Veľký úspech sondy Solar Orbiter: Najdetailnejšia snímka Slnka, akú si kedy videl

Najdetailnejšia snímka Slnka, akú si kedy videl

Najdetailnejšia snímka Slnka, akú si kedy videl (Zdroj: Unsplash.com/ Jonathan Borba)

#Prekrásny a fascinujúci pohľad na Slnko, ako si ho ešte nikdy nevidel. Sonde Solar Orbiter sa totiž podarilo zhotoviť snímku, ktorá je doteraz najpodrobnejšou, aká bola zhotovená. Sonda sa pritom nachádzala vo vzdialenosti 75 miliónov kilometrov.

Veľký úspech vesmírnej sondy Solar Orbiter uverejnila na svojom webe Európska vesmírna agentúra. Táto prekrásna fotografia Slnka bola zhotovená 7. marca z 25-tich snímok. Vytvorenie len jednej z nich sonde trvalo až 10 minút. Celkovo, aby sa jej podarilo zachytiť celé Slnko, tak potrebovala okolo 4 hodiny. Obrázok však obsahuje dokopy viac ako 83 miliónov pixelov a má rozlíšenie 9148×9112. Výsledná fotografia z tejto sondy zachytáva nie len celé Slnko, ale aj jeho plazmovú atmosféru.

To však nie je jediný úspech, ktorý sa sonde Solar Orbiter podaril. 26 marca sa totiž dostala na obežnú dráhu Zem, a tak môže zhotovovať ešte lepšie a podrobnejšie fotografie slnka. To však nie je koniec jej púte. Nasledujúce roky sa totiž bude približovať k slnku a zozbieravať údaje o slnečnom vetre a iných javoch.

Najdetailnejšia snímka Slnka, akú si kedy videl
Najdetailnejšia snímka Slnka, akú si kedy videl. (Zdroj: esa.int)
Zdroj: hashtag.sk, esa.int
Odporúčame