Výsadba stromov v mestách by mala podľa vedcov zachrániť tisíce životov: Mestská zeleň je benefitom pre každého z nás

Mestská zeleň

Podľa posledných štúdií vedcov by tak stromy mohli zachraňovať nielen ľudské životy. (Zdroj: Freepik/victor217)

#Čoskoro je tu leto. Horúce betónové námestia, sídliská, rozpálené cesty…  Zeleň je skvelým pomocníkom na prežitie tropického počasia, ktoré ani v našich končinách nie je neobvyklé. Zasadiť viac stromov a zelene je cieľom obyvateľov vo väčšine miest už dlhšie. Podľa posledných štúdií vedcov by tak stromy mohli zachraňovať nielen ľudské životy.

Úroveň zelene v mestách je kritická

Podľa údajov, ktoré sa uvádzajú na portáli Sciencealert by mala výsadba stromov v mestách výrazný vplyv na zníženie letných teplôt. Mohli by sa tak znížiť aj úmrtia, ktoré sú spojené s horúcim počasím takmer až o tretinu. Vedci skúmaním modelov prišli na to, že zvýšenie úrovne zelene o 30 percent by znížilo teplotu o takmer pol percenta stupňa Celzia.

Podľa vedeckej štúdie z roku 2015 sa dalo minimálne jednej tretine úmrtí predísť. V 93 európskych mestách prišlo k 6 700 predčasným úmrtiam spôsobených horúčavami v letných mesiacoch. V súčasnosti tvorí zeleň len 15 percent mestských plôch v Európe, čo je stále žalostne málo.

Dá sa proti tomu bojovať

Vysoké teploty sú spôsobené predovšetkým nedostatkom vegetácie, množstvom výfukových plynov, asfaltom a stavebnými materiálmi, ktoré absorbujú a zachytávajú teplo. Aj zmena klímy problém len prehĺbila. Minulý rok zažila Európa svoje najteplejšie leto v histórii.

„Vieme, že vysoké teploty v mestách sú spojené s negatívnymi zdravotnými výsledkami, ako napríklad dehydratácia či zlyhanie srdca. Našim cieľom je informovať mestské obyvateľstvo a zastupiteľstvá daných miest, aby podnikli kroky k strategickému začleneniu ekologickej infraštruktúry do plánov svojho mesta. Výsledkom tak bude udržateľné, a najmä zdravšie, mestské prostredie,“ povedala vo vyhlásení Tamara Iungmanová.

​Tropické letá pocítili aj záchranné zložky

Hoci v súčasnosti je v Európe viac úmrtí spôsobených chladom, než horúcim počasím, situácia je vážna. Klimatické modely predpokladajú, že ochorenia vedúce k smrti súvisia aj s príliš veľkým teplom. Zdravotnícke záchranné služby zaznamenali väčšiu vyťaženosť v lete počas posledných rokov, než tomu bolo v minulosti.

„Toto je čoraz naliehavejšie, keďže Európa zažíva väčšie teplotné výkyvy spôsobené zmenou klímy,“ povedala Iungmanová. Výskumní pracovníci odhadujú mieru úmrtnosti ľudí starších 20 rokov v období od júna do augusta 2015, ktorá predstavuje celkovo 57 miliónov obyvateľov. Mestá s najvyššou úmrtnosťou boli zaznamenané v južnej a východnej Európe.

Aký je teda záver?

Tieto údaje sa analyzovali vo vzťahu k denným priemerným teplotám mesta v modelovej situácii. Porovnali teplotu s mestskou zeleňou a bez nej. Zníženie teploty pozorovali, ak bola miera zelene vyššia než 30 percent.

„Toto je dôležitý výskum. Výsadba zelene v meste (v správnom množstve, na správnych miestach, a za dodržania určitých podmienok) pravdepodobne vedie k miernemu zníženiu úmrtí súvisiacich s teplom v mnohých mestských priestranstvách,“ povedal pre Sciencealert Laurence Wainwright, lektor životného prostredia na Univerzite v Oxforde.

Máš pocit, že je v tvojom meste dostatok zelene?

Zdroj: Sciencealert
Odporúčame