Stala sa vám pri sexe nehoda? Toto je 6 najčastejších príznakov, že si v tom!

tehotenstvo

Ako zistiť, či si tehotná? (Zdroj: unsplash.com/John Looy)

#Je úplne normálne, že máš sex. My ťa nebudeme poúčať, súdiť ani ti hovoriť o tom, že máš byť pritom zodpovedným. Pamätaj však, že stačí kapka a jseš taťka“. Existuje niekoľko príznakov tehotenstva a líšia sa od ženy k žene. My sme si však urobili menší prieskum a spísali sme pre teba tie najčastejšie príznaky tehotenstva.

Vynechanie menštruácie

Stala sa ti pri sexe nehoda a ty len tŕpneš, ako to dopadlo? Ak sa nedostavila menštruácia, je viac ako isté, že ju nemusíš očakávať najbližšie mesiace. Pokiaľ ti však neprišla menštruácia a ty zároveň vieš, že nemôžeš byť tehotná, navštív svojho gynekológa. Strata menštruácie súvisí aj s výraznou stratou hmotnosti alebo stresom.

Chute, ich zmena a nechutenstvo

Jedným z úplne prvých príznakov toho, že už ste dvaja, je zmena chutí. Buď ide o nechutenstvo do jedla alebo to, čo ti doposiaľ chutilo, zrazu chutí úplne inak. Stretnúť sa môžeš aj so šialenou chuťou na jedlá, ktoré si predtým vôbec nemusela.

zena dievca jedlo kupelna hlad zupan
Ak by si odrazu najradšej jedla doslova všetko a všade, zbystri pozornosť (Zdroj: Unsplash.com/Artem Labunsky)

Mala by si vedieť: Portál menstruacny-kalendar.sk uvádza, že „Aj keď to môže znieť zvláštne, váš prvý týždeň tehotenstva sa odvíja od dátumu poslednej menštruácie. Vaša posledná menštruácia sa považuje za 1. týždeň tehotenstva, aj keď ste ešte v skutočnosti tehotná neboli.“

Prsia

Podobne ako pred menštruáciou aj pri tehotenstve môže prísť k citlivosti prsníkov. Môžu sa ti zdať väčšie a boľavejšie. Je to kvôli nárastu tehotenských hormónov.

Nevoľnosť

Príznak, ktorý sa asi najčastejšie vyskytuje vo filme, ale aj v živote tehotných žien, je nevoľnosť. Pravdou však je, že sa to netýka iba rána, ale tieto pocity na zvracanie ťa môžu prepadnúť kedykoľvek počas dňa. Objavuje sa to približne po prvom mesiaci tehotenstva.

Náladovosť

U mnohých žien sa vyskytuje náladovosť pred menštruáciou. Sú precitlivené, o minútu nahnevané, neskôr šťastné a tak dookola. Jednoducho PMS. Náladovosť však súvisí aj s tehotenstvom. Ak už dlhšie na sebe pozoruješ zmeny nálad, zbystri pozornosť. Ak sa k tomu pridá aj nepochopiteľná únava a to, že máš chuť stále spať, utekaj si po test.

Mala by si vedieť: Ak ti vynechala menštruácia a ty si myslíš, že môžeš byť tehotná, urob si tehotenský test. Siahni však po tom s najvyššou citlivosťou. Niektoré testy by mali byť schopné zobraziť tehotenstvo už prvý deň po vynechaní menštruácie. 

Inkontincencia, časté močenie a teplota

Ďalším viditeľným a jasným dôkazom tehotenstva je aj časté močenie. Neraz sa však stane, že žena má priam problém dobehnúť na toaletu, alebo si aj nevedome skrátka cvrkne. Tento jav sa odborne nazýva inkontinencia. Odmeraj si tiež teplotu. Ak sa ti zdá byť zvýšená a niekoľko dní po sebe neklesá, je to tiež jedným z príznakov tehotenstva.


Ešte viac zaujímavých noviniek, tipov, vtipov a inšpirácie? Poď na náš TikTok!

Zdroj: hashtag.sk, menstruacny-kalendar.sk,
Odporúčame