Mars sa topí v odpadkoch aj napriek tomu, že nemá obyvateľov: Čo zapríčinilo environmentálne problémy planéty?

Nové zábery z Marsu vyobrazujú naozajstnú hanbu ľudstva (Zdroj: Freepik/kjpargeter)

#Ľudstvo je nepoučiteľné. Nielen, že znečisťuje našu planétu, ale odpadkami zaťažuje aj ďalšiu časť galaxie. Na záberoch z Marsu sa objavili hŕby odpadkov, ktoré tam rozhodne nemajú čo robiť. K znečisteniu došlo aj napriek tomu, že sa vedci snažia už niekoľko desaťročí o nájdenie spôsobu na to, aby sa planéta stala obytnou.

Tony odpadu

Nové zábery z Marsu vyobrazujú naozajstnú hanbu ľudstva. Na červenom povrchu planéty sa povaľujú kopy trosiek vesmírnych satelitov, ktoré tam poslali samotní ľudia. Za posledných približne 50 rokov sa na tejto planéte nazbieralo mnoho cudzieho materiálu, ktorý nemá kto, samozrejme, odpratať. Nájde sa tu naozaj mix všetkého, na čo si spomenieš – od kúskov kovu až po použité padáky.

Podľa odhadov by sa na povrchu malo nachádzať okolo 71118 kilogramov ľudského odpadu, ktorý pochádza z pozostatkov výskumných objektov, napríklad modulu Mars 2, ktorý na planéte stroskotal v máji 1971 alebo kozmickej lodi Beagle 2, ktorá sa stratila v decembri v roku 2003.

Do vesmíru ekologicky

Portál MailOnline uvádza, že podľa výskumníkov z University od Warwick by mali byť ďalšie „výlety“ na Mars o niečo viac šetrnejšie, než tomu bolo v minulosti. Výpravy sa budú konať s ohľadom na udržateľnosť a ekológiu. Či už pôjde o vesmírne sondy a družice, ktoré nebudú strácať svoje kovové časti, alebo budú mať celé stroje schopnosť návratu na Zem nie je ešte známe.

 „So súčasnou technológiou stále existuje nešťastná rovnováha, ktorú je potrebné dosiahnuť medzi vedeckými objavmi a vplyvom misií na prírodné prostredie týchto vzdialených svetov,“ vysvetlil výskumník zo spomínanej univerzity. 

Historická stopa

Je viac než pravdepodobné, že pozostatky dnešných výskumov budú v budúcnosti považované za akúsi historickú stopu. To, či sa kovové súčiastky stanú predmetom archeologického bádania budúcich kolónii (žijúcich možno aj práve na spomínanom Marse), je len otázkou budúcnosti.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Možno dýchaš znečistený vzduch: Na Slovensku platí smogová situácia, kde je to najhoršie?

Odborník na robotiku, Cagri Kilica, predpokladá, že väčšina robotov vo vesmíre existuje v neporušenom stave a vesmírne agentúry ich už teraz považujú za pamätné artefakty, nie za prebytočné znečistenie vesmíru. „Opotrebenie si vyberá svoju daň na všetkom na povrchu Marsu. Skutočný dôvod, prečo sú trosky na Marse dôležité, je ich miesto v histórii. Kozmická loď a jej časti sú totiž prvými míľnikmi pre ľudský planetárny prieskum,“ uviedol pre pre Conversation. 

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame