Technologický pokrok v medicíne: Ochorenie ti čoskoro diagnostikuje magnetický sliz

ružový sliz

Diagnostikovať ochorenie ti bude môcť magnetický sliz (Zdroj: Pexels/cottonbro)

#Spoločne s novými technológiami a ľudstvu darí stále viac zlepšovať aj medicínu. Asi si mnohí z nás predstavujú, že v budúcnosti nás budú operovať či liečiť roboty. Ale asi si ich nikto nepredstavuje ako kôpku rôsolovitého pudingu plaziaceho sa po stole. Li Zhang z Čínskej univerzity v Hong Kongu a jeho kolegovia zmiešali častice neodýmových magnetov s bóraxom, bežným domácim čistiacim prostriedkom, a polyvinylalkoholom.

Vedci tak vytvorili magnetického slizového robota, ktorého je možné jednoducho ovládať. Hoci to znie absurdne, pre túto substanciu existuje viacero využití, obzvlášť preto, že sa zmestí do úzkych priestorov.

Pomoc pri zabehnutí

Výsledky zverejnil recenzovaný časopis Advanced Functional Materials. Výskumníci sa zamerali na kombináciu výhod elastických a tekutých mäkkých robotov. Ich magnetický sliz sa dokáže pretlačiť cez úzke kanály lepšie ako elastické roboty. Vedci testovali slizového robota na rôznych povrchoch a dokonca aj pod vodou.

Častice neodýmu sú pod silikónovou vrstvou, aby bol robot bezpečný na použitie v ľudskom tele. Sliz by sa mohol využívať napríklad na diagnostikovane ochorení tráviaceho traktu. Momentálne je totiž toto vyšetrenie maximálne nepríjemné, pretože sa pri ňom zavádza kamera až do žalúdka. Taktiež môže byť raz využívaný na odstránenie predmetov, ktoré ti zabehnú.

Výskumníci dokonca zverejnili aj video záznam, v ktorom znázorňujú, čoho všetkého je robot schopný. Je síce v anglickom jazyku, ale aj bez komentára je rozhodne obdivuhodné, čo všetko bude možno raz súčasťou modernej medicíny.


Poď na náš TikTok a pukneš od smiechu! Nové sketche každý týždeň

Zdroj: hashtag.sk, nerdist.com
Odporúčame