Po mesiacoch izolácie je čas na skutočný kultúrny pôžitok: Nenechaj si ujsť najväčší literárny festival v strednej Európe

Po mesiacoch izolácie je čas na skutočný kultúrny pôžitok

Po mesiacoch izolácie je čas na skutočný kultúrny pôžitok (Zdroj: Unsplash/John-Mark Smith)

#Program 22. ročníka Mesiaca autorského čítania je známy. Do Bratislavy napriek pandemickej situácii prídu svoje texty čítať obľúbená prozaička Alena Mornštajnová, najpredávanejší český básnik J.H. Krchovský či český pesničkár Vladimír Merta a mnoho ďalších významných autorov a autoriek z Česka i Slovenska. K 22. ročníku najväčšieho literárneho festivalu v strednej Európe na trati Brno – Ostrava – Ľvov sa po prvý raz pridá aj Bratislava.

Mesiac autorského čítania 2021(MAČ) budú môcť Slováci navštíviť v Bratislave po prvý raz a to počas celého júla, hneď na troch miestach: kostol Klarisky, Rómerov dom a Zichyho palác.

Skutočný kultúrny pôžitok

„Mesiac autorského čítania ponúkne po mesiacoch v izolácii skutočný kultúrny pôžitok. Môžete sa rozhodnúť, či budete akýmsi lovcom zážitkov a atmosféry a absolvujete si všetky čítania viac než 60-tich autorov a autoriek, ktorí počas 31 dní trvania festivalu vystúpia, alebo pôjdete “na istotu” a vychutnáte si vystúpenie svojho obľúbenca či obľúbenkyne,” hovorí organizátor podujatia za slovenskú stranu, František Malík z občianskeho združenia literarnyklub.sk.

Počas 22. ročníka Mesiaca autorského čítania, ktorý dnes patrí medzi najvýznamnejšie literárne podujatia v Európe, o zážitky určite nebude núdza. Festival totiž ponúkne naozaj to najlepšie z českej a slovenskej literárnej scény. Prozaička Alena Mornštajnová, herec a spisovateľ Arnošt Goldflam, spisovateľka Sylvie Richterová, Petr Placák, Jaroslav Rudiš či mladý nádejný básnik Šimon Leitgeb. Slovensko nezostane v úzadí: predstavia sa Osamelí bežci Ivan Štrpka, Peter Repka, oceňované prozaičky Etela Farkašová, Veronika Šikulová, Katarína Kucbelová, úspešní prozaici Balla, Ivan Medeši, Pavol Rankov, Michal Hvorecký, Marek Vadas, či básnici a poetky Erik Jakub Groch, Mila Haugová či Mária Ferenčuhová.

(Zdroj: Facebook/Mesiac autorského čítania)

Festival slávnostne otvorí slovenská prozaička

Tretieho júla o 18.00 festival slávnostne otvorí slovenská prozaička Jana Beňová, ktorá nedávno vydala úspešnú knihu Flanérova košeľa, spolu s českým kolegom, básnikom a hudobníkom Petrom Vášom (známy z kapely Jasná Páka či Ty syčáci).

(Zdroj: Facebook/Mesiac autorského čítania)

„Budem čítať poviedku 8 Billov z pripravovanej knižky Vandala. Je to značne „lokálna“ poviedka a veľmi sa teším, že ju budem môcť naživo čítať bratislavskému publiku. Dávno som nevidela svojich kolegov a kolegyne, takže by som rada zažila Ferenčuhovú, Kucbelovú, Vadasa, Šikulovú či Kepplovú. Plus, môj tohtoročný objav v slovenskej literatúre – Richarda Pupalu. A každopádne si nenechám ujsť hviezdnu zostavu Ivan Štrpka – Sylvie Richterová,” uviedla Jana Beňová.

(Zdroj: Facebook/Mesiac autorského čítania)

Básnik Petr Hruška, ktorý spolu so synom Františkom vystúpi v Bratislave, podotkol: „MAČ ponúka možnosť počas jediného mesiaca vidieť, počuť a uvedomovať si, aké obrovské sú rozdiely nielen medzi jednotlivými autorskými poetikami či kvalitou diel, ale aké obrovské sú rozdiely medzi jednotlivými autormi. Je to úžasná možnosť – vidět tých ľudí zblízka nielen pri čítaní, ale aj pred ním a po ňom. Každý sa pred čítaním nejak inak drží, lebo si práve znovu uvedomuje, že to, co má prísť, nebude žiadna maličkosť. Každý je po čítaní inak krehký, lebo práve skončil jeho pokus priblížiť sa publiku a výsledok je vždy neistý. Veľa sa hovorí aj mlčí, niekdy pije, niekedy háda alebo zoznamuje, niekedy smeje, ale videl som aj slzy. MAČ je dobrý zápas.“

S tým súhlasí aj český organizátor MAČ-u Petr Minařík: „Niekedy dochádza aj k zaujímavým premenám osobnosti. Napríklad zosnulý český básnik Petr Kabeš, v bežnom kontakte skôr plachý, sa pri verejnej recitácii javil úplne opačne. Práve jeho krátká báseň „Buď – a nebe.“ inšpirovala našu grafičku Kateřinu Wewiorovou k layoutu tohto ročníku. Preklad tejto básne do slovenčiny znie: „Buď – a nebo.“ Rôzne významy si každý domyslí sám. Petrovi Kabešovi, ktorý na MAČ chodil a prekladateľovi a básnikovi Jiřímu Červenkovi, ktorý z tohto sveta odišiel tohto roku v júni, tento ročník venujeme.“

Festival špeciálne predstaví viacero videopohľadníc od významných autorov a autoriek z Islandu, ktorý bude čestným hosťom na budúci rok. Všetky autorské čítania a koncerty v rámci festivalu sú zdarma.

Podrobný program: www.autorskecitanie.sk

Zdroj: hashtag.sk, tlačová správa
Odporúčame