Chystáš sa tento rok na dúhový pride? Tu je prehľad tých najdôležitejších, na Slovensku, v Čechách aj v európskych metropolách

Pride na Slovensku

Jún je mesiacom pridu. (Zdroj: freepik.com)

#Pride a LGBT komunita sú slová, ktoré sú v našom slovníku skloňované čoraz častejšie. Aká je ale história pridu a aké akcie na podporu tejto komunity usporadúva Slovensko či Európa? Ak sa chystáš dúhovú komunitu podporiť a dokonca sa pritom aj zabaviť, určite čítaj!


KVÍZ Gej, lesba, transgender či pansexuál: Ako dobre ovládaš terminológiu LGBTQ+ komunity?


Mesiacom pridu, ktorým sa oslavuje hrdosť LGBT komunity, túto skratku si môžeš rozmeniť na drobné ako komunitu L – lesieb, G – gayov, B – bisexuálov a T ako transrodových osôb, bol jún. Je odkazom na nepokoje v Stonewalle v roku 1969, kedy sa priaznivci Stonewall Inn, čo bol vtedajší gay bar v New Yorku, zorganizovali na protest proti policajnému obťažovaniu a prenasledovaniu, ktorému boli Američania bežne vystavovaní. Práve stonewallské povstanie odštartovalo vznik tohto sviatku.

Celé leto sa na počesť tejto udalosti organizujú oslavy, sprievody hrdosti, pikniky, večierky, workoshopy, sympóziá či koncerty, ktoré vyjadruje LGBT plnú podporu a obhajujú ich práva. Rovnako sa organizujú rôzne spomienky na členov komunity, ktorí si vo vtedajšej nepriaznivej dobe zažili nevraživosť a neprávosť preto, lebo trpeli ochorením HIV/AIDS.

Pride Slovensko
Dúhový pochod sa uskutoční aj na Slovensku. (Zdroj: freepik.com)

Bratislavský pride, 23. júla

Dúhový PRIDE nebude chýbať ani na Slovensku a už 23. júla sa tento pochod uskutoční v uliciach Bratislavy, kedy akcii po dvoch rokoch čakania konečne nebudú brániť ani pandemické opatrenia. Po pride sa bude konať veľká afterpárty v centre meste a svoju dobre známu Monsterparty si v ten večer pripravil aj slávny predstaviteľ slovenskej LGBT komunity Adam Nemeček alias Slaytiiina, ktorí spoločne s Emou Lacovou v klube MMC Bratislava poriadne rozpália všetkých nadšencov LGBT komunity svojimi letnými hitmi.

Košický pride, 20. – 28. augusta

Pride však zavíta aj na východ Slovenska do Košíc, ktoré si pre dúhovú komunitu pripravili až týždenný program od 20. – 28. augusta. Tento desiaty ročník ponúka rôzne aktivity v Tabačke či Kulturparku a zavŕši sa dúhovým sprievodom po krásnej metropole východného Slovenska.

Okrem slovenských akcií si pride môžete užiť aj v susedných európskych mestách, kde oslavy LGBT komunity naozaj vyrážajú dych.

Madridský pride, 9. júl

Najväčšie oslavy dúhovej komunity sa už v New Yorku či Sao Paule uskutočnili, no jedným z top 10 miest osláv pridu je aj Madrid, v ktorom práve 9. júla vyvrcholí program LGBT komunity farebným pochodom cez mesto. Sprievod pôjde cez Paseo del Prado, čo je jedna z hlavných ulíc Madridu a začína sa na stanici Atocha. Rozmanitý pochod sa v závere ukončí na Plaza de Colón, čo je námestie s fontánou pripomínajúce objaviteľa Krištofa Kolumba, ktorý sa v Španielsku nazýva Cristobál Colón. Účasť bude masívna, na pride svetového rázu sa zúčastní vyše 2 000 000 ľudí, ktorí oslavy zakončia dychberúcim hudobným programom a čítaním manifestu slobody, inklúzie a rozmanitosti. Oslavy v Madride sú skutočne obrovské, niektorí z návštevníkov dokonca tvrdia, že ide o jeden z najlepších pridov vôbec!

Budapeštiansky pride, 25. júna – 25. júla

Naši južní susedia si tieto oslavy skutočne užívajú vo veľkom a LGBT komunitu dávajú do popredia až jeden celý mesiac, počas ktorého môžeš okúsiť množstvo neopakovateľných zážitkov. Program Gay pridu bude vrcholiť 6. júla sprievodom po hlavnej ulici Andrássyho a skončí sa až v krásnom Budapeštianskom parku, kde si budeš môcť užiť skvelú Rainbow party!

Berlínsky pride, 23. júla

Ak chceš toto leto zažiť viac ako náš bratislavský pride, určite sa príď pozrieť na niekoľkonásobne väčšie oslavy v Berlíne. Nemecká metropola je takzvaným LGBT friendly mestom, a to sa prejavuje aj na podpore dúhovej komunity. Mottom tohtoročného pridu je United in Love (Zjednotení v láske) alebo nemecké Gegen Hass, Krieg und Diskriminierung, čo znamená Proti vojne, nenávisti a diskriminácii. Sprievod mestom sa odštartuje od Kurfürstendamm a zakončí sa pri Brandenburskej bráne. Okrem sprievodu sa môžeš tešiť aj na komunitné večery pre dospelých a premietanie queer filmov po celom meste.

Berlín je jedno z najznámejších LGBT friendly miest. (Zdroj: freepik.com)

Holandský pride, 30. júla, 6. augusta

Prípravy na 25. ročník pridu v Amsterdame práve vrcholia. Obrovský pochod za práva LGBT komunity sa uskutoční už 30. júla a to od 11:00 do 13:00 so začiatkom na priehrade De Dam. Ešte zaujímavejšou špecifickou udalosťou však bude pride v auguste, ktorý bude dúhovú komunitu podporovať po vodných kanáloch. Splavovať sa bude o 12:00 do 18:00 na trase Oosterdok – Nieuwe Herengracht – Amstel – Prinsengracht – Westerdok. Počas cesty sa návštevníci môžu občerstviť aj v licencovaných baroch, kde sa podáva alko, nealko a taktiež rôzne hamburgery, hranolčeky či sendviče.

Pražský pride, 8. – 14. august

V poradí už dvanásty český pride bude opäť v hlavnom meste na Vltave. Jeho vrcholom bude tradičný sprievod Prahou na Václavskom námestí, ktorý sa uskutoční o 12:30 smerom k Letenským sadům. Po sprievode je pre zúčastnených pripravený hudobný program spolu s občerstvením, nebude chýbať ani komunitná zóna či trhy. V nedeľu (14. augusta) sa pride zakončí piknikom na Střeleckom ostrově.

Páčil sa ti tento článok, pre ešte viac noviniek sleduj Hashtag.sk!


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame