Šokujúce odhalenie vedcov! Pomôže ti modré svetlo na smartfóne k lepšiemu spánku? Výsledok ťa zaručene prekvapí

Pomôže ti modré svetlo na smartfóne k lepšiemu spánku?

Pomôže ti modré svetlo na smartfóne k lepšiemu spánku? (Zdroj: unsplash.com/Nubelson Fernandes)

#Aj ty si v noci pred spaním vezmeš telefón a scrolluješ svoje najobľúbenejšie stránky? Určite si už počul o modrom svetle, ktoré nám má dopomôcť k lepšiemu spánku. Funguje to ale vôbec?


Túžite sa dobre vyspať? Pre kvalitný spánok je vraj rozhodujúca táto farba steny


Modré svetlo alebo Night Shift je funkcia na telefóne, ktorá premieňa chladnejšie svetelné spektrum na teplejšie. Modré svetlo je totižto podobné dennému svetlu, a to spomaľuje produkciu melatonínu. Hormónu, ktorý podporuje spánok. Žlté svetlo naopak napodobňuje farbu západu slnka a vďaka tomu si má naše telo vychutnať lepší spánok.

Nedávny výskum však poukazuje na to, že nočná funkcia obrazovky nemá veľký vplyv na kvalitu tvojho spánku. Vedci urobili zaujímavý výskum, v ktorom vybrali 167 študentov.

Kvalita spánku
Kvalita spánku (Zdroj: unsplash.com/Gregory Pappas)

Rozdelili ich najprv do dvoch skupín, kde jedni spali 7 hodín (čo je odporúčaná doba spánku) a druhí 6 hodín ( čo je nízka doba spánku). V týchto skupinách dali študentom telefóny s nočným režimom alebo bez nočného režimu. Časť študentov nemala telefón vôbec. Vedci pozorovali, či ich návyky pred spaním ovplyvnia kvalitu ich spánku.

U tých, čo spali 7 hodín, došlo k miernemu zlepšeniu spánku, ak nepoužívali telefón vôbec. Nočný režim však na to nemal žiadny vplyv. Rovnako nezaznamenali vplyv ani pri skupine, ktorá spala 6 hodín.

Profesor Chad Jensen, autor tejto štúdie, tvrdí, že tlak spánku je veľmi vysoký. To, čo sa deje pred zaspatím, nemá na spanie značný vplyv. Je teda jedno, či používaš nočný režim alebo nie. A čo ty, využívaš túto funkciu?

Zdroj: hashtag.sk, iflscience.com
Odporúčame