Ako ušetriť peniaze na zariadení kuchyne? S naším zoznamom bude mať všetko, čo potrebuješ!

minimalitsická kuchyňa dievča varí

Minimalistická kuchyňa je krásne prehľadná (Zdroj: GettyImages)

#Minimalizmus nie je len o počte vecí, ale o tom, čo doma máme. Podporuje nás nechať si doma len to najdôležitejšie, čo naozaj potrebuješ. O nič neprídeš, neboj sa. Možno iba o kúsky, na ktoré už padal prach. Takto si zorganizuješ minimalistickú kuchyňu aj ty. A čo je najlepšie – čím menej vecí, tým menej vyhodených peňazí!

Poď si s nami zorganizovať minimalistickú kuchyňu

Ak miluješ varenie, nemysli si, že sa budeš musieť vzdať svojich náročných postupov a sofistikovaných jedál. Všetko toto môže ostať. Tebe sa však bude variť a piecť omnoho jednoduchšie. Platí tu staré dobré pravidlo, že niekedy znamená menej viac.

Možno sa to na prvý pohľad nemusí zdať, ale v skutočnosti je kuchyňa centrom našich domovov. Preto je dôležité, aby bol tento priestor dobre zariadený, príjemný a dokonale odrážal myšlienku tvojho minimalistického životného štýlu. Okrem toho, že tu pripravujeme jedlá, stretávame sa tu, rozprávame a prežívame príjemné momenty.

Pokiaľ miluješ multitasking, možno tam dokonca aj pracuješ a riešiš dôležité veci. Azda práve preto, že tam robíme toľko rôznych činností, pribudnú sem rôzne veci. Môžeme to dokonca nazvať neporiadkom. Zrazu sa jednoduchosť a organizovanosť stráca. Nevešaj hlavu. Stále sa to dá zmeniť.

priehľadné nádoby
Zvoľ napríklad priehľadné nádoby (Zdroj: Unsplash/gareth-hubbard)

Výhody

  • všetko rýchlo nájdeš 
  • ľahšie sa udržiava čistota
  • kuchyňa bude vyzerať lepšie a organizovanejšie
  • skrinky bez zbytočností
  • môžeš si kupovať kvalitnejšie kúsky
  • ušetríš na nepotrebných veciach

Minimalizmus v podobe bielej farby: Aj vďaka all white outfitom zažiariš v uliciach


Ako na to?

Aby to šlo, na začiatok si treba urobiť dostatok úložného priestoru a poličiek, kde niektoré veci doslova skryješ. Je dobré, aby boli úložné priestory čisté, prehľadné a jednoduché. Okrem toho, že to vyzerá dobre, pomôže ti to udržať si prehľad a nebudeš musieť nič dlho hľadať. Čo sa týka skladovania potravín, skvelé sú priehľadné nádoby na jedlo s menovkami.

Základ je disciplína a organizovanosť. Pomôže ti aj odhodlanosť vzdať sa vecí a nedržať v sebe zbytočný sentiment. Aj keď ti to na začiatku nepôjde, tak sa nevzdávaj. Kuchyňa je nepriateľom aj zarytého minimalistu. Skladuje sa tam veľa vecí, bojíme sa, že všetko sa zíde a stále sa tam niečo hromadí.

Každý sme iný a pred tým, ako začneš postupovať podľa nejakého zaručeného návodu, je dobré zodpovedať si niektoré otázky. Ak varíš rád a veľa, budeš toho potrebovať viac ako človek, ktorý si jedlo maximálne prihreje. Rovnako, ak miluješ toasty a robíš si ich pravidelne, toastovača sa vzdať nemusíš. Buď k sebe ale úprimný a možno aj trošku kritický.

  • Čo používam často?
  • Varím rád?
  • Obejdnávam si jedlo skôr so sebou?
  • Aké veci potrebujem na prípravu obľúbených jedál?
  • Kedy som to naposledy použil? Použil som to vôbec?
varenie
Používaš kuchyňu často? (Zdroj: Unsplash/conscious-design)

Ďalšie praktické rady

1. Zbav sa všetkých harabúrd

Veď to poznáš. Zdá sa nám, že všetko sa nám zíde. Nikdy predsa nevieš, kedy to budeš potrebovať. Čo ak to budeme potrebovať? Škrečkujeme si postupne po poličkách veci, ktoré sme videli vo výpredajoch alebo sme dostali ako darček. Zrazu máš všetko plné. Smelo sa zbav týchto zbytočností a harabúrd.

Kľúč k tomu, aby si vytvoril minimalistický look je to, aby si vytvoril čo najviac voľného priestoru. Najskôr všetko vyprádzni a vyumývaj. Priprav svoju kuchyňu na to, že onedlho bude v novom šate. Keď budeš mať všetko vybraté, začni triediť. Zabudni na sentiment, buď úprimný a kritický. Maximum z toho, čo ostalo je potrebné dať za zatvorené dvierka, aby kuchyňa vyzerala minimalistická a zjednotená. A čo také napríklad vyhodiť? Porozmýšľaj, či naozaj potrebuješ tieto veci:

  • Wok/množstvo rôznych panvíc na všetko
  • veľmi veľa hrnčekov, tanierov, príborov navyše
  • kávovar
  • panini gril
  • odšťavovač
  • pekárnička
(Zdroj: Unsplash.com/Clem Onojeghuo)

Niekedy je ťažké vzdať sa vecí ako sú príbory, taniere a hrnčeky. Čo ak príde návšteva? Budem mať toho dostatok? Nejakým spôsobom sme zvyknutí mať a chcieť toho veľa. Čím viac, tým lepšie. Treba sa zamyslieť, či nám toho veľa treba.

Ak ste v byte dvaja, tak je naozaj na zváženie, že či je potrebné mať 13 tanierov, 5 misiek a 10 šálok. Na tie vzadu/ na spodu, rad možno ani nikdy nepríde. Nemusíš to hneď vyhadzovať. Podaruj to ľuďom v núdzi alebo si to odlož do pivnice, ak by sa ti niečo zničilo alebo rozbilo. Treba si dať ruku na srdce a skutočne sa zamyslieť, či je toto naozaj vec, ktorú potrebuješ.

2. Prehodnoť farebnú paletu

Základom je jednoduchosť a to platí aj pri farbách. Mal by si si zvoliť farebnú paletu, na ktorú budeš myslieť pri zaruaďovaní celej kuchyne. Ideálne sú 2-3 farby a prípadne aj ich odtiene. Momentálne je na výber množstvo vecí vo všetkých farbách sveta, ale nenechaj sa zlákať.

Mentolovo zelený mixér vyzerá super, ale bude zapadať do konceptu tvojej kuchyne? Na to mysli nie len pri výbere spotrebičov, ale aj pri tanieroch a hrnčekoch. Ak sú jednotné a ladiace, omnoho viac to lahodí oku a vytvára to ucelenejší dojem. Okrem toho to vytvorí ilúziu, že kuchyňa je omnoho priestranejšia ako na prvý pohľad vyzerá.

3. Aj obyčajné veci môžu byť doplnok

Na kvety, dečky, obrusy tu miesto neostane, ale svoj domov si môžeš aj napriek tomu dokonale zdekorovať. Začni napríklad niečím obyčajným ako sú vodovodné batérie. Vyber si vhodnú elegantnú farbu a strohý dizajn. Ideálne su pochrómované kúsky, ktoré ladia aj so zvyškom drezu.

kuchyňa
Farby príliš nekombinuj (Zdroj: Unsplash/edgar-castrejon)

4. Uprav poličky

Aby tvoja kuchyňa mala jednotný a ucelený dojem, môžeš začať poličkami. Úchytky a hlavne tie gombíkové, môžu pôsobiť priam rušivým dojmom. Neostáva nič iné, iba zbaviť sa ich. Najlepšou náhradou sú také, ktoré nemajú vôbec žiadnu rúčku. Kuchyňa potom vyzerá ako dokonalý celok. Pokiaľ ti nevyhovujú, dobrou alternatívou sú aj chrómové rúčky.

5. Všetko má svoje miesto

V kuchyni sa stretávame všetci a každý si tam občas niečo donesie. Ani sa nenazdáme a máme tam kopu predmetov, ktoré sem vôbec nepatria a vytvárajú dojem riadneho neporiadku. Možno sa to zdá byť praktické, keď máš všetko po ruke, ale nakoniec z toho vznikne iba jeden veľký chaos. Veci z kuchyne, nech sú v kuchyni a ostatné na svojom mieste.

Taktiež je dobré nájsť miesto veciam, ktoré nám zaberajú miesto na kuchynskej linke. Sú to spotrebiče ako hriankovač, toastovač, kávovar, kuchynský robot, stojan na koreniny. Aj keď ich používaš takmer denne, nie je problém vytiahnuť ich zo skrinky. Možno to znie ako robota navyše, ale nakoniec to oceníš. Vytvorí sa ti viac miesta na varenie.

6. Dávaj veci do kategórií

Rozdeľ všetky veci podľa toho, ktoré používaš denne, raz mesačne a tie, ktoré vytiahneš len na Vianoce. To, čo potrebuješ pravidelne si daj na také miesto, ktoré budeš mať po ruke a bez problémov naň dočiahneš. A daj si ich dopredu. Predsa sa ti nechce prehrabávať každé ráno celú poličku kvôli vločkám.

Bežná minimalistická kuchyňa by mala mať

  • príbor
  • šálky a hrnčeky (4-6)
  • poháre
  • jedna panvica a jeden hrniec
  • jeden kvalitný nožík
  • doska na krájanie
  • váha a odmerky
  • plech
  • miska
  • pekáč
  • papier na pečenie
  • misky na skladovanie

Mysli na to, že ak ti niečo zachýba raz do roka ako napríklad plech na muffiny, tak si ho môžeš stále požičať. Za odmenu nimi ochotnú susedku ponúkneš. Takto si zároveň zlepšíš medziľudské vzťahy. To je 2 v 1, a to sa predsa oplatí.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame