Rebríček najhorších filmov v dejinách: Absolútna katastrofa, na zoznam sa prepracovala aj česká komédia

Predstavíme ti najhoršie filmy kinematografie

Predstavíme ti najhoršie filmy kinematografie (Zdroj: Warner. Bros. Pictures)

#Úspech či neúspech filmu sa nikdy nedá dopredu na sto percent predvídať. V niektorých prípadoch sa tie najhoršie kúsky stanú tak ikonickými snímkami, že ich poznáme pod pojmom „so bad it’s good“. Dnes ti predstavíme náš výber tých najhorších filmov, aké sme videli.

Inspire Academy ti prinesie taktiež svoj vlastný rebríček prostredníctvom webináru Najhoršie filmy všetkých čias, ktoré budeš mať príležitosť vidieť už 2. júna. Live stream sa bude konať prostredníctvom platformy Vimeo a hostiť ho bude Lukáš Jakeš, známy pod prezývkou Medojed. Viac sa dočítaš na ich facebookovom evente alebo na konci tohto článku, kde nájdeš aj odkaz na zakúpenie lístka.


Tieto filmy boli na svoju dobu extrémne prelomové: Čím si získali divákov Čeľuste či Smrtonosná zbraň?


Catwoman (2004)

Catwoman vyšla jednoducho v nesprávny čas a chopil sa jej nesprávny scenárista. Superhdinské filmy boli začiatkom storočia ešte považované za druhotriedne. To však neospravedlní hlúposť, ktorej Halle Berry prepožičala svoju tvár. Snímka dokonca získala hneď niekoľko ocenení za najhorší filmový počin roka a Zlatú malinu si odniesli aj samotná herečka, scenárista a režisér.

The Room (2003)

Snímku Izba, ktorú napísal a zrežíroval Tommy Wiseau nájdeš na portáli ČSFD v priemerných číslach. Práve The Room patrí k filmom s označením „so bad it’s good“. Je to akýsi odrazový mostík, podľa ktorého mnohí hodnotia zlé filmy. Vždy si pri pozeraní treba naňho spomenúť a povedať si: pozeral som blbosť, ale bolo to horšie ako Izba? Tommy si tu strihol aj hlavnú postavu a ver mi, taký otrasný herecký výkon si ešte nevidel.

Holmes & Watson (2018)

Nemôže u náš chýbať ani posledné hollywoodske spracovanie najslávnejšieho britského detektíva. Sherlocka si zahral Will Farrell a jeho parťáka Johna Watson John C. Reilly. Aj keď obaja sú dobrými komikmi, táto snímka bolo to najhoršie, čomu sa počas svojich kariér mohli upísať. Film napísal a nakrútil Ethan Cohan, ktorý stojí za vydarenými projektami ako Tropická búrka a Muži v čiernom 3. Toto bol jednoznačne krok vedľa.

Sám doma: Chceme náš dom späť! (2002)

V rebríčku nám nemôže chýbať ani vyžmýkaná látka s názvom Sám doma. Štvrtá časť s podtitulom Chceme náš dom späť! pochovala všetko, čo sme na sérii milovali (aj keď ani tretia časť nestála za to). Otrasný príbeh, nevtipný humor, nudné postavy a otrasná technická stránka ťa však aj tak rozosmejú, žiaľ, len v pasážach, v ktorých to tvorcovia nezamýšľali.

Sharknado (2013)

Ak sa povie zlý film, určite ti napadne aj nezabudnuteľné Sharknado. Žraloci sa kvôli obrovskej búrke, ktorá smeruje na západné pobrežie, dostanú na súš a začínajú vyčíňať v uliciach a vzdušnom priestore Los Angeles. Sharknado je nezameniteľný filmový kúsok – síce nikto nevie, prečo vlastne vznikol, baviť sa na ňom dokážu všetci.

Cats (2019)

Oscarový Tom Hooper napísal a zrežíroval bezkonkurenčne najhorší film roka 2019. Na Cats budeš po dopozeraní ešte veľmi dlho spomínať. V skratke – skupina mačiek hľadá vyvolenú, ktorá dostane šancu na nový život. Cats nie len nevydarením muzikálom po hereckej či scenáristickej, ale najmä po technickej stránke. Ak ho zvládneš pozerať bez jediného facepalmu, niečo s tebou zrejme je.

Turecké Hviezdne vojny (1982)

To by neboli Turci, aby neskúsili napodobniť slávne Hviezdne vojny. Totálna vykrádačka Star Wars s príchuťou pokazeného kebabu ťa doslova donúti zamyslieť sa nad peniazmi vo filmovom priemysle – táto kravina totiž stále 50 miliónov dolárov. Teraz si skús predstaviť, čo všetko mohli Turci zveľadiť vo svojej krajine. Nehovoriac o tom, že by nevytvorili snáď najhorší remake.

Kameňák 4 (2013)

Spomenieme aj niečo z československej tvorby. Kameňák máme radi, prvé tri časti tvoria príbeh, ktorý je síce hlúpy, ale zábavný a má stereotypné postavy, ku ktorým sme si našli cestu. Videl si ale štvorku? Jednou vetou by sme ho opísali asi ako „najhorší film Zdenka Trošku, ktorý nenakrútil Zdeněk Troška“. Áno, štvrtý Kameňák je naozaj filmové dno českých komédii.

Birdemic (2010)

Malé prímorské mestečko je pod útokom agresívnych vtákov. Tak teda aspoň výstižne znie opis príbehu Birdemic (zloženie slov bird a pandemic – dobré, čo?). V skutočnosti sa vo filme len tínedžeri zaháňajú palicami na digitálne vtáky, ktoré by lepšie natrekoval aj stredoškolák. Inak, vznikla aj dvojka, ale tú už kvôli vlastnému bezpečiu obíď najširším oblúkom.

Emoji film (2017)

Na koniec sme si dovolili vybrať aj niečo z animovanej tvorby. Emoji movie obdržal doslova katastrofálne hodnotenia od kritikov, ale aj od širokej diváckej verejnosti. Zarobiť na seba, chvalabohu, nedokázal a štúdio Sony jeho pokračovanie neplánuje. Ak si odporcom moderných technológii a nenávidíš nové mobilné aplikácie, pravdepodobne ti pri pozeraní prasknú nervy.

Stále nemáš dosť? V tom prípade ti odporúčame zavítať na webinár, ktorý pre teba organizuje Inspire Adacemy. Počas prednášky s Lukášom Jakešom a.k.a. Medojedom si prejdeš viaceré filmové katastrofy. Ako on sám hovorí: „Zlé filmy sú fascinujúce už len tým, že človek nemôže poriadne oceniť tie dobré, keď nevidel tú obrátenú stranu.“ Tak neváhaj a kúp si lístok na online webinár, ktorý sa bude konať 2. júna o 19:00. Zaručene sa zabavíš.

Plagát pre webinár Najhorších filmov všetkých čias
Plagát pre webinár Najhorších filmov všetkých čias (Zdroj: Inspire Academy)
Zdroj: hashtag.sk, Inspire Academy
Odporúčame