#Využívanie nepotrebných materiálov je myšlienka, ktorú Marek Vertaľ pri práci s drevom naozaj uplatňuje. Rád využíva práve zostatkové materiály, ktorým dáva nový život. V dnešnom rozhovore ti predstavíme aj jeho značku Manuwood a ukážeme ti originálne výrobky, ktoré si môžeš zakúpiť aj na robene.sk.
Drevené výrobky značky Manuwood sú naozaj čarokrásne. Marek, ako si sa dostal k práci s drevom?
V podstate to siaha ešte do detstva. Môj otec bol veľmi zručný a vždy sa ma snažil zapojiť do práce, ktorú robil. Či to už bolo na stavbe rodinného domu, garáži alebo pri oprave auta. On si vedel vyrobiť prakticky čokoľvek, čo sa v dobe nedostatkového socializmu veľmi hodilo. Neustále niečo v dome vyrábal, montoval, zariaďoval.
Ja som tú jeho sebestačnosť, pracovitosť a zručnosť veľmi obdivoval, i keď nie vždy ma veľmi bavilo byť otcovi poruke. Takto sa však na mňa nejaké základy nalepili a začal som tu a tam skúšať niečo vyrobiť sám. Rodičia ma v tom vždy podporovali a hlavne pestovali postoj, že vlastnoručne vyrobená vec má svoju zvláštnu hodnotu.
Navyše, mama učila v škole aj výtvarnú výchovu a maľovala, takže aj ona mala na mňa určitý vplyv. Vlastne, od detstva ma bavilo skúšať si niečo vyrobiť.
Aké boli tvoje prvé výtvory?
Často to boli darčeky pre rodičov k narodeninám alebo Vianociam. Keď sme s kamarátmi začali hrať na gitarách, začala ma baviť elektronika a vyrábal som si vlastné zosilňovače, reprobedne, gitarové efekty a podobne. No a, samozrejme, prišli prvé pokusy o výrobu elektrickej gitary.
Neskôr, keď som postavil rodinný dom, nesmela v ňom chýbať dielňa. Počas stavby a zariaďovaní domu som vo veľkej miere využil a rozvinul to, čo som sa, často aj nevedomky, naučil pri otcovi. V dome som si vyrobil a inštaloval rôzne nábytky a doplnky a postupne sa pri tom učil ďalej. To isté platí i o záhrade a drobných drevených stavbách na mojom pozemku. Stále som viac a viac obdivoval drevo ako materiál, možnosti jeho spracovania a využitia. A čoraz viac ma to ťahalo s týmto materiálom tvoriť.

Kedy sa z toho stala záležitosť, ktorú si sa rozhodol ukázať aj verejnosti?
Ako dorastali moje deti, otváral sa mi väčší časový priestor. Posledné roky som sa k záľube dostával častejšie, čo sa odrazilo i pri postupnom vybavovaní mojej domácej dielne. Občas som nejaké výrobky daroval blízkym a priateľom a mal som dobrý pocit z ich reakcie.
To ma motivovalo skúsiť niečo zo zábavy umiestniť na portáli pre predaj homemade výrobkov – reku, aspoň trochu vykryjem náklady na nástroje a podobne. Väčší posun týmto smerom nastal, keď som prvýkrát musel doma ostať kvôli covidu. Priebeh som nemal ťažký, a tak som sa prakticky na dva týždne „odizoloval“ od rodiny v dielni. Pripravil som niekoľko výrobkov a dal ich do predaja. A postupne, krok za krokom, sa to začalo pomaly hýbať.

Používaš vraj aj zostatkové materiály…
Najradšej používam materiály, ktoré by sa buď vyhodili, alebo už boli použité, prípadne zbytky, odrezky, resp. také, ktoré by si možno väčšina ľudí nevšimla. No v každom takomto materiáli sa dá niečo pekné a nečakané objaviť. Je to o hľadaní a skúšaní. Niekedy je s takýmto materiálom aj viac práce, no inokedy, pri dobrom vnuknutí a nápade, je to práve naopak.
Dnes by som už v krbe napríklad nespálil mnohé pekné kmene a konáre z ovocných stromov zo svojej záhrady. Už niekoľko rokov si budujem práve z takýchto drevín akýsi „archív“ – teda si ich po vyrezaní označím a odkladám na presušenie. Používam aj pomerne veľa odpadového dreva zo starých paliet, ktoré by sa ináč spálilo alebo zhnilo. Dokáže byť naozaj veľmi zaujímavé a použiteľné na rôzny spôsob.

Výrobky, ktoré vytváraš, majú praktický aj dekoratívny ráz. Z nášho pozorovania však prevláda istá praktickosť, prečo?
Páči sa mi, ak pekné veci majú aj praktické využitie. A naopak, praktické veci môžu vždy byť aj pekné a dekoratívne. Tu dám často na svoju manželku. Ale v zásade sa skôr snažím, aby výrobok mal aj nejaké praktické využitie a nebol len ozdobou (úsmev).
To dáva aj lepší predpoklad pre jeho dlhodobejšie využitie, ale i potrebnosť, a teda aj predajnosť. Zvláštnu kategóriu tvoria výrobky pre moju dielňu. Sú to rôzne prípravky, nástroje a náradie, či iné vybavenie, ktoré mi potom umožňuje posúvať svoje možnosti ďalej.
Stojíš za značkou Manuwood sám, alebo ti pri práci ešte niekto pomáha?
Za touto značkou som len sám, venujem sa jej popri zamestnaní. Stále je to v polohe hobby aktivity.

Koľko času stráviš pri práci s drevom? Vieš pritom aj zrelaxovať?
Tejto záľube sa venujem vo voľnom čase, podľa možností. Obyčajne pri tom aj relaxujem, možno s výnimkou pár prípadov, keď treba v krátkom čase rýchlo splniť objednávku. Ale zatiaľ sa to vždy podarilo včas.
Odkiaľ čerpáš inšpiráciu?
Myslím si, že inšpirácie sú všade okolo, nedá sa povedať o nejakej prevládajúcej. Niekedy inšpiráciu vyvolá samotný materiál, jeho tvar či kresba, inokedy je to nejaký starý kus nábytku, ktorý sa dá opraviť alebo prerobiť na úplne inú vec. Prípadne nejaká vec na vyhodenie, v ktorej objavíš niečo zaujímavé a použiješ ju netradične.
Sú to aj moje časté prechádzky prírodou a pravidelné výjazdy na horskom bicykli. Dobre sa to vyvažuje, pretože popri bicyklovaní v lese a okolitých kopcoch prichádzajú aj inšpirácie. A samozrejme, aj moja manželka má vždy nejaký dobrý praktický nápad (úsmev).

Stojan na mobil, polica na LP platne či stojan na sušenie húb sú skutočne zaujímavé kúsky. Určuje tvoju ponuku dopyt, alebo je to skôr tvoja iniciatíva vymyslieť niečo, čo by ľudia mohli potrebovať?
Zatiaľ príliš neriešim systematicky otázku dopytu, hoci podvedome sa určite vynárajú, ak chceš aj predávať. S týmto zámerom som vytvoril zopár výrobkov. Ako som spomenul, záľuba je zatiaľ moje hobby, a preto hlavne vymýšľam výrobky spôsobom, ktorý je mne príjemný a zábavný. Obyčajne je to aj vtedy, ak sa pritom vynára použiteľnosť a praktickosť.
Aký z tvojich kúskov si ľudia žiadajú najčastejšie?
Nedá sa to povedať úplne jednoznačne, ale asi skôr tie s praktickým využitím. Sú to aj už spomínané súpravy na sušenie rastlín, húb a ovocia alebo dizajnové lavice. Dosť to závisí i od obdobia. Napríklad, pred sviatkami ľudia skôr hľadajú výrobky pre príjemnú atmosféru.

Aké plány ma Manuwood v budúcnosti?
V najbližšom období by som rád pokračoval a venoval sa tejto činnosti ako mojej obľúbenej voľnočasovej aktivite. Ale keďže mám hlavu plnú nápadov, ktovie, čo prinesie budúcnosť. Chcelo by to ešte viac času. Ale nechcem sa príliš zahltiť, aby sa zo záľuby nestala príťaž.
Takže trpezlivo a vyberavo pomaly ďalej rozvíjať potešenie. Podarilo sa niečo predať aj do zahraničia a prišla veľmi pozitívna odozva, takže popri predaji doma sa skúsim posunúť i v tomto smere. Vždy ma veľmi potešia pozitívne hodnotenia od zákazníkov. A to je aj ďalší, významný moment inšpirácie a motivácie k ďalšiemu rozvoju.
Zdieľať na