Z oblečenia vytvára originálne kúsky, ktoré v obchode len tak nenájdeš: Šikovná Maťka ti pomaľuje bundu, tričko aj rúško

Pomaľovaná bunda od Maťky Hudáčovej

Maťka Hudáčová vytvára z obyčajných vecí jedinečné originály Zdroj: (Súkromný archív Matrina Hudáčová)

Asi aj ty máš v skrini zopár kúskov oblečenia, pri ktorých si povieš, že sú príliš nudné a fádne. Svoj outfit si v tom prípade nútený vždy dotvoriť výraznými doplnkami. V súčasnosti sa však čoraz viac rozširuje aj myšlienka maľby na textil. Tomu sa už viac ako rok venuje aj Maťka Hudáčová, ktorá sa k tomuto druhu umenia dostala v podstate náhodne.

Zaujímavá kresba dokáže nielen oživiť tvoj „nudný“ kúsok, ale zároveň si môžeš nechať na oblečenie vyobraziť to, po čom túžiš. Nevýrazným tričkám, bundám či rifliam tak prostredníctvom farieb dokáže šikovný umelec vdýchnuť nový život.

„Jedno obdobie môjho života som dosť často navštevovala obchody s oblečením. Tam mi ale nič nepadlo do oka. Všetky veci boli pre mňa komerčné, nudné a nezaujímavé. Jediné, čo ma zaujalo bolo obyčajné biele tričko. Keď som sa naň pozerala, napadlo mi, prečo si nevytvoriť niečo vlastné a originálne, čo budem mať iba ja. V hlave som mala rôzne návrhy ako si tričko vylepšiť. Napadlo mi, že by som naň skúsila niečo namaľovať. Ešte v ten večer som sa do toho aj pustila,“ spomína na svoje začiatky mladá umelkyňa.

MR.Rimart
Maťka sa rozhodla prispôsobiť si veci svojmu štýlu (Zdroj: Súkromný archív Martina Hudáčová)

Vystupuje zo stereotypu

Na obyčajné biele tričko sa teda rozhodla namaľovať tvár modela, čím chcela vybočiť zo zaužívaného stereotypu v móde. Bola som frustrovaná z vtedajšej módy a nepáčil sa mi žiaden ilustračný dizajn oblečenia. Na väčšine oblečenia bola znázornená žena, a tak mi napadlo, prečo sa nevymknúť tomuto stereotypu a nevytvoriť tričko s ilustráciou mužskej tváre.“

Aj jej prvé pokusy, tak ako to väčšinou býva, sprevádzalo hneď niekoľko nezdarov. Pri maľovaní na textil začala postupne čoraz viac využívať rôzne techniky kreslenia, ktoré si osvojila už počas štúdia na strednej umeleckej škole. Väčšinu vecí sa ale naučila takzvanou metódou pokus omyl. „Áno, počas práce sa mi veľakrát niečo nepodarí, ale vždy sa to dá nejako upraviť. Doposiaľ som sa stále vynašla a ešte sa mi teda nestalo, že by sa mi moja práca nevydarila natoľko, aby som musela bundu či tričko vyhodiť.“

pomaľovaná vesta
Robiť umenie na textil je výzvou, treba si osvojiť rôzne techniky (Súkromný archív Martina Hudáčová)

Prvotné výtvory nosila najprv iba ona sama, no neskôr sa v tejto činnosti zlepšila do takej miery, že začala skrášľovať aj oblečenie jej kamarátov či rodiny. Na začiatku som maľovala iba pre seba, no neskôr sa mi začali hrnúť malé zákazky hlavne cez sestru a kamarátky. Keď už toho bolo viac, tak som sa rozhodla vytvoriť si aj vlastný profil na Instagrame a Facebooku, ktorý postupne rozbieham aj s mojim priateľom, keďže aj on je umelec,“ dopĺňa Maťka.

Za krátky čas sa mladej umelkyni podarilo kresbami oživiť niekoľko kúskov oblečenia. Na bundy a tričká už dokázala preniesť portrét boxera Muhammada Aliho, kresby kráľovnej s ružami či ženy prepojenej s vesmírom a planétami. Počas pandémie dostali pod jej rukami nový život aj na prvý pohľad nezaujímavé rúška. Na jedno z nich nakreslila aj jej obľúbenú filmovú postavu, Nožnicovorukého Edwarda.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa MR.Rimart (@mr_rimart)

Stále nové výzvy

Maľovanie na textil býva vo viacerých ohľadoch náročnejšie ako kreslenie na plátno či papier. „Tým, že je to látka, ktorá ma štruktúru, je na ňu pomerne náročnejšie maľovanie, textil sa krčí a nevie sa napnúť tak dobre ako plátno. Niektoré rifľové bundy majú v strede chrbta zošívku. Ak chce niekto niečo namaľovať presne do tejto zošitej časti, je oveľa náročnejšie si danú maľbu načrtnúť tak, aby mi všetko ladilo, a zároveň aby nebola zdeformovaná.“

Každá nová ilustrácia prináša podľa jej slov so sebou aj novú výzvu. Za najzložitejší obrázok, ktorý doteraz nakreslila, považuje podobizeň kráľovnej s ružami. „Pri nej bolo najnáročnejšie predovšetkým zachytiť jej peknú symetrickú tvár a vymerať všetko tak, aby obrázok nezasahoval do ďalších častí bundy. Priznám sa, túto kresbu som prekresľovala asi desaťkrát, no nakoniec sa mi ju podarilo zobraziť tak, ako som chcela.“

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa MR.Rimart (@mr_rimart)

Dĺžka procesu výroby originálneho kúsku oblečenia závisí najmä od náročnosti danej kresby. Samotnému kresleniu prechádza hneď niekoľko krokov. „Najprv si vždy urobím predlohu daného obrázka vo Photoshope. Potom návrh prekreslím krajčírskou kriedou priamo na oblečenie. Keď už mám návrh na textile, tak ho začnem postupne aplikovať farbami. Následne už len doladím na kresbe detaily, a  je to hotové.“

V súčasnosti na tento druh kreslenia používa špeciálne farby, ktoré sú dostupné v každom dobrom obchode s umeleckými potrebami. Možné je zaobstarať si farby na svetlý, ale aj tmavý textil. „Momentálne kreslím farbami určenými vyslovene na textil, no moje prvé diela som vytvorila obyčajnými akrylovkami.“ Špeciálne farby zabezpečia, že sa obrázok pri praní nezničí alebo z povrchu textílie nezmyje. Na pranie oblečenia s maľovanými obrázkami treba zvoliť jemné šetrné pranie pri 40 stupňoch. Potom sa niet čoho báť. Obrázok sa nezmyje, nezničí a stále bude vyzerať dobre.“

Zachytáva emócie

Šikovná umelkyňa sa okrem skrášľovania oblečenia venuje aj maľovaniu portrétov či digitálnej maľbe, kedy jednotlivé kresby maľuje cez tablet. „Venujem sa rôznym žánrom maľovania, no najradšej kreslím portréty. Rada pozorujem ľudské tváre, zameriavam sa na mimiku a emócie a následne ich prenášam na obraz. Baví ma hrať sa s detailmi a snažiť sa čo najlepšie zachytiť emóciu človeka.“ Okrem toho sa v minulosti venovala aj karikatúram či ilustrovaniu detskej knihy. Inšpiráciu na svoju tvorbu čerpá predovšetkým zo svojho okolia a od umelcov z celého sveta, ktorých sleduje na sociálnych sieťach.

Treba byť odvážny

Napriek tomu, že tento druh umenia je o niečo náročnejší ako obyčajné kreslenie na papier, Maťka hovorí, že sa ho netreba báť. „Na začiatku je potrebné osvojiť si techniku, vyskúšať kresliť na papier či plátno. Až potom sa možno pustiť do maľby svojho obľúbeného oblečenia, čo je trochu náročnejšie. Ak si ale človek nie je istý, je lepšie zveriť svoje oblečenie profesionálovi, čiže mne,“žartuje na záver.

Originálny kúsok oblečenie tak môžeš mať aj ty. Ak sa do maľovania bojíš pustiť sám, stačí napísať a Maťka ti rada oblečenie skrášli podľa tvojho gusta. „Stačí mi napísať na Instagrame alebo Facebooku o čo je záujem a následne sa spoločne dohodneme na detailoch.

Maťka Hudáčová
Maťka ľudí nabáda k tomu, aby skúšali tvoriť (Zdroj: Súkromný archív Martina Hudáčová)

 

Odporúčame