Milujete knihy? Poradíme vám, ako si doma zariadiť čítací kútik

(Zdroj: KatrinKat / Shutterstock.com)

#Ak aj vy patríte medzi ľudí, pre ktorých je čítanie kníh odpočinkom a relaxom, mali by ste popremýšľať nad vlastným čítacím kútikom. Možno vás už nebaví čítať knihy v posteli či na gauči… A preto je skvelým riešením vyhradený priestor na čítanie. Poradíme vám, ako na to.

Vlastný kútik na čítanie kníh, kde sa dá nerušene vychutnávať akákoľvek literatúra, je pre mnohých ľudí veľkým snom. Nemusí to však ostať len pri sne, pretože možnosť zariadiť si takýto priestor má v dnešnej dobe skutočne každý. Ak si myslíte, že ide o finančne náročnú položku, ste na omyle. Častokrát totiž postačí aj obyčajný sedací vak a dobré osvetlenie.

Praktický tip: Nábytok pre čítací kútik si môžete nájsť aj cez vyhľadávač Biano, ktorý ponúka možnosti praktického filtrovania. Nastavte si vlastný rozpočet a iné vlastnosti hľadaných predmetov, a zobrazia sa vám tie najvýhodnejšie ponuky.

(Zdroj: Dragon Images / Shutterstock.com

Ako si zariadiť čítací kútik?

Každý z nás občas potrebuje vypnúť. Pokiaľ je pre niekoho odpočinkom práve čítanie  kníh, v rámci plnohodnotného ponorenia sa do deja je potrebný vhodný priestor a najmä pokoj. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako si zariadiť vlastný čítací kútik.

Vyhraďte si priestor

Predtým, ako sa pustíte do zariaďovania, by ste si mali vytvoriť strategický plán. Najskôr pouvažujte nad tým, kde si chcete čítací kútik vytvoriť. Ak máte byt menších rozmerov a myslíte si, že tam žiadny priestor nemáte, mýlite sa. V takejto situácii vám totiž postačí voľný kút v spálni, obývačke, poprípade v zimnej záhrade. Najdôležitejším parametrom je však to, aby to bola pokojná časť domácnosti. Nemal by vám tam nikto neustále prechádzať a rušiť vás tým pri čítaní obľúbenej knihy.

Praktický tip: V súčasnosti sú čoraz viac obľúbené rozšírené parapety. Na tomto mieste si tiež viete vytvoriť váš vlastný čítací kútik. Čítanie knihy pri pohľade von z okna vás dokáže maximálne vytrhnúť z reality, pričom máte možnosť dokonale sa ponoriť do deja.

(Zdroj: Andrii Kobryn / Shutterstock.com)

Vhodný nábytok pre čítací kútik

Keď už budete mať vyhradený priestor na čítanie, začnite premýšľať nad nábytkom. Ako sme si už vyššie spomínali, nebudete toho potrebovať veľa. Základom je pohodlné kreslo, sedací vak, prípadne stolička. Ako iste viete, na čítanie je potrebné aj dobré osvetlenie. V opačnom prípade by ste si mohli výrazne poškodiť zrak.

Náš tip: Ak náhodou milujete kávu, mali by ste si zaobstarať aj menší stolík, na ktorý si môžete počas čítania položiť šálku.

Nezabúdajte na doplnky

Tak ako pri všetkom, aj pri zariaďovaní čítacieho kútika platí, že doplnky vedia dotvoriť celkovú atmosféru. Pri čítaní rozhodne oceníte hrejivú deku, vankúše a vonné sviečky. Skvelým riešením je aj difuzér, ktorý navodí príjemnú arómu. Ak máte na to priestor, rozhodne by ste mali pouvažovať aj nad kvetmi. Je totiž dokázané, že rastliny dokážu človeka upokojiť.

Správne zvolenie farieb

V čase, keď si budete voliť farby nábytku, nezabúdajte na to, že by ste to s nimi nemali príliš preháňať. Priveľmi divoké kombinácie by vás totiž vedeli rozrušiť a nie upokojiť. Keďže pri čítaní kníh potrebujete pokoj, zvoľte radšej jemné a neutrálne farby. Všetko však záleží na vás a vašich preferenciách. Ak uprednostňujete kombinácie viacerých farieb, pokojne si zariaďte váš čítací kútik aj v kontrastných farbách. Základom všetkého je, aby ste sa na tomto mieste cítili komfortne.

Veríme, že sme vás inšpirovali a aj vy si doma zariadite čítací kútik podľa vlastných predstáv. Keďže ide o miesto na relax a vypnutie od každodenných problémov, neváhajte a vydajte sa aj vy na výlet do fantázie spolu s vašou obľúbenou knihou.

Zdroj: PR článok
Odporúčame