Zdenko pracuje ako softvérový inžinier: Jeho obrazy však chytia za srdce aj teba!

Maľba Zdenka Porubčana

Zdenko Porubčan vo voľnom čase tvorí nádherné obrazy (Zdroj: Instagram/zdenko.porubcan)

#Umelec Zdenko Porubčan sa venuje tvorbe malieb, z ktorých vyžaruje energia a príjemný pocit domova. Dokáže to jednoduchými pohybmi štetca po plátne, pričom je jedno, či ide o obraz chladnej zimy, pomaly tečúceho potoka alebo veselej jari. Ako sa však k umeniu dostal on sám?

„Nikdy som nebol tým, čo sa všeobecne považuje za umeleckú dušu. Skôr by som povedal, že potreba tvoriť prišla v mojom prípade až vo fáze života, keď som mal, ako to už chodí, na tvorenie najmenej času. Kresba a maľba ma však vždy fascinovali a obdivoval som ich už od detstva. Nikdy som si seba samého nevedel predstaviť na tej ‚opačnej strane’ – na strane človeka, ktorý dielo tvorí. Prekonať túto bariéru, začať sa menej starať o výsledok a viac si užívať samotný proces tvorby, bola pre mňa tá najťažšia a najdôležitejšia zmena,“ hovorí Zdenko Porubčan.

Maľovanie je príjemná zmena

Hoci výsledok rozhodne stojí za to, samotná tvorba môže dať poriadne zabrať. „Pre mňa osobne je v procese tvorby najnáročnejšia a aj najdôležitejšia časť, ktorá predchádza samotnej maľbe, teda proces učenia, príprava témy či kompozície, prípadne štúdia tónov a farieb. Dĺžka maľovania obrazu potom závisí od viacerých faktorov, ale v mojom prípade je to v priemere možno hodina, maximálne dve.“ vysvetľuje umelec.

Pre Zdenka je tvorba momentálne príjemným koníčkom. V práci je však zameraný úplne iným smerom. „Mojou profesiou je softvérové inžinierstvo, maľbe sa preto venujem vo voľnom čase. Výhodou je, že nie som v tvorbe nijak obmedzovaný a mám absolútnu voľnosť. Tak mi to momentálne vyhovuje, takže neplánujem, minimálne v blízkej budúcnosti, žiadnu zmenu,“ dodáva s úsmevom.

 

Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame