Prehľad najlepších slovenských spisovateľov, ktorých sa oplatí čítať (1. časť)

žena číta knihu

Týchto slovenských autorov by si si mal rozhodne prečítať (Zdroj: Unsplash/ Priscilla Du Preez)

#Pomaly sa prelíname do obdobia, kedy mnohí z nás obmedzia prechádzky vonku a radšej sa utiahnu do kúta postele alebo sedačky pod deku s teplým nápojom a dobrou knihou v rukách. Či si vyberieš kávu, čaj, alebo horúcu čokoládu – to necháme na tebe.

Avšak môžeme ti poradiť, čo si k tomuto teplému nápoju vziať na čítanie. A keďže je super podporovať domácich spisovateľov, dnes sa pozrieme na tých, ktorých sa jednoducho oplatí čítať. Pozri si náš výber prvých šiestich mien.

Dominik Dán

Tak tohto spisovateľa iste nie je nutné predstavovať. Autor, ktorý sa ukrýva za jednoduchým pseudonymom, nám predkladá príbehy jedného oddelenia vrážd nemenovaného Hlavného mesta. Krimi príbehy, ktoré ti objasnia, ako to kedysi (a možno aj teraz) fungovalo na policajnom oddelení.

Nechýbajú vzťahy s mafiánmi počas bývalého režimu či napínavé a humorné scény zo života začínajúceho detektíva. A vyberať si veru je z čoho. Môžeš začať od roku vydania, alebo podľa chronologickej osnovy príbehov. Výber je len a len na tebe.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Dominik Dán (@dominik_dan_official),

Jozef Karika

Stavíme sa, že pri tomto mene ti ako prvé napadne Trhlina. Áno, Jozef Karika je autor, ktorého knižný bestseller bol dokonca sfilmovaný – a to si na slovenskom trhu môže povedať len tá menšia časť autorov.

Tento spisovateľ však má na svojom konte omnoho viac kníh, takže ak si už niečo od neho čítal, stále si môžeš vybrať z veľkej ponuky starších kníh. Prípadne sa pusti do novinky Smršť, ktorá do kníhkupectiev dorazila len nedávno.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Jozef Karika (@jozef_karika),

Tamara Šimončíková Heribanová

Hoci má táto autorka na konte viacero kníh, za nás odporúčame dielo Malá doba ľadová. Tá ťa poučí o ľudských vzťahoch, o tom, akí môžeme byť ako ľudia rozdielni, ale aj o tom, že z obyčajného života sa počas pár hodín môže stať katastrofa. A najhoršie na tom je, že na jej koniec si dokážeme počkať poriadne dlho – ak je to potrebné.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Tamara Šimončíková Heribanová (@tamaraheribanova),

Hana Repová

Hoci je na našom trhu Hana Repová pomerne novým menom, jej knihy si počas uplynulých troch rokov získali mnoho fanúšikov nielen medzi ženami, ale aj medzi mužmi. Citlivo písané príbehy, v ktorých autorka rieši problémy každodenného života, ťa jednoducho chytia za srdce.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Hana Repova (@hanarepova),

Juraj Červenák

Keď ti toto meno nič nehovorí, pravdepodobne nepatríš medzi fanúšikov historických fantasy a historických románov. To však nevadí. Ešte stále máš možnosť dobehnúť všetko zameškané. Ak ťa nezaujme ani jedna z jeho už vydaných kníh (o čom síce pochybujeme, ale stať sa to môže), stále siahnuť po novinke Anjel v podsvetí, ktorá vyšla len prednedávnom.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Barbora Jesenska (@barcitaaa),


5 dôvodov, prečo sú knihy späť: Instagram generácia objavila literatúru a to je dobre


Jarmila Slováková

Ak si o tejto autorke ešte nepočul, práve teraz je čas na jej objavenie. Jej séria (Ne)verná je vynikajúcim dielom, ktoré by si mali povinne prečítať mnohé ženy, ktorým chýba podnet na to, aby sa dostali z toxického vzťahu. Pretože ten im len ubližuje. Kniha je z veľkej časti autobiografická, čo v tebe umocní čitateľský zážitok.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa (Ne)verná – Jarmila Slováková (@kniha_neverna),

Hoci sme v tomto výbere vyzdvihli súčasných autorov, vieme, že vynikajúce diela sa nájdu aj medzi staršími „klasikami”. A čo ty? Čomu dáš prednosť pri čítaní ty?

Náš tip: Siahni počas týchto večerov po knihe, ktorá nepatrí k tvojim obľúbeným žánrom. Rozšíriš si tak prehľad a možno nájdeš nový žáner, ktorý ťa bude baviť.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame