Pomôže ti teplé mlieko rýchlejšie zaspať? Áno, ale musíš vypiť takéto množstvo!

Pomôže ti teplé mlieko k lepšiemu spánku?

Pomôže ti teplé mlieko k lepšiemu spánku? (Zdroj: Unsplash.com/ Mirza Mustofa)

#Ľudia mávajú pred spaním rôzne rituály. Niektorí počítajú ovečky, iní stavia na jogu a niekomu stačí len teplá sprcha. Medzi jeden z najznámejších patrí aj pohár teplého mlieka pred spaním. Pomôže ti tento zvyk skutočne k tomu, aby si rýchlejšie zaspal?

Mlieko ako také obsahuje aminokyseliny, ktoré sú stavebnými kameňmi proteínov a tie môžu podporiť kvalitný spánok. Konkrétne obsahuje tryptofán, čo je esenciálna aminokyselina, ktorá dokáže prudko reagovať. Tú získavaš len zo stravy. Tryptofán, ktorý podporuje kvalitný spánok, obsahuje okrem mlieka aj arašidy, vajcia, ryby či dokonca sója.

Dôvodom, prečo pomáha táto aminokyselina k lepšiemu spánku je ten, že ju telo využíva na tvorbu serotonínu, ktorý je tiež známy ako hormón šťastia. Ten sa mení na melatonín a práve tento hormón podporuje spánok.

Lepší spánok.
Lepší spánok. (Zdroj: Unsplash.com/Lux Graves)

Teoreticky sa teda dá povedať, že mlieko podporuje lepší spánok. Avšak na to, aby za to mohol práve melatonín, by si ho musel vypiť skutočne veľa. Hovoríme pri tom o najmenej 7,6 litra mlieka. Vypitie takého množstva je nie len takmer nemožné, ale aj nevhodné. Pri vypití takého množstva by ste priali viac ako dvojnásobok kalórii, ktoré má prijať bežný človek.

Príčinou, prečo nám tento rituál môže pomôcť pred spaním, môže byť teda úplne iný. Ide skôr o zvyk, ktorý ťa upokojuje a zaspomínaš si pri ňom na svoje detstvo. Ide teda skôr o nostalgiu, ktorá ti spríjemní nočné zaspávanie. Aký rituál pred spaním dodržuješ ty?

Zdroj: hashtag.sk, livescience.com
Odporúčame