Na deň Expl0ited: Aké sú moje 3 najobľúbenejšie miesta na svete?

Na deň Expl0ited: Aké sú moje 3 najobľúbenejšie miesta na svete?

Na deň Expl0ited: Aké sú moje 3 najobľúbenejšie miesta na svete? (Zdroj: Instagram/exploited_e)

#Mám rád komplikované odpovede na jednoduché otázky. Mňa, keby som bol čitateľ (to si bohužiaľ ty) by neuspokojila odpoveď typu Paríž, Japonsko a Hontianske Trsťany. Pokiaľ ti to ale stačí (čo by ma nahnevalo), rovno môžeš prestať čítať. Prídeš však o inšpiratívny text, pár minút času a jeden úplne zbytočný funfact.

Chápeš ma. Ja tu nedávam posledné zvyšky svojej energie aby som po náročnom týždni zo seba dostal nejaký bezduchý zoznam. A to zoznamy milujem! Dôkazom ti môže byť nasledujúci zoznam kritérií, ktoré beriem do úvahy, keď sa zamýšľam nad obľúbenými miestami na Slovensku alebo vo svete.

1. Chcem si odtiaľ doniesť kérku

Miesta, ktoré mnou rezonujú si často pripomínam tetovaním, ktoré si odtiaľ beriem ako suvenír.

2. Chcem si odtiaľ doniesť frajerku

Ľudia, čo hovoria, že všetko je o ľuďoch majú pravdu. Pokiaľ sa na danom mieste zamilujem, je viac ako pravdepodobné, že dané miesto bojuje o popredné priečky v mojej obľúbenosti.

3. Chcem sa tam stratiť 

Je niečo kúzelné na túlaní sa po cudzom prostredí, na prihováraní sa ľuďom a nachádzaní seba a vecí, ktoré sme ani nehľadali.

4. Chcem, aby ma tam priviedla improvizácia

Najlepšie veci sú tie nečakané. Keď človek vypne mozog a nechá sa len unášať nápadmi, alebo bielou dodávkou Mercedes Sprinter, často objaví miesta, odkiaľ nebude chcieť (alebo môcť) odísť.

5. Chcem sa tam vrátiť vo svojej hlave

Pri myšlienke na flórou obrastenú dedinku Masca ukrytú hlboko v lese na Kanárskych ostrovoch počujem hudbu miestneho žobráka hrajúceho na gitaru, šum lístia a cítim vôňu mora. Tvár mi zohrievajú lúče slnka a úsmev. Pamätám si,  ako zhlboka som sa nadychoval s roztiahnutými rukami tesne na okraji útesu s výhľadom na zátoku. Ten moment som si chcel uchovať a teraz sa k nemu sporadicky vraciam, keď potrebujem familiárne miesto vo svojich ešte sporadickejších meditáciách.

6. Chcem to tam ukázať našim

Stačilo by chytiť mamku za ruku dotiahnuť ju do private jetu, ktorý nemám, a previesť ju všetkými cool spotmi, ktoré som objavil, A ja by som sa mohol tváriť ako miestny guide. Vravel by som, kukni mami tu je fantastický výhľad a v tejto reštaurácii robí ten najzábavnejší čašník! A keď vyskúšaš koláč v tamtej kaviarni, vezmem ťa k tým najmohutnejším stromom, aké som tu našiel. Stavím sa, že budeš z každej strany vyzerať dinosaurov, ktoré sa tu ešte určite niekde skrývajú.

To bola len taká ukážka. Kritérií je samozrejme oveľa viac ale ja sa chcem dostať k veci lebo sa bojím že medzi vami čitateľmi sú aj deti od 8 do 15 mesiacov, ktoré neudržia pozornosť dlhšie ako jednu minútu. Toto bol inak ten avizovaný funfact, nie je začo.

Takže sumár?

Bol som na veľa nádherných miestach a vždy som si užil najviac spontánne nápady a osudové stretnutia. Rátalo sa mi, keď som odchádzal s novou kerkou alebo kamošom a vždy ma najviac bavila interakcia s náhodnými ľuďmi. Dúfam, že to nie je s nimi ako s náhodami, lebo to by neexistovali a ja by som bol dosť lonely. Možno aj som. Možno sa preto prihováram k tebe a dúfam, že výmenou za moje šialené rady mi dáš pekný komentár alebo ocenenie, ktoré sám sebe neviem dať.

Najobľúbenejšie miesto môže byť kdekoľvek, lebo úzko súvisí s tým, ako sa tam človek cíti. Bol som smutný v národných parkoch na Azorských ostrovoch a nadšený na hore Fuji v Japonsku. Na môj zoznam sa preto dostalo len Japonsko. A možno ešte Amsterdam, lebo tam sa dá šťastie kúpiť. Čo sa ale kúpiť nedá je domov, pretože ho tvoria ľudia a tých najlepších mám okolo seba tu, v Bratislave. Preto je moje TOP 1 miesto a vždy sa sem teším. Nech sa vraciam odkiaľkoľvek.

Odporúčame