Hovoriace huby či inzerát na panovníka: Toto sú najbizarnejšie správy roku 2022

muchotrávky

Napadlo ti už niekedy pri novinovom titulku, že niečo také by človek skrátka nevymyslel (Unsplash/Igor Yemelianov)

#Napadlo ti už niekedy pri novinovom titulku, že niečo také by človek skrátka nevymyslel? Medzi prevažne serióznymi správami sa z času na čas vždy objaví niečo, čo by si tam jednoducho nečakal. Či už je to informácia o vedeckej štúdii, podľa ktorej sa huby rozprávajú, alebo správa o ostrove, kde si nového kráľa hľadajú cez inzerát, tu sú tie najbizarnejšie titulky, ktoré vybral portál All That’s Interesting.

Ľadové medvede na ruskom ostrove Koljučin začali okupovať opustené budovy

Fotograf Dimitry Kokh sa vydal na takmer 2 000 kilometrovú výpravu za ľadovými medveďmi ešte v roku 2021. Zhruba v polovici svojej cesty musel kvôli búrke nečakane zakotviť poblíž ostrova Koljučin. Ako sa ukázalo, pre Kokha išlo o šťastnú náhodu. Ostrov síce ľudia opustili ešte v roku 1992, no celkom neobývaný nie je. V opustených budovách našla dočasné útočisko skupina približne dvadsiatich ľadových medveďov.

„Príroda vám vždy niečo pošle práve vtedy, keď to najmenej čakáte. Zazreli sme v okne nejaký pohyb a keď sme prišli bližšie – boli to medvede! Doteraz ich v týchto budovách nikto nevidel, takže to bolo príležitosť, ktorá sa naskytne len raz za život,“ povedal fotograf.

Nová štúdia odhalila, že huby medzi sebou komunikujú pomocou päťdesiatslovného slovníka

Huby dodnes patria medzi najzáhadnejšie organizmy na našej planéte. Samotný pojem mykológia vznikol až v tridsiatych rokoch devätnásteho storočia a vedci ešte stále majú o hubách čo zisťovať. Minuloročná štúdia vychádzala z predpokladu, že huby komunikujú pomocou elektrických výbojov. Vedci tieto výboje merali a zistili, že ich dĺžka sa zhoduje s ľudskou rečou. Podľa autora štúdie, Andrewa  Adamatzkyho, môže ich slovná zásoba obsahovať až do 50 slov.

„Nevieme, či existuje priamy súvis medzi výbojmi v reči húb a v tej ľudskej. Na druhej strane ale vieme, že je mnoho podobností medzi tým, ako živé organizmy rôznych tried a druhov spracúvajú informácie. Bol som skrátka zvedavý,“ uviedol Adamatzky.

Indický pár chce od svojho syna a nevesty vysúdiť 643 000 dolárov kvôli tomu, že nechcú mať dieťa

V Indickej kultúre sa na rodinné záväzky kladie veľký dôraz. Medzi nimi je napríklad aj zodpovednosť za zachovanie rodu či starostlivosť o starších príbuzných. Sanjeev a Sadhana Prasad po vnúčati túžia tak veľmi, že vlastného syna a jeho manželku dokonca zažalovali za to, že im žiadne nedopriali. Pár argumentuje tým, že na výchovu svojho syna minuli nemalé peniaze. Financovali jeho pilotský tréning v USA, dohodli mu manželstvo. Tiež mu zaplatili svadbu s nádejou, že sa čoskoro dočkajú vnúčaťa.

„Môj syn je ženatý už šesť rokov, no dieťa stále neplánujú. Hlavný problém je to, že my vnúča potrebujeme, no títo ľudia majú tú drzosť, že na nás vôbec nemyslia,“ povedal pád Prasad.

Kambodžská vláda musí ľudí prosiť, aby prestali trhať vzácne „penisové rastliny“

Takzvané penisové rastliny, alebo tiež Nepenthes bokorensis, rastú jedine v Kambodži a v súčasnosti sú kriticky ohrozeným druhom. Kvôli svojmu tvaru sú mimoriadne obľúbené u turistov, ktorý sa s nimi veľmi radi fotia. Tieto rastliny patria medzi mäsožravé a keďže rastú v neúrodnej pôde, živiny získavajú prevažne z koristi, ktoré ulovia. A práve tu nastáva problém. Ľudia kvôli svojim fotkám často z rastlín odtŕhajú práve pasce, ktorými prijímajú potravu, čím ich do značnej miery oslabujú. Situácia zašla tak ďaleko, že kambodžské Ministerstvo životného prostredia muselo na sociálnej sieti uverejniť príspevok, v ktorom turistov prosí, aby rastliny prestali trhať.

Ostrov Piel pri pobreží Anglicka zverejnil inzerát, v ktorom hľadá nového panovníka

Piel je malý ostrov, ktorý sa nachádza neďaleko pobrežia Anglicka. Je na ňom chátrajúci zámok a tristoročné pohostinstvo. Špecialitou tohto ostrova však je to, že má vlastného panovníka. Tento panovník ma síce bližšie ku správcovi, ktorý nad ostrovom dohliada, no k funkcii patrí titul a dokonca aj koruna.

Korunovácia kráľa alebo kráľovnej prebieha tak, že nový panovník sedí v prilbe na starodávnej stoličke, v ruke drží meč a na hlavu mu vylejú alkohol. Panovník takisto musí zložiť prísahu, že bude poctivo fajčiť a piť a každému, koho nájde na pobreží, poskytne útočisko v miestnom pohostinstve.

Funkcia sa udeľuje vždy na obdobie desať rokov, počas ktorých je vládca väčšinu času na ostrove sám, akurát počas letných mesiacov mu robia spoločnosť turisti. Počas tohto obdobia má na starosti pohostinstvo, údržbu jeho okolia a tiež správu kempu a k nemu prislúchajúcich spŕch a toaliet.


Chceš byť nonstop v obraze?

 

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame