Módna prehliadka na smetisku: Nehorázne, koľko odpadu vyrobia veľké značky!

Aktivisti za životné prostredie sa rozhodli usporiadať netypickú módnu prehliadku (Zdroj: Instagram/outfitlibraryless)

#Problém menom fast fashion je celosvetovo známou vecou, ktorá nedá mnohým spávať. Nemusíš byť zarytý ekológ na to, aby si sa touto témou zaoberal. Úplne stačí, ak začneš od seba a prispeješ „svojou troškou“ tak, ako to urobili aktivisti v Čile.

Hrôza pre miestnych

Púšť Atacama v Čile patrí k najobľúbenejším destináciám pre turistov, no miestni ňou tak nadšení nie sú. Život neďaleko obrovskej skládky oblečenia nie je snom nikoho. Odpad, ktorý sa tu dá nájsť pochádza najmä z krajín s nadprodukciou v textilnom priemysle, ako napríklad z USA, Číny, Južnej Kórey a Spojeného kráľovstva. 

Každoročne je sem prepravených okolo 60-tisíc ton oblečenia, pre ktoré nie je možné nájsť iné využitie. „Toto miesto sa využíva ako globálna obetná zóna, kam prichádza odpad z rôznych častí sveta a končí v okolí obce Alto Hospicio,“ hovorí spoluzakladateľka organizácie Desierto Vestido. Organizácia sa primárne venuje zvýšeniu povedomia o dopadoch fast fashion na životné prostredie.

Odborníci ďalej upozorňujú, že skládka predstavuje riziko pre obyvateľov, ktorí sú vystavení ohrozeniu zdravia. Proti situácií však nedokážu bojovať a zostáva im jediné – prizerať sa tomu, ako denne prichádzajú na miesto nákladné autá a vysýpajú ďalšie kilá odpadu na kopu. „Je to smutné, pretože sa to deje už dlho. Jediné, čo môžeme urobiť, je odsúdiť, čo sa deje, a nečinne sa prizerať,“ dodáva.

Na móle uprostred púšte

Aktivisti za životné prostredie sa rozhodli usporiadať netypickú módnu prehliadku, prostredníctvom ktorej chceli poukázať na ničivý dopad konzumnej módy na našu planétu. Vybrali si na to symbolické miesto, ktoré  je prezývané aj „pohrebiskom fast fashion“.

Na skládke sa hromadia nevyhovujúce kúsky fast fashion z celého sveta a jej veľkosť je tak obrovská, že ju je možné pozorovať z vesmíru. Ochranári si ju vybrali ako akúsi symboliku a preto tu usporiadali módnu prehliadku, ktorá poukazuje na následky nadprodukcie oblečenia.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Zomrel známy taliansky módny návrhár: Dlhý čas bojoval s ťažkou chorobou

Ako informoval portál The Guardian, nešlo o typickú módnu prehliadku ako by sa možno dalo čakať. Modely, ktoré boli prezentované, zostavili organizátori len z odpadkov, ktoré im boli k dispozícií. Obliekli sa takpovediac z koša, čím chceli upozorniť na vážnosť situácie.

Upcyklácia z koša

Spomínaná organizácia sa snaží pomôcť ako len vie. Spojila sa so spolkom Fashion Revolution, aby usporiadali módnu prehliadku, prostredníctvom ktorej chceli zvýšiť povedomie o realite „života v odpadkoch“, s ktorým sa potýkajú domáci. Zároveň ponúkli možnosť ako by sa dali „nepotrebné“ kúsky ešte upcyklovať.

Brazílska stylistka Maya Ramos vytvorila z odpadu unikátnych 8 outfitov, ktoré prezentovali základné živly zeme, teda zem, oheň, vzduch a vodu. Jednotlivé outfity upozorňujú na rôzne stupne znečistenia a dopad skládky pre životné prostredie.  „Je to celospoločenský problém. Ľudia kvôli nedostatku spojenia s prírodou nakupujú viac, ako potrebujú, a to bezuzdným tempom,“ upozornila autorka.

Čo bude s odpadom ďalej?

Hoci v krajine platí zákaz zakladania ilegálnych skládok kvôli nestabilnej pôde, nájdu sa takí, ktorí ho s prehľadom obídu. Skládky tvoria na odľahlých miestach, akými sú práve púšte a tie sa stávajú domovom kúskov známych značiek, ktoré nenašli iné uplatnenie.

Aktivisti upozorňujú na problém týkajúci sa materiálov – väčšina odevov je vyrobená z polyesteru, ktorého rozklad môže trvať aj dve storočia! Okrem toho je veľmi horľavý, čo spôsobuje požiare, pri ktorých sa uvoľňujú toxické výpary do zemskej atmosféry a pôdy.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame