Populárny módny trend šetrí čas aj peniaze: Tvoje outfity budú vyzerať božsky, stačí si osvojiť pár zásad

minimalizmus v šatníku

Čo znamená minimalizmus v šatníku? (Zdroj: Unsplash/brooke-cagle)

#Aj ty máš doma skriňu plnú až na prasknutie? Je prepchatá nie najlepšími, ba dokonca nekvalitnými kúskami? Nikdy nevieš čo na seba? Ak si aspoň na jednu vec odpovedal áno, tak by si sa mal inšpirovať našim článkom a zaviesť do svojho šatníka minimalizmus.

Čaro minimalizmu

Ešte nedávno nám vládol konzum a priznajme sa, milovali sme to. Chceli sme všetko, všetkého veľa a nemohli sme si nechať ujsť najnovší trend. Teraz sa zrazu svetom šíri presný opak – minimalizmus. Ten nám ukazuje, že nám toho v skutočnosti až toľko netreba. Je možné, že sa tento životný štýl stane nevyhnutnosťou, aby sme zachovali našu planétu. Skúsme žiť s menej vecami, ktoré budú kvalitnejšie a možno sa vďaka tomu staneme aj šťastnejšími.

Tento štýl sa odráža v domácnosti, v nákupnom správaní a, samozrejme, aj v šatníku. Ľudia sa prestávajú obklopovať materiálnymi vecami a dbajú na kvalitu, nie na kvantitu.

dievča v nohaviaciach na traky
Ak máš zmysel pre módu, tvoj šatník nemusí byť nudný (Zdroj: Unsplash/brooke-cagle)

Dôvodov na zmenu je niekoľko

Keďže toho v prípade minimalizmu kupujeme menej, môžeme investovať do kúskov, ktoré by sme si bežne nedovolili. Napríklad si kúpiš radšej jedno tričko za 50 eur ako 5 tričiek za 10 eur, ktoré sa vyperú po dvoch praniach. Investuješ do kvalitnej značky (možno dokonca lokálnej) a tričko ti vydrží niekoľko rokov.

Poznáš ten pocit, keď si dáš na seba niečo výnimočné a zrazu sa aj ty cítiš lepšie? Toto budeš prežívať každý jeden deň. Keďže budeš mať na sebe to najlepšie, čo môže tvoj šatník ponúknuť, aj ty si začneš viac veriť. Okrem toho už nebudeš musieť stáť pred skriňou dlhé hodiny a rozmýšľať, čo si dáš na seba. Budeš presne vedieť, čo tam máš. Okrem času ušetríš aj peniaze, keďže nebudeš nakupovať všetko, lebo je na to 50 percentná zľava. Nepomôžeš tým len sebe, ale aj prírode.

Minimalistický šatník vs. kapsulový

Poďme sa spolu pozrieť na niekoľko pojmov. Určite si už počul okrem minimalistického šatníka aj o kapsulovom šatníku. Minimalistický môže obsahovať 30 aj 300 kúskov. Dôležité je, aby si ich všetky vynosil. Kapsulový je odnož toho minimalistického. Je omnoho radikálnejší.

V kapsulovom šatníku máš na sezónu presne určený počet kúskov (vo veľmi drastických prípadoch je ich iba 10, ale bežný počet je 30) a ráta sa tam aj spodné prádlo a topánky. Celý čas si nemôžeš kúpiť nič nové, čo je dosť náročné. Vyžaduje si to veľmi veľa plánovania a niekedy aj sebazaprenia.

Ako na to?

Triedenie skrine

Aby sme mohli začať celý proces tvorby minimalistického šatníka, musíme urobiť poriadok v našej preplnenej skrini a vyhodiť z nej všetko nepotrebné. Vyhoď si pred seba celú skriňu. Áno, naozaj celý obsah skrine, komody a vešiakov vyber a hoď si ho pred seba, napríklad na posteľ. Keď uvidíš, aká je to kopa oblečenia, budeš určite prekvapený. Veď by si si mohol založiť obchod (či)?!

Odhoď sentiment

Niektoré oblečenie nám mnohokrát trčí v skrini aj keď nie je v dobrom stave. Prečo? Odpoveď je jednoduchá. Držia ťa k nemu spomienky. Toto som mal na sebe v prvý deň na strednej. Táto košeľa bola na našom prvom stretnutí. Vďaka tomuto kabátu som získal prácu… Stačí! Je to len oblečenie, len veci a treba sa k nim tak správať. Ak niečo nenosíš zbav sa toho!

triedenie oblečenia
Aj oblečenie je len vec a nenechaj sa zmiasť sentimentom (Zdroj: Unsplash/sarah-brown)

Sedí ti to?

Do tohto schudnem, tieto rifle si tu nechám, lebo onedlho sú Vianoce a čo ak priberiem. Von s tým! V šatníku si nechaj iba kúsky, ktoré ti svedčia a sú ti akurát. Kým sa ti zmení váha, oblečenie vyjde z módy a aj tak ho vyhodíš. Jediný rozdiel je, že ti bude dlhšie trčať v skrini.

Nehovoríme iba o oblečení, ktoré ti nesedí veľkostne, ale aj o niečom, čo nelichotí tvojej postave. Ak v tom nevyzeráš dobre, pravdepodobnosť, že si to niekedy oblečieš rapídne klesá.

Kedy si si to naposledy obliekol?

Áno, pokiaľ si na home office, oblečenie zo skrine vyťahuješ veľmi zriedka a hlavne to slušné. Skús si však spomenúť na časy, kedy bolo všetko v normále. Mal si to za posledný rok (mimo pandémie) aspoň jedinýkrát na sebe? Alebo si daný kúsok vždy iba obišiel a šiel za niečím iným?

Tušíš správne, ak si vec nemal na sebe ani raz, mala by ísť preč. Samozrejme, opatrne s kúskami na spoločenské udalosti a podobne. Tie, pochopiteľne, nenosíme často, ale pointu si snáď pochopil.

žena si vyberá oblečenie
Pri výbere oblečenia mysli prakticky (Zdroj: Unsplash/becca-mchaffie)

Dá sa vec dobre kombinovať?

Každý kúsok si skús predstaviť aj v konkrétnom outfite. Ideálne si danú vec skús skombinovať s viacerými vecami. Ak je to kúsok, s ktorým horko-ťažko vymyslíš jeden outfit, tak ti v budúcnosti pravdepodobne veľmi neposlúži. Najlepšie sú neutrálne veci, ktoré sa dajú nosiť na mnoho spôsobov. Tie budú mať v tvojom šatníku stabilné miesto.

Napríklad ide o jednofarebné tričká, nohavice a podobne. Nemaj však obavu, aj vzorované veci si pri dobrej predstavivosti dokážeš ponechať. Otázna však bude tá strieborná blúzka s volánmi, tú veľmi neskombinuješ.

Daruj alebo posuň

Veci, ktoré si sa rozhodol nechať, pekne putujú na miesto v skrini. Koľko oblečenia – toľko vešiakov, nemaj ich viac než potrebuješ, mohol by si opäť skĺznuť do starého dobrého škrečkovania nepotrebného oblečenia. Keď je všetko na mieste, pravdepodobne ti ostala ešte poriadna kôpka oblečenia. Čo s tým? Určite ho nezahadzuj do koša. Tebe už síce neposlúži, iným však môže urobiť radosť.

Máme pre teba aj niekoľko tipov, kde by mohlo tvoje oblečenie skončiť:

  • Daruj ho charite – na sociálnych sieťach nájdeš mnoho stránok, kde veci môžeš darovať, inou možosťou je zaniesť ho priamo na charitu 
  • Opýtaj sa kamarátov alebo blízkych, či sa im niečo z toho nepáči –  „nákup zadarmo“ určite ocenia 
  • Upcykluj – ak si šikovný/á môžeš oblečenie prešiť
  • Zorganizuj swap – vymeňte si veci s kamošmi/kamoškami
  • Predaj ho – komu dobre nepadne nejaké to euro naviac? Veci môžeš predať aspoň za symbolickú cenu na internete
oblečenia na vešiakoch vonku - minimalizmus v šatníku
Svojho starého oblečenia sa síce zbavíš, no niekomu ešte môže urobiť radosť (Zdroj: Unsplash/artificial-photography)

Proces pravidelne opakuj

Či chceme alebo nie, šatníky sa novými kúskami plnia takmer neustále. Taktiež sa nám mení postava a niekedy aj štýl. Preto nestačí vytriediť si skriňu iba raz, a potom sa na to vykašľať. Ideálne je opakovať túto činnosť pravidelne a časom budeš toho vyraďovať čoraz menej.

Zmena v myslení

To, že sa nám niečo páči vôbec neznamená, že to musíme mať. Najskôr sa zamysli, aké kúsky potrebuješ k svojmu životu. Zbytočne budeš mať skriňu plnú oblekov, ak robíš na stavbe (prehnane povedané). V zariaďovaní šatníka tvorí dôležitú rolu aj to, aký máš životný štýl. Zohľadni svoju prácu, to ako často sa chodíš baviť a kde a aké sú tvoje záľuby. Na čo mať skvelé kúsky, ktoré nevynosíš?

Nájdi si svoj štýl

Mnoho ľudí nemá svoj štýl ani po mnohých rokoch. Alebo ho aj má, ale celkom si to neuvedomuje. Ak aj ty patríš k takýmto ľuďom, nezúfaj. Je cesta, ako naň prísť. Zamysli sa nad tým, čo v skrini máš. Aké kúsky nosíš najradšej? Za čo si ochotný utratiť najviac? V čom sa cítiš najviac sebaisto? Aké látky, vzory a farby preferuješ?

Na niečo určite prídeš a nájdeš v tom vzorec. Mysli naň pri ďalších nákupoch. Navyše, ak si vyberieš jednu farebnú paletu, v ktorej sa budeš orientovať, uľahčíš si život. Ak budú všetky kúsky z jednodtnej farebnej palety, nebudeš mať problém kombinovať ich.

dievča v červenom plášti na ulici minimalizmus v šatníku
Nájdi si svoj štýl (Zdroj: Unsplash/juan-ordonez)

Buď praktický

Minimalizmus je celý koncept života a premýšľania. Nie je to iba o oblečení. Treba si vedieť zjednodušiť všetko, a to znamená aj pranie. Sleduj štítky a vyhýbaj sa kúskom, ktoré si vyžadujú špeciálnu chemickú starostlivosť. Na čo si zbytočne komplikovať život?

Krátky návod na nákupe:

Ak si v obchode a rozmýšľaš nad kúpou, polož si tieto otázky:

  1. Sedí mi to? Nikdy si nekupuj niečo, čo je ako – tak dobré (kebyže priberiem/schudnem je to lepšie). Oblečenie ti má byť presne akurát.
  2. Hodí sa mi to? Máš dostatok kúskov vo svojom šatníku, ku ktorým by sa to hodilo a zapadá to tvojej farbnej palety a osobného štýlu?
  3. Vynosím to? Ak je kabát dokonalý, ale nemáš si ho kde dať, tak mu radšej zamávaj.
  4. Ako dlho mi vec vydrží? Skús hľadať kúsky, ktoré si budeš môcť obliecť aj po rokoch. Takým, ktoré zničia aj dve prania sa skús vyhnúť.

Čo potrebuje bežný muž?

  • 5 slušných košieľ
  • 3 slušných nohavíc
  • 7 ležérnych košieľ
  • 3 ležérne nohavice
  • 5 šortiek
  • 2 páry spoločenských topánok
  • 2 páry atletických tenisiek
  • 1 pár neformálnych topánok
  • 3 svetre
  • 1 ľahkú bundu
  • 1 zimný kabát
  • 2 plavky

Spolu: 35 položiek

Čo potrebuje bežná žena?

  • 5 blúzok
  • 3 sukne alebo nohavice
  • 5 slušných šiat
  • 5 ležérnych šiat
  • 7 ležérnych topov
  • 3 ležérnych nohavíc
  • 4 šortky
  • 2 páry topánok na opätku
  • 3 nízkych topánok
  • 2 atletické tenisky
  • 3 kardigány
  • 1 ľahká bunda
  • 1 zimný kabát
  • 3 plaviek alebo bikín

Spolu: 47 položiek

Samozrejme, každý je iný a má iné potreby. Toto bol iba príklad. Ešte by do zoznamu bolo potrebné doplniť pyžamo, spodné prádlo a športové oblečenie a iné veci. Toto bol iba základ. Na prvý pohľad sa to môže zdať málo, ale 5 košieľ, 3 nohavíc a 2 topánok vie vytvoriť 30 rôznych outfitov. Dbaj skôr na kvalitu ako na kvantitu svojho oblečenia.


Čo povieš na takúto veľkú zmenu, ideš do toho? Daj nám vedieť v komentári!

Zdroj: hashtag.sk, vogue.com, livingonthecheap.com, dansilvestre.com, eduworld.sk, thegoodtrade.com, becomingminimalist.com
Odporúčame