiniek, takže aj počas behu alebo cestou autobusom môžeš prepínať skladby bez zbytočného vyťahovania smartfónu. S predplatným vypneš reklamy a dostaneš sa k exkluzívneho obsahu.

Cena: stiahnutie je zadarmo, unlimited (ako volajú prémiový účet) je od 8,99 eur mesačne

Apple Podcasts (len iOS)

Apple Podcasts je v každom iPhone vopred predinštalované a pre majiteľov týchto smartfónov ide zrejme o najlepšiu voľbu. Dostupný je pomerne veľký obsah, aj keď z veľkej časti v anglickom jazyku. Dôležité však je, že je už navždy zadarmo.

Podcasty si do aplikácie môžeš sťahovať a kedykoľvek prehrať aj bez pripojenia na internet. Aplikácia je synchronizovaná aj s celým ekosystémom od Apple vrátane slúchadiel. Všetky nastavenia aplikácie nájdeš priamo v Nastaveniach svojho iPhonu.

Cena: v Apple zariadeniach je stiahnutie aj počúvanie zadarmo

Audible

Audible je služba, ktorú vlastní Amazon. Ponúka nielen široký výber podcastov, ale aj viac ako 11-tisíc audiokníh, prevažne klasických diel z 19. a 20. storočia. Ideálna je pre tých, ktorý sa chcú vzdelávať v angličtine, keďže drvivá väčšina obsahu disponuje len týmto jazykom.

Bez prémiového účtu máš na výber len obmedzený počet titulov (podcastov aj kníh). Ak by si si dokonca chcel niektoré z audiokníh stiahnuť, musíš mať dvojité prémiové predplatné.

Cena: stiahnutie je zadarmo, premium stojí 9,95 eur mesačne, s možnosťou sťahovanie audiokníh ešte pár eur navyše

Castbox

Castbox má technickú vlastnosť, ktorou sa od konkurencie veľmi odlišuje – vyhľadávať obsah môžeš aj zvukom, takže stačí v podcaste hľadať slovné spojenie a umelá inteligencia vyberie pasáže, v ktorých toto slovné spojenie zaznelo v samotnom podcaste.

Služba si však pomerne dosť zakladá na prémiovom členstve. Nielenže ťa oslobodí od nepríjemných reklám, ale dovolí ti prispôsobiť domovskú stránku. Inak si vlastné usporiadane nemôžeš vytvoriť sám. Bez neho môžeš počúvať len sto kanálov.

Cena: stiahnutie je zadarmo, cena predplatného začína na jednom eure mesačne

Castro (len iOS)

Castro ponúka používateľom systému iOS pomerne veľa funkcií aj bez predplatného. V moderne vyzerajúcej a skvelo fungujúcej apke nájdeš množstvo (zväčša zahraničného) obsahu a poteší aj skvelá kompatibilita s Dynamickým ostrovom na iPhonoch 14 Pro.

Predplatné nie je príliš drahé a dostaneš v ňom napríklad aj nasledujúce funkcie: prehľadné kapitolovanie jednotlivých podcastov, lepšie audio, možnosť meniť ikonu aplikácie, odstrániť tiché pasáže a mnohé ďalšie. Platiť môžeš mesačne, kvartálne aj ročne.

Cena: stiahnutie aj počúvanie je zadarmo, premium so spomínanými funkciami stojí 2,99 eur mesačne, 5,99 eur kvartálne, 18,99 ročne

Google Podcasts

Svoju vlastnú aplikáciu na podcasty má aj Google. Dostupná je dokonca aj pre iPhony, hoci len máloktorý jabĺčkar ju uprednostní pred Apple Podcast. Google ponúka čistú, prehľadnú a jednoduchú aplikáciu s množstvom obsahu.

Na výber máš aj možnosť vlastnej personalizácie. Vytvoríš si zoznam obľúbených tém, tvorcov, najlepších častí a podobne. Taktiež tu nechýba ani možnosť rýchlejšieho či pomalšieho prehrávania, ako aj párovanie s vybranými smart hodinkami.

Cena: stiahnutie aj prehrávanie je zadarmo

PlayerFM

Vyhľadávanie na PlayerFM funguje aj vďaka podtémam, ktoré slúžia ako tagy alebo hashtagy. Vyberieš si zopár tém, ktoré sú ti najbližšie a aplikácia sa postará o to, aby si dostával nový obsah vyselektovaný priamo pre teba.

Táto apka podporuje aj video podcasty. Stáva sa však, že niekedy nenájdeš svoj obľúbený podcast v tejto aplikácii. V takom prípade si ho vieš importovať pomocou verejnej RSS. Dostupných je tu však viac ako 20 miliónov stôp, z ktorých si určite vyberieš.

Cena: stiahnutie aj počúvanie je zadarmo, ak chceš počúvať naprieč zariadeniami (napríklad na mobile a notebooku), potrebuješ predplatné v hodnote 3,99 eur mesačne

Pocket Casts

Okrem tém sa na Pocket Casts dajú vyhľadávať noví tvorcovia aj vďaka zoznamom na štýl Ranný beh, Obedná pauza, Večerný oddych a podobne. Aplikácia zároveň zobrazuje len témy, ktoré si počas prihlasovania označil za zaujímavé.

Pocket Casts, aj keď je zadarmo, plne podporuje aj synchronizáciu medzi zariadeniami. Pokojne podcast začni počúvať na mobile, pokračuj na stolnom počítači a dopočúvaj ho na notebooku v posteli. V nastaveniach nájdeš aj funkciu preskočenia tichých pasáží.

Cena: stiahnutie aj počúvanie je zadarmo

Podcast Addict (len Android)

Podcast Addict (alebo závislák na podcastoch) je jednou z najlepších aplikácii svojho druhu pre majiteľov zariadení s Androidom. Medzi funkciami nájdeš aj hľadanie hlasom, preskakovanie na vybranú pasáž či zmenu rýchlosti prehrávania.

Aplikácia má síce trochu zastaraný dizajn, no ak nie si náročný, bude ti maximálne vyhovovať. Nájdeš tu aj slovenských a českých tvorcov. Najviac však poteší cena – za Podcast Addict sa totiž neplatí.

Cena: stiahnutie aj počúvanie je zadarmo

Podcast Republic (len Android)

Podcastová republika má pre majiteľov Androidov funkcie ako preskakovanie úvodných či záverečných častí stôp, čo poznáš určite z Netflixu. Nastavíš si preskakovanie intra aj outra a počúvaš tak len jadro podcastu.

Nechýba prehľadné usporiadanie, aj keď aj v tomto prípade by sme osobne aktualizovali dizajn do modernejšej podoby. Poplatok za prémiový účet je pomerne nízky oproti konkurencií a zablokuje len reklamy.

Cena: stiahnutie aj počúvanie je zadarmo, premium bez reklám stojí od 3,99 mesačne

PodBean

Na to, že je PodBean úplne zadarmo, ponúka viaceré technické špecifikácie, ktoré nemajú ani niektoré platené aplikácie – napríklad preskočenie tichých pasáží, zvýšenie hlasitosti v hlučnom prostredí či optimalizáciu zvuku pri počúvaní na minimálnej hlasitosti.

Cez PodBean sa môžeš pripojiť aj na živé vysielanie svojej obľúbenej relácie a nemusíš čakať na záznam. Ak to tvorca povolí, vieš sa k nemu aj pripojiť a prípadne diskutovať, písať otázky, podnety a podobne. Obsah je o niečo okresaný, ale nájdeš tu aj slovenských a českých autorov.

Cena: stiahnutie a počúvanie je zadarmo

Spotify

Spotify je jednou z najpoužívanejších aplikácii na počúvanie nielen podcastov, ale aj hudby. Služba vytvára albumy, v ktorých nájdeš najpočúvanejšie, najlepšie hodnotené, aktuálne trendové či pre teba odporúčané novinky.

V cene predplatného získať nielen všetok dostupný obsah bez reklám, ale navyše aj exkluzívny prístup do zákulisia niektorých interpretov či tvorcov podcastu. Ide však o jednu z najdrahších aplikácii.

Cena: stiahnutie je zadarmo, počúvanie bez premium obsahuje reklamy, premium pre jedného 5,99 eur mesačne, pre dvoch 7,99 eur mesačne, rodinné (maximálne 6 členov) 10,99 eur mesačne

Stitcher

Stitcher ponúka jednoduché, až flatové rozhranie. Vo vybraných kolekciách, kde hľadáš nových a zaujímavých ľudí, si vieš nastaviť dokonca aj filter rasy a pohlavia (čo však my nepovažujeme za dobré riešenie).

Vybrať si môžeš taktiež medzi komerčne úspešnými umelcami alebo tými nezávislými. Filtre fungujú veľmi dobre. Nechýba ani organizácia podľa tvojich predstáv či odporúčania podľa aktuálnej nálady alebo vonkajšieho počasia.

Cena: stiahnutie je zadarmo, počúvanie je s reklamami, premium stojí 4,99 eur mesačne

TuneIn

TuneIn je pre ľudí, ktorí chcú byť neustále v kontakte so Spojenými štátmi. Vo verzii, ktorá je bezplatná, máš okrem 100-tisíc podcastov a rádiových staníc na výber aj najnovšie správy a športové spravodajstvo.

Prémiovým účtom získaš aj rádiá od CNN a FOX či aktuálne dianie v NHL a, samozrejme, to všetko bez reklám (ak nie sú súčasťou rádia). TuneIn aplikáciu dokonca nájdeš aj v novších modeloch áut. Apka má veľmi podobné rozhranie ako Spotify, takže sa v nej zaručene nestratíš.

Cena: stiahnutie je zadarmo, premium stojí 7,99 eur mesačne

Využívaš na podcasty aplikácie?


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame