Najvzácnejšia tekutina na svete má zaujímavé vlastnosti: Čo sa stane, ak sa stretne s magnetickou silou?

Čo by sa mohlo stať, ak by sa človek priblížil k naozaj veľmi silnému magnetu? (Zdroj: Freepik/freepik)

#Premýšľal si niekedy nad tým, čo sa asi stane s ľudskou krvou, ak sa dostane do kontaktu so železom? Vedci túto otázku rozlúskli a prinieslo im to zaujímavé vysvetlenia. Na jednoduchom experimente zistili fakty, ktoré ťa zdvihnú zo stoličky!

Zaujímavý experiment

Ako iste vieš, v ľudskej krvi sa nachádza železo. Alebo teda, malo by sa. V prípade nedostatku ľudia často užívajú vitamínové doplnky, ktoré im pomáhajú optimalizovať jeho hladinu v krvi, ktorá by sa mala v tele dospelého človeka pohybovať okolo úrovne 4 gramov.

Na základe tohto faktu sa vnucuje otázka – čo by sa mohlo stať, ak by sa človek priblížil k naozaj veľmi silnému magnetu? Dokázalo by niečo také ovplyvniť prúdenie krvi, prípadne spôsobiť nejakú tragédiu? Odpoveď nájdeš v nasledujúcom videu:

 

Ako krv reaguje?

Istý YouTuber James Orgill, ktorý je zhodou okolností vyštudovaným chemickým inžinierom, sa rozhodol pokus vysvetliť na jednoduchom príklade. Pre ľahšiu demonštráciu použil silný neodymový magnet a hovädziu krv.

Počas experimentu sa pokúšal ukázať divákom to, ako bude krv reagovať na spojenie s magnetom. Krv si nalial do skúmavky, ktorú upevnil k polystyrénu (kvôli zníženiu trenia) a priložil magnet. Skúmavka bola po chvíľke odpudzovaná, čo vysvetlil v ďalších sekundách videa.

Vysvetlenie

YouTuber objasnil, že krv obsahuje tak málo železa, že v tomto prípade ide skôr o reakciu magnetu a vody. V krvi nájdeš totiž viac tejto zložky, než kovového prvku. Svoje tvrdenie podložil experimentom s čistou vodou, ktorý preukázal rovnaký výsledok.

„Deje sa to kvôli tomu, že voda, podobne ako takmer všetko na svete, je diamagnetickou látkou,“ uvádza. Na svete teda pravdepodobne neexistuje žiaden magnet, ktorý by dokázal ovplyvniť krv alebo celé ľudské telo.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Hyperaktívnym ľuďom svitá nová nádej: Pomôcť im má známa huba

Objavili sa aj špekulácie

Amatérski výskumníci ale hľadajú možné hypotézy. Uvažuje sa nad tým, čo by sa stalo, keby bola magnetickou silou celá hviezda, takzvaná magnetar.

V tom prípade by bol výsledok už zreteľnejší, no stále nie kvôli krvi. Silné magnetické pole by vplývalo na bunky celého tela, vďaka čomu by si mohol levitovať, no pravdepodobne by sprievodné gama žiarenie spôsobilo také deformácie tela, že by neboli zlúčiteľné so životom.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame