Rebríček najdrahších bábik Barbie na svete: Tipneš si, ako sa umiestnila úplne prvá v histórii?

Bábika Barbie

Najdrahšie bábiky Barbie na svete (Zdroj: Mattel)

#Bábiky Barbie sú pre mnohých obrovskou nostalgiou na detské časy. Ktoré dievča túto malú plastovú modelku nevlastnilo, akoby ani žiadnu hračku nemalo. Preskúmaj pivnicu či garáž a možno natrafíš na kúsky, ktoré majú reálnu hodnotu! Poďme sa spoločne pozrieť na rebríček tých najdrahších Barbie, ktoré existujú!

Barbie nebola prvou na svete

Kto by ich nepoznal? Ide o takmer 30 centimetrov vysoké plastové bábiky, ktoré sú replikou dokonalej dospelej ženy. Prvá Barbie bola svetu predstavená 9. marca v roku 1959 na Medzinárodnom veľtrhu hračiek v New Yorku.

Bábiku vyrobili v období, keď existovalo málo hračiek pre deti. Tých dievčenských bolo ešte menej, väčšinou išlo o papierové bábiky, ktoré zobrazovali matky s deťmi. Barbie bola oproti tomuto niečím prelomovým! Mala úzky pás a pekne tvarované krivky a dokonalý make-up ako modelka. 

Zaujímavé je, že Barbie nebola prvou bábikou tohto typu na svete. Jej vynálezkyňa Ruth Handler, výzor „odkukala“ od nemeckej bábiky Lilli, ktorú spolu s 15-ročnou dcérou objavili vo Švajčiarsku. Ešte pozoruhodnejšie je, že Lilli nebola určená pre deti, ale pre dospelých. Muži ich dostávali ako darček počas rozlúčky so slobodou, alebo bábiku kupovali svojim priateľkám.

Napriek počiatočnému úspechu bábiky v Spojených štátoch sa mnohí rodičia začali obávať toho, že bábika Barbie mala výzor zrelej ženy. Jej tvorkyňa však považovala za nevyhnutné poskytnúť mladým dievčatám dospelý vzor, ​​ku ktorému môžu vzhliadať, a túžiť sa mu priblížiť.

Ako spoznať hodnotu bábiky?

Možno aj ty niekde ukrývaš vzácne kúsky a ani o tom nevieš. Vo väčšine prípadov určuje hodnotu bábiky rok jej výroby. S najväčšou pravdepodobnosťou ich nespeňažíš (najvzácnejšie sú bábiky v originálnom neporušenom balení). Najhodnotnejšie sú teda tie, ktoré boli vyrobené v rokoch 1990, 1991, 1992, 1993, 2004 a 2005.

Pri nákupe (a predaji) originálnych bábik sa znalci zameriavajú najmä na pečiatku „Made in Japan“, ktorá by sa mala nachádzať na spodnej časti jednej nohy. To, či ide o originál, ti ďalej prezradia prsty – originálne bábiky ich totiž majú oddelené.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Umelohmotná blondína v ružovom valcuje svet už roky: Počul si už o Barbiecore?

Najdrahšie kúsky v histórii Barbie

Ak ťa zaujíma, ktoré kúsky sa pokladajú za vzácne, dozvieš sa to v našom rebríčku. Zostavili sme ho od „najlacnejšej“ po najdrahšiu bábiku.

Mária Antoinetta

Cena: 1 250 dolárov

Najlacnejší kúsok z limitiek pochádza z exkluzívnej edície s názvom „Women of Royalty Series“, čiže bábik, ktoré majú imitovať známe panovníčky a príslušníčky kráľovského rodu. Mária Antoinetta je zaradená k luxusnejším kúskom pravdepodobne kvôli tomu, že je jednou z najžiadanejších Barbie bábik. Čo myslíš, môžu za to jej nádherne do detailu prepracované šaty?

Ak sa ti zapáčila, je tu nádej na to ju vlastniť. Hoci je z kolekcie, ktorá je momentálne drahšia, nie je ťažké ju nájsť na online portáloch.

Sweet Dreams

Cena: 5 500 dolárov

Bábika Sweet Dreams (Zdroj: Pinterest/Pom Poms)

Je druhým typom Barbie, ktorý sa objavil na trhu. Má hnedé vlasy, čo ju robí do istej miery takisto výnimočnou. Väčšinou sa totiž originalita bábiky posudzuje najmä podľa tohto kritéria. Začala sa predávať v tom istom roku ako prvá bábika Barbie, teda v roku 1959.

Lorraine Schwartz (Bling Barbie)

Cena: 7 500 dolárov

(Zdroj: Cosmopolitan)

Lorraine Schwartz je slávna americká návrhárka šperkov, ktorá spolu s firmou Mattel vytvorila túto špeciálnu Barbie s pôvodným názvom „Bling Barbie“, no v súčasnosti je skôr známa pod menom svojej stvoriteľky.

Jej oblečenie zdobia diamanty za niekoľko tisícok dolárov, no suma, za ktorú bola na aukcii vydražená, je len zlomkom jej skutočnej hodnoty. Aj napriek tomu sa radí k najdrahším bábikám, ktoré sa kedy predali.

Abend Gala

Cena: 13 673 dolárov

Barbie Abend Gala (Zdroj: Pinterest/Google.com)

Ide o skvost, ktorý bol uvedený na trh v roku 1965, a to výlučne pre japonský a európsky trh. Je teda logické, že táto bábika je veľmi zriedkavá a pre zberateľov extrémne vzácna. So svojimi modrými očami a netypickými čiernymi vlasmi takisto patrí k najdrahším kúskom, ktoré sa dajú zadovážiť. Vo svojom portfóliu ju má aj slávna aukčná sieň Christie´s, tento model bábiky má však opravovanú jednu nohu.

Pink Diamond

Cena: 15 000 dolárov

Barbie Pink Diamond (Zdroj: Pinterest)

Tento model Barbie debutoval na prehliadke The Blond’s počas newyorského fashion weeku pre kolekcie jar/leto 2013. Predajná cena bola 15-tisíc dolárov a celý výťažok poputoval organizácii na podporu pacientov s ochorením AIDS.

Bábika má na sebe mini korzetové šaty s ružovými drahokamami a ručne zdobené lodičky. K luxusnému vzhľadu prispieva kabát z umelej kožušiny, vkusné náušnice a trblietavý prsteň. Jednoducho, plastová dáma!

Barbie v polnočnej červenej

Cena: 17 091 dolárov

(Zdroj: wealthygorilla)

Model nazývaný „Barbie in Midnight Red“ z roku 1965 je jednou z najluxusnejších a najdrahších v histórií. Predaná bola v roku 2006 v aukčnom dome Christie’s, kde sa konal predaj veľkej zbierky Barbie bábik. Svojich nových majiteľov tu našlo až 4000 kusov rôznych bábik.

Za jednu z tých drahších sa považuje spomínaná Barbie, pretože jej aukčná cena sa vyšplhala na sumu cez 17-tisíc dolárov. V tom čase to bola najvyššia čiastka, ktorú niekto v aukcií zaplatil za Barbie.

Originál Barbie z roku 1959

Cena: 27 450 dolárov

(Zdroj: Invaluable)

Kúsok, ktorý odštartoval históriu Barbie šialenstva, predali za astronomických 27 450 dolárov! S prihliadnutím na fakt, že ide o originál išlo o jedinú bábiku, ktorej stav neovplyvnil jej hodnotu. Je to jedna z najdrahších bábik Barbie v histórii!

Celé meno tejto hračky znelo Barbie the Teenage Fashion Model. Originálna Barbie sa predstavila v plávkach so štýlovými čierno-bielymi pruhmi, mačacími slnečnými okuliarmi a typickými blond vlasmi sčesanými do vysokého chvosta. Práve tento model Barbie budeš môcť vidieť aj v rovnomennom filme, ktorý sa v júli chystá do kín.

De Beers (40. výročie Barbie)

Cena: 85 000 dolárov

(Zdroj: Cosmopolitan)

V roku 1999 Mattel oslávil 40. výročie Barbie. Pri tejto príležitosti oslovili De Beers, slávnu medzinárodnú diamantovú spoločnosť, aby navrhli špeciálnu edíciu ich slávnej bábiky. Výročný model od De Beers vyšiel na 85 000 dolárov! Niet sa čomu čudovať, bola zdobená čistými diamantmi. 

Keď ide o samotný vzhľad, bábika takisto vyniká – je sporo odetá, má však na sebe bikiny zo zlata a diamantov. Pýši sa tiež krásnymi dlhými čiernymi vlasmi a opaskom vyrobeným zo 160 diamantov.

Barbie a diamantový zámok

 Cena: 94 800 dolárov

(Zdroj: Pinterest)

Táto bábika je replikou hlavnej postavy filmu Barbie a diamantový hrad. Cena, za ktorú sa predala, ju dostala na druhú priečku v našom rebríčku. Balenie bábiky obsahovalo diadém, papuče, náušnice, náhrdelník, náramok a prsteň – všetko vyrobené z bieleho zlata pokrytého skutočnými diamantmi. Okrúhle drahé kamene zdobili aj samotnú róbu tejto plastovej krásky.

Barbie by Stefan Canturi

Cena: 302 500 dolárov

Najdrahšia Barbie na svete (Zdroj: Canturi.com)

Na prvom mieste v tomto zozname je bábika, ktorá ti svojou cenou spôsobí mdloby! Ide o jeden jediný kúsok na svete a pochádza z dielne austrálskeho šperkára Stefana Canturiho. Spoločnosť Mattel požiadala tohto tvorcu, aby navrhol bábiku, ktorá by sa stala najdrahšou bábikou značky.

Trvalo šesť mesiacov, kým Canturi navrhol luxusnú Barbie. Má na sebe oslnivý diamantový náhrdelník. Ústredným prvkom náhrdelníka je upravený hranatý briliant s brúsenými rohmi, ozdobný živý purpurovo ružový diamant. Autor sa rozhodol dať bábike elegantný make-up doplnený o umelé mihalnice. Bábika má na sebe decentnú čiernu večernú róbu. 

Spomínané bábiky sú dostupné na rôznych portáloch aj za pár dolárov. Nenechaj sa zmiasť, určite nejde o originálne kúsky. V prípade, že ti nevadí mať doma repliky, vieš si zostaviť pomerne slušnú zbierku za zlomok ceny originálnych bábik!

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame