#O negatívnom vplyve obsahu sociálnych sietí sa hovorí takmer stále. Čas, ktorý tráviš v online svete ťa ovplyvňuje viac ako si myslíš. Vnemy, ktoré sleduješ na obrazovke pôsobia nielen na zdravie tvojich očí, ale aj na funkciu tvojho mozgu. Odborníci z Oxfordu prišli v tejto súvislosti s novým pojmom, ktorý znie priam desivo. Čo ukrýva strašidelná mozgová hniloba?
Nestrácaj rozum
Sociálne siete sú „denným chlebom“ každého z nás. Ak aj ty tráviš na Instagrame či TikToku niekoľko minút či hodín denne, týka sa to aj teba. Scrollovanie príspevkov je síce skvelým spôsobom ako vypneš od svojich povinností, ale takáto bezmyšlienkovosť sa ti nemusí z dlhodobého hľadiska vyplatiť.
O takzvanej „mozgovej hnilobe“ informoval portál BBC, ktorý upozornil na background tohto pojmu. Hoci znie strašidelne, prezentuje „len“ body, ktoré vyplývajú z nadmernej konzumácie online obsahu nízkej kvality, kam patria napríklad aj obľúbené meme obrázky.
Nárast frekvencie používania
Ako uvádza Oxford University Press, prvé známe použitie výrazu mozgová hniloba pochádza z obdobia pred vznikom internetu. Použil ho Henry David Thoreaum vo svojej knihe Walden, v roku 1854. Kritizoval ním tendenciu spoločnosti znehodnocovať zložité myšlienky a všeobecný pokles duševného a intelektuálneho úsilia.
Výraz sa tak zaužíval, že frekvencia jeho používania sa od minulého roku zvýšila až o 230 percent! Pojem mozgová hniloba je tak populárny, že si dokonca zaslúžil nielen psychologickú analýzu, ale dokonca aj miesto v slovníku.
Miesto v slovníku
Ako sme už spomínali, slovné spojenie si zaslúžilo miesto aj v slovníku. Ten ho definuje ako „údajné zhoršenie duševného alebo intelektuálneho stavu osoby, najmä ako výsledok nadmernej konzumácie obsahu považovaného za triviálny alebo oddychový.“
Portál BBC uviedol, že podľa psychológa a profesora Oxfordskej univerzity, Andrewa Przybylskiho, odzrkadľuje popularita slova jeho význam, ktorá je „odrazom doby, v ktorej žijeme.“ Hoci ide o pomerne populárne slovo, ktoré sa rozšírilo najmä medzi Gen Z a Alfa, profesor uvádza, že „neexistuje žiaden dôkaz, že by mozgová hniloba bola skutočná vec.“
„Hniloba mozgu hovorí o jednom z nebezpečenstiev, ktoré vyplývajú z virtuálneho života a o tom, ako využívame svoj voľný čas,“ dodáva odborník.
Zdieľať na