#Vojnové snímky milujeme. Tentokrát nám Netflix priniesol komornú drámu zo zákulisia druhej svetovej vojny. Filmová adaptácia Munich: The Edge of War od Roberta Harrisa síce nespraví dieru do sveta, no za tvoj čas rozhodne stojí. Hovorí totiž príbeh o Mníchovskej dohode, podľa ktorej muselo Československo v roku 1938 odovzdať Nemcom Sudety. A to nie je jediný spôsob, prečo by si si mal film pozrieť.
RECENZIA Remake romantického muzikálu West Side Story: Ide si novodobý Romeo a Julia po Oskara?
Mníchovská dohoda
Píše sa koniec septembra 1938. Nemecká armády vedená Hitlerom spriada plány na začatie druhej svetovej vojny. Popritom žiada, aby sa Československo vzdalo územia Sudet, kde žijú prevažne nemeckí obyvatelia. Tieto ťahy sa nepáčia Francúzom a Britom, ktorí sa snažia vyhnúť akémukoľvek vojnovému konfliktu a preferujú mierové rokovania. Situácia vyústi až do podpísania Dohody v Mníchove. V meste sa stretnú predstavitelia nemeckej, britskej, talianskej a francúzskej vlády.
Známy príbeh opísal vo svojom nedávnom bestselleri aj Robert Harris. V slovenskom preklade vyšiel jednoducho pod názvom Mníchov. Dvojhodinový film sa odohráva v rámci niekoľkých dní, je rýchlo a svižne nastrihaný a tým, ktorí nečakajú zbesilú akciu, bude vyhovovať aj tempo. Dej však nesleduješ očami Hitlera či Chamberlaina, ale dvomi mladými mužmi, ktorých osudné cesty sa po štúdiu v Oxforde rozišli. Obaja teraz pracujú pre znepriatelené vlády.

Kedysi priatelia, dnes špióni
Ústrednými postavami sú Hugh Legat, jeden z Chamberlainových osobných tajomníkov, a nemecký diplomat Paul von Hartmann. Obaja sa dostanú do centra diania a zaistia si účasť na Mníchovskej konferencii. Paul, ktorý nesúhlasí s nacistickými názormi, chce odovzdať anglickému premiérovi dokumenty dokazujúce Hitlerovo počínanie po tom, čo získa Sudety. Hughovou úlohou je dostať dávneho priateľa k svojmu nadriadenému.
Ak poznáš zákulisie Mníchovskej dohody, príbeh ťa nedokáže v podstate ničím zásadným prekvapiť. Ide o typickú britskú drámu, takže sem-tam na teba čaká aj jemné skrášlenie dejín, no nejde o nič zásadné. Našťastie hlavné postavy a ich motívy sú prepracované, vďaka čomu sa budeš viac venovať mladým hercom – Georgeovi MacKayovi a Jannisovi Niewöhnerovi – ako intrigám medzi zástupcami vlády.

Pomalšie tempo
Aby som bol úprimný, film neprinesie nič nové. Udalosti sú verne opísané, dobre nakrútené aj postrihané, no to je asi tak všetko. Väčšinu stopáže ťahajú dialógy a na akciu príde len miestami a nachvíľu. Žiadny Vojak Ryan ani Hacksaw Ridge sa nekoná – Munich: The Edge of War nie je epickou vojnovou snímkou, ale komornou drámou. Opisuje udalosti dvoma hlavnými fiktívnymi postavami a nie srdcervúcimi scénami.
Nevyhovuje ti pomalé tempo? V tom prípade sa budeš trápiť. Snímka má viac ako dve hodiny, z čoho prvá sa odohráva na striedačku v Anglicku a Nemecku a druhá už priamo v Mníchove. Dostať sa do samotného centra diania môže byť pre netrpezlivých divákov náročné. Tým ťa od snímky nechcem odradiť, no je potrebné tento fakt spomenúť.
Z technickej stránky nemôžem nič vychváliť, ale ani zhodiť. Kostýmy, dobové prvky, výprava, hudba, kamera či strih… všetko je také, aké má byť. Bojím sa však, že film skončí len ako zaprášený titul na Netflixe, ktorý časom kúpia niektoré televízne spoločnosti na zaplnenie vysielania. A to je škoda. Tvorcovia sa mohli posnažiť vyťažiť z témy viac a niektoré dôležité sekvencie nakrútiť zaujímavejšie. Prinajmenšom mohli zvážiť lepšieho herca na stvárnenie Hitlera. Chamberlain v podaní Jeremyho Ironsa vyčnieva na míle ďaleko.

Adaptácia nezaujme každého (ale mala by)
Aby som ti zhrnul svoje pocity – Munich: The Edge of War vie zaujať, ale nie nadchnúť, vie vzbudiť záujem, ale nie strhnúť a vie prekvapiť, ale nie šokovať. Celý film je prezentovaný síce kvalitne, no to na zaujatie divákov dnes nestačí. Najmä v žánri komorných politicko-vojnových drám. Dnešné publikum je zrejme príliš pohodlné, aby mu stačila kvalitná filmárčina.
V rozpoložení sme aj my. Ako čitateľ predlohy som sa na film mimoriadne tešil a sklamaný som veru nebol, no po pár dňoch mi v hlave neostalo už nič, čo by stálo za zmienku. Na druhú stranu by som chcel film odporučiť naozaj každému, pretože hovorí o dôležitej etape dejín, v ktorých sa do konfliktu veľmocí dostala naša republika. Daj snímke šancu a nevšímaj si prehnane negatívne hodnotenie na ČSFD. Hodnotili zrejme ľudia, ktorí film nevideli a míľnik svetových dejín si radi prekrútia tak, ako im vyhovuje.
Hodnotenie: #####
P.S.: Máš rád podobné politicko-vojnové drámy? Pridaj si k môjmu hodnoteniu jeden bod navyše.
Zdieľať na