Filmové legendy: Sam Mendes nakrútil hneď niekoľko oscarových filmov – páčia sa ti romantické snímky či bondovky?

Sam Mendes počas nakrúcania novej bondovky s Danielom Craigom

Sam Mendes počas nakrúcania novej bondovky s Danielom Craigom (Zdroj: MGM)

#Meno Sam Mendes je známe zrejme každému, kto sa aspoň trošku vyzná vo filmovom svete. Za ním sa skrýva 56-ročný britský režisér, ktorý počas svojej viac ako dvadsaťročnej kariéry v Hollywoode ešte nenakrútil ani jeden zlý film. Poznať ho budeš ako tvorcu klasiky Americká krása alebo dvoch bondoviek s Danielom Craigom.

Sam Mendes začala svoju kariéru už začiatkom 90. rokov krátkometrážnym muzikálom Cabaret a televíznou komédiou Company. Dnes už je jedným z režisérov, ktorého filmy sa pravidelne objavujú na najvyšších priečkach v obľúbenosti, a radi ho majú aj akademici. Za svoj prvý film získal Oscara za réžiu a ďalšie tri nominácie si zaslúžil za vojnovú drámu 1917. Ktorý film od Mendesa máš najradšej?


Filmové legendy: Tento režisér už 20 rokov dokazuje, že je géniom hororového žánru – Saw, V zajatí démonov aj Insidious, čo sa ešte oplatí vidieť?


Americká krása (1999), IMDb 8.4, ČSFD 87%

Burnhamovci sú na prvý pohľad šťastnou rodinou. Majú pekný dom, drahé auto, pôvabnú dospievajúcu dcéru, ktorá chodí do dobrej školy. Pani Burnhamová je stále usmiata, aspoň na verejnosti. V skutočnosti je ale všetko úplne inak. Prvý hollywoodsky film Sama Mendesa získal 5 Oscarov vrátane kategórie najlepší film a je považovaný za jeden z klenotov americkej kinematografie 90. rokov.

Cesta do zatratenia (2002), IMDb 7.7, ČSFD 83%

Michal Sullivan prichádza so svojím synom do mestečka Perdition. Tento názov však v preklade znamená aj záhubu alebo zatratenie. Je rok 1931 a hospodárska kríza vrcholí. Všetko sa však začína meniť, keď Michael spoznáva pána Rooneyho. Road to Perdition majú radi kritici aj diváci. Film získal Oscara za kameru, ak teda máš rád pekne nakrútené filmy, určite si prídeš na svoje.

Jarhead (2005), IMDb 7.0, ČSFD 80%

Dvadsaťročný zelenáč Anthony chcel iba pokračovať v rodinnej vojenskej tradícii a netušil, že táto túžba ho privedie až do Iraku, kde musí čeliť vražednej horúčave a nepriateľským vojakom. Odrazu sa spolu so svojimi spolubojovníkmi ocitne vo vojne uprostred krajiny, ktorej nerozumie, proti nepriateľovi, ktorého nevidí, a z dôvodov, ktoré nechápe. Mariňák poteší každého fanúšika silných vojnových filmov.

Núdzový východ (2008), IMDb 7.3, ČSFD 77%

Nachádzame sa v Amerike 50. rokov. Manželia Frank a April hľadajú spôsob, ako ozvláštniť ich každodenný rutinný vzťah. Rozhodnú sa, že by nebolo zlé odísť nachvíľu do Paríža. To sa však jednému z nich nebude páčiť. Silná romantická dráma Revolutionary Road je ukážkou bravúrnej réžie, ale aj dvoch skvelých hereckých výkonov. V hlavných úlohách oscaroví Leonardo DiCaprio a Kate Winslet.

Všade dobre, prečo byť doma? (2009), IMDb 7.0, ČSFD 71%

Burt a Verona spolu žijú už roky a to ani nemajú vlastný dom. Verona je však tehotná a preto začne dvojica hľadať vhodné miesto, kde by sa mohla usadiť. Ani by si nepovedal, čo všetko sa pri takej banalite môže prihodiť. Away We Go je veľmi netradičná snímka od Mendesa a to hlavne kvôli tomu, že ide o komédiu a road movie. Ak si ju však pustíš, poriadne sa na zopár situáciách zasmeješ.

Skyfall (2012), IMDb 7.8, ČSFD 81%

James Bond musí tentoraz podrobiť skúške svoju lojalitu k nadriadenej šéfke M, ochrániť ju pred osobným nepriateľom a zneškodniť narastajúcu hrozbu globálneho počítačovému terorizmu. Pátranie po geniálnom kyberteroristovi, ktorý britskú tajnú službu ohrozuje v priamo v jej srdci, má tentoraz pre Bonda aj osobný charakter. Skyfall je podľa nás najlepšie nakrútená bondovka a okrem Oscara za originálnu pieseň získala aj sošku za zvukové efekty.

Spectre (2015), IMDb 6.8, ČSFD 71%

James Bond v Mexico City vypátra a zlikviduje šéfa medzinárodnej teroristickej organizácie Marca Sciarru. V Ríme zvedie jeho dcéru Luciu a dozvie sa od nej podrobnosti o zločineckej organizácii Spectre. Na jej čele stojí Franz Oberhauser, ktorý Bonda celé roky sleduje na každom kroku a likviduje jeho najbližších. Aj táto bondovka získala prestížne ocenenie, ktoré si na pódiu prevzal Sam Smith.

1917 (2019), IMDb 8.2, ČSFD 81%

1917 je unikátnym vojnovým filmom. Spoločne s kameramanom Rogerom Deakinsom ho Mendes nakrútil akoby na jeden záber, za čo si snímka vyslúžila troch Oscarov. Ide pritom o jednoduchý príbeh dvoch vojakov, ktorí musia informovať prvú líniu o možnej pasci. Okrem bezchybného technického spracovania nás dostal aj hudobný soundtrack či hlavné herecké duo. Podľa nás jeden z najlepších filmov daného roka.


Čaká ťa tento rok maturita? Uč sa s naším maturitným podcastom Schooltag!

Zdroj: hashtag.sk, ČSFD, IMDb, RTVS, Joj
Odporúčame