Kto je Majk Spirit? Člen legendárnej H16, ktorý výrazne ovplyvnil vnímanie rapu v slovenskej spoločnosti

Majk Spirit na svojom koncerte

Majk Spirit ešte pred vydaním albumu posiela von snippet (Zdroj: Facebook.com/ Majk Spirit)

#Patrí medzi popredných slovenských rapperov. Aktuálne sa venuje najmä svojej sólo kariére, no je aj takisto členom bratislavskej skupiny H16, ktorá patrí k legendám slovenského rapu. Každá jeho nová pieseň spôsobí vietor na scéne a jeho mama mu vydala už dve knihy. Majk Spirit.

 

Vizitka:

Vlastným menom: Michal Dušička
Známy ako: Majk Spirit, Dilema, Koko Šajs, Koko Najs, Mates
Dátum narodenia: 28. augusta 1984
Mesto narodenia: Bratislava
Charakteristika: interpret (raper)
Instagram: 500-tisíc followerov

 

Začiatok kariéry

Svoje prvé texty začal písať ešte v roku 2000, kedy pôsobil v zoskupení B5 (Brána Petržalky). Prvé skladby nahrával doma cez magnetofón na kazety. Jeho prvá skladba vznikla v roku 2001 a niesla názov Poézia ulice. Na tejto skladbe spolupracoval so Suverenom. V roku 2002 vydal ďalšie skladby a spolu so Suverenom a Cigom absolvujú prvé malé vystúpenia. H16 bola v tomto čase iba pouličná banda, ktorá sa venovala graffiti.

H16

V roku 2003 sa Spirit stal súčasťou H16. Spolu s ním ju tvoril Otecko, Abe a DJ Yanko Kráľ. Neskôr sa k nim pridal Cigo, Grimaso a Billy Hollywood. Ich prvá skladba „Nech ti nejebe“ ich dostala do povedomia ľudí. V roku 2004 vydávajú svoje prvé EP „Jednašeska ftvojom klube“ v náklade 2000 kusov. V roku 2006 vychádza ich debutový album „Kvalitný materiál“. Tento album bol ocenený platinovou platňou, podporený dvoma klipmi. H16 s Rytmusov šli koncom roka na malé koncertné turné, ktoré nieslo názov Nech vidia tour. Tak sa totiž volala ich spoločná skladba. 

V roku 2008 im vychádza ďalší album s názvom „Čísla nepustia“. Tento v úspešnosti nezaostával, získal zlatú platňu za predaj. Koncom roka 2009 vypustili na internet mixtape Antivirus, ktorý bol zadarmo dostupný. V roku 2013 vyšiel tretí Spiritov album s H16. 

Sólová kariéra

V roku 2010 sa rozhodol vydať sa na sólovú dráhu a koncom roka vyšiel jeho prvý sólový mixtape album „Mladý rebel“. Tento album obsahoval rekapituláciu jeho pesničiek za roky 2005 až 2010. Tento mixtape bol voľne dostupný na internete. 

10. apríla 2011 vyšiel klip k skladbe „Good vibration“, ktorý slúžil ako predzvesť albumu „Nový človek“, ktorý vyšiel 11. novembra 2011. Ako hostia sa na albume objavili napríklad Orion, Delik, Otecko, Cigo, Celeste Buckingham a ďalší. 

Za videoklip ku skladbe „Hip-Hop“ získal Slávika za najlepší videoklip roka 2011. Okrem tohto ocenenia získal ďalšie v kategórii Objav roka. V tomto období medzi jeho najznámejšie pesničky patrili napríklad „Ženy treba ľúbiť“, „Sexy“ „Všetky oči na mne“. 

V roku 2015 prišli na svet albumy Ypsilon Black a Ypsilon White. Po rokoch sa H16 opäť spojila a priniesla na hudobný trh nový album s názvom Sila. Po troch rokoch od posledného releasu chalani priniesli poriadnu nálož. Každý deň, Počítaj s nami, Prvý krát, Sila či Pusy si získali obrovský úspech.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Majk Spirit (@majkspirit),

Spiritovi kreativita naozaj nechýba. V roku 2018 vydal ďalší album Nie som tu náhodou a na spoluprácu si prizval aj legendu Richarda Müllera. Jeho štvrtý sólo album uzrel svet tento rok v júni. Spolupracoval na ňom so svojím dlhoročným kamarátom a členom H16 Grimasom. Objavili sa na ňom mnohé známe tváre z hudobnej scény, ako Ben Cristovao, Dame, Pil C, Separ, Samey či jeho crew H16.

Rok 2020 je pre Majka jedinečný. Pred rokom svetu predstavil dlho utajovanú priateľku Máriu. V lete sa dokonca tajne vzali a 1. októbra sa z nich stali rodičia. Dcérke dali meno Aria a rodinke to pokope náramne pristane! Rodinka si momentálne užíva rôzne cesty po svete, a to najmä po exotických krajinách. 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Majk Spirit (@majkspirit),

Nový človek ako NFT a bitka so Separom v ringu

v ROKU 2021 Majk predstavil niečo, čo sa na Slovensku len tak nevidí. Svoj album Nový človek dal prerobiť do NFTčka. Kto si ho kúpi, bude mať špeciálne výhody. Okrem iného Majk predstavil aj ďalšie projekty – má vlastnú kávu a objaví sa aj v bitke raperov vo Fight Night Challenge 2, kde sa postaví proti Separovi.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Majk Spirit (@majkspirit)

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Majk Spirit (@majkspirit)


Ešte viac zaujímavých noviniek, tipov, vtipov a inšpirácie? Poď na náš TikTok!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame