RECENZIA Film Black Widow ovládol kiná: My sme mu plný počet nedali, ako novú Marvelovku zhodnotíš ty?

Slovenským kinám aktuálne dominuje nová Marvelovka Black Widow

Slovenským kinám aktuálne dominuje nová Marvelovka Black Widow (Zdroj: Disney)

#Už sú to dva roky, čo sme mali možnosť vidieť nový film z miliardovej filmovej série Marvel Cinematic Universe. Naposledy sme v kinách videli druhého Spider-Mana s Tomom Hollandom, a to konkrétne v júli 2019. Po viac ako ročnom odklade a mnohých zmenách v taktike vydania nových filmov máme konečne možnosť vrátiť sa k našim obľúbeným hrdinom. Black Widow aktuálne vládne návštevnosti nielen na Slovensku, ale aj vo svete. My sme snímku videli – bude sa páčiť aj tebe?


RECENZIA Jason Statham je Rozhnevaný muž túžiaci po pomste: Oplatí sa vidieť nový film Guya Ritchieho?


Rodinný spin-off

Natasha Romanoff je pod vplyvom udalostí a nebezpečného sprisahania konfrontovaná svojimi temnejšími stránkami osobnosti, ktoré majú významné väzby na jej minulosť. Prenasledovaná touto silou, ktorá sa nezastaví pred ničím, aby ju zlomila a zničila, sa Natasha musí vysporiadať so svojou históriou špióna a tiež zničenými a rozbitými vzťahmi, ktoré ju naháňali dávno predtým, ako sa stala Avengerom.

Príbeh snímky Black Widow je zasadený do obdobia po nešťastných udalostiach z tímovky Captain America: Civil War. Natasha, podobne ako mnohí iní superhrdinovia, je na úteku, pretože udalosti z Občianskej vojny vážne zasiahli verejnosť. Vo svojej skrýši sa však dlho neohreje, pretože sa spoločne s rodinou púšťa do ďalšieho dobrodružstva.

V roli Čiernej vdovy sa opäť predstavuje Scarlett Johansson, ktorá hrala túto charizmatickú postavu už vo viacerých filmoch z MCU. „Myslím si, že od samého začiatku, keď sme prvýkrát začali hovoriť o tom, že budeme robiť tento samostatný film o Black Widow, sme chceli ísť naozaj hlboko a byť odvážni,“ hovorí Scarlett Johansson. „Keďže som túto postavu hrala skoro desať rokov, chcela som sa uistiť, že to bude umelecky a kreatívne obohacujúce ako pre mňa, tak aj pre fanúšikov.“

Úlohy Black Widow sa znova zhostila úžasná Scarlett Johannson
Úlohy Black Widow sa znova zhostila úžasná Scarlett Johannson (Zdroj: Disney)

Hriešne nevyužitý A-čkový ansámbel

Black Widow je v podstate len spin-off zo sveta MCU, ktorý nepotrebuješ akútne vidieť. Aby si sa vyhol neželaným spoilerom na jeho pozretie musíš mať za sebou všetky filmy z prvých troch fáz (teda filmy od Iron Mana až po Endgame). Hlavnú rolu si strihla spomínaná úžasná Scarlett Johansson, a tým úžasná nemyslím len postavou, ale aj hereckými schopnosťami. Len si pozri nedávne oscarovky Marriage Story a Jojo Rabbit, v ktorých predviedla fenomenálne herectvo a získala rovno dve nominácie na Oscara.

Popravde, celý herecký ansámbel je nabitý silnými menami. Okrem Scarlett sa tu objaví Florence Pugh (Little Woman, Midsommar), David Harbour (Stranger Things), Rachel Weisz (The Favourite) či Ray Winstone (Noah). Všetci z nich sú výborní herci, ktorých sme už dávnejšie videli v top kondícii. Dostali sa však do MCU a vyzerajú, že nemajú čo hrať.

Najväčším srdcom filmu je (aspoň podľa mňa) mladá Florence. Je stredobodom všetkého emočného, ale nevie to predať. Jej postava je aj napriek pár dobrým momentom veľmi plochá a ani účasť fenomenálnej herečky to nezachráni. Taktiež je strojcom väčšiny humoru. Ten však nie vždy udrie na správnu strunu. Múku máme veľmi kvalitnú, ale koláč z nej napokon nechutil tak dobre, ako sa predpokladalo.

Herecký ansámbel nevie naplno využiť svoju silu
Herecký ansámbel nevie naplno využiť svoju silu (Zdroj: Disney)

Čím viac CGI, tým horšie efekty

Samostatnú kapitolu musím venovať technickej stránke. Black Widow je kinový blockbuster s rozpočtom 200 miliónov amerických dolárov a také niečo si chodíme pozrieť do multiplexov najmä kvôli efektom. V posledných rokoch si však myslím, že čím viac CGI tvorcovia požijú, tým viac znehodnocujú vizuálne efekty. Ak si tento film porovnáš so snímkami First Man, Insterstellar či novým Blade Runnerom, chýba mu viac uveriteľných vizuálnym efektov.

Čím viac ich tvorcovia použijú, tým menej si ich vážime. Asi ti nemusím hovoriť, že každá akčná sekvencia je nakrútená na greenscreene, podporných lanách a za účasti dablérov. Toto však nie je problém Black Widow, vidíme to v takmer každom veľkom blockbusteri a nevyhla sa tomu ani séria Fast and Furious.

Ani skladateľ Lorne Balfe sa príliš nevyznamenal. Hudobný podklad je nevýrazný a aj keď vie rozozvučať kinosálu, tóny soundtracku ti v okamihu vyprchajú z hlavy. Alan Silvestri (hudobný skladateľ Avengerov) tu citeľne chýba. Taktiež aj kamera a strih sú zameniteľné a v akčných sekvenciách nie príliš výrazné. Z technického hľadiska ide o solídne odvedenú prácu, ale nič nové, prelomové, ani dychberúce.

Snímka využíva nadbytok CGI
Snímka využíva nadbytok CGI (Zdroj: Disney)

Otvorenie novej kapitoly

Black Widow otvára dvere novým postavám MCU. Florence Pugh, alias Yelena – Natashina sestra, ešte zaručene nepovedala posledné slovo. Svoj potenciál bude mať šancu rozvinúť v iných snímkach tejto série, čo nám prezradil koniec filmu. Taktiež postava Natashinho otca hraná Davidom Harbourom pravdepodobne dostane svoj priestor v blízkej budúcnosti. Figúrky sú na svojich miestach a karty sa začínajú pomaly rozdávať.

Marvel naplno naštartoval štvrtú fázu. Či je Black Widow film, ktorý je nutné vidieť, ukáže až čas. Zatiaľ ide o pomalý štart rozvíjajúceho sa univerza. Svoju silu nám MCU ukázalo už niekoľkokrát, či si udrží svoju latku, alebo ju dokonca prekoná je však otázne. Black Widow sa určite oplatí vidieť v kine aj napriek tomu, že ide o priemernú a nevýraznú Marvelovku. Ak už nič iné, aspoň dostaneš popcorn s kolou, klimatizované prostredie a nejaký ten kultúrny zážitok.

Hodnotenie: #####

P.S.: Nezabudni na potitulkovú scénu.

Zdroj: hashtag.sk, Cinemax
Odporúčame