NA PRVÉ POČUTIE: Kanye West je späť. Profesor rapu žáner posúva opäť vpred

Kanye West toľko naťahoval vydanie nového albumu, že keď k nemu konečne prišlo, tak ho nepublikoval on, ale spoločnosť Universal. Keď už ale CD DONDA bolo von, nesťahoval ho. Album je von niekoľko dní, reakcie ľudí sa množia geomatrickým radom a my urobíme výnimku, pretože tento raz nebudeme analyzovať album ani z Česka a ani zo Slovenska. Ale ako veľmi dobre viete, Kanye je jedinečný, preto je to akceptovateľné, no nie?

Tento album mal uzrieť svetlo sveta pôvodne 24.júla 2020, ale Kanye West a tím okolo neho publikovanie odkladal. Niektorých fanúšikov to už prestávalo baviť, ale neostávalo im nič iné iba čakať. V júli 2021 si dokonca Kanye založil na futbalovom štadióne Mercedes-Benz Stadium v Atlante provizórne štúdium, pričom jeho cieľom bolo CD čo najskôr dokončiť. Čo sa týka hudobných žánrov, Donda nie je iba hip-hopovým albumom, ale vo veľkej miere na nej nájdete aj gospel, pričom svoje zastúpenie majú takzvaný progresívny rap (Kanye sa skutočne hrá s rapom a jeho podobami, tak ako ich poznáme dnes), pop a trap.

Pop a trap sú zaujímavými prvkami albumu Donda, pričom cítiť vplyv boom bapu ,drillu, hip housu, elektropopu či takzvaného industriálneho hip hopu. Že je toho veľa? Áno, je, ale West tomu dáva formu, dáva tomu myšlienku a celistvosť, pričom keď počúvate album Donda, ktorý má viac ako hodinu a trištvrte, máte pocit, že počúvate naozaj niekoľko žánrov.

Donda má veľa fanúšikov aj kritikov, pričom vo veľkom sa porovnáva s albumami Ye (2018) a Jesus Is King (2019), ktoré Kanye vydal v uplynulých rokoch. Veľká časť kritiky sa zvalila na skladbu Jail, Pt.2, kvôli DaBabymu a Marilynom Mansonovi, kvôli obvineniam z obťažovania a homofóbie, ktoré tieto mená sprevádzajú. práve Jail, Pt.2 bol song, ktorý bol pôvodne z CD zabanovaný štúdiom Universal. Keď sme ale pritom, či už Jail alebo Jail, Pt.2 sú tracky, ktoré rezonujú, sú silné a majú obrovský dopad na poslucháčov.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Central Cee: Ako sa z neho cez COVID stala superstar

Album Donda sa okamžite po zverejnení zaradil medzi najpočúvanejšie na streamovacích službách Spotify a Apple Music, pričom jedným z najsledovanejších trackov je skladba HURRICANE, ktorá je mnohými označovaná za najlepšiu na celom CD. To je samozrejme na subjektívnom posúdení, pretože viacero songov má obrovský potenciál. Kanye na seba nechal skutočne dlho čakať, ale čakanie sa v tomto prípade oplatilo, pretože táto tvorba posúva rap ako celok dopredu. Nie nadarmo je West pre niektorých akýmsi profesorom rapu, človekom, ktorý sa nebojí žáner posunúť vpred, vyskúšať nové veci, prvky a pokúsiť sa na doterajšie faktory pozrieť z inej perspektívy.

Takmer 109 minút hudby, viac ako 5 žánrov, zaujímaví hostia a texty, v ktorých nájdete naozaj veľmi veľa referencií. Jednou z nich je napríklad Lionel Messi, jeden z najlepších futbalistov v histórii, o ktorom Kanye tiež v jednej zo skladieb rapuje. Na prvé, druhé či tretie počutie je toto CD naozaj výborné, aj keď samozrejme nie je dokonalé. Ak však niekto naháňa dokonalosť, je to práve Kanye.

Foto: Kanye West, ilustračné, Instagram

 

Odporúčame