RECENZIA Do kín dorazil rodinný film Letní rebeli: Mal by si dať tejto novinke, ktorá sa točila na Slovensku, šancu?

Záber z filmu Letní rebeli

Letní rebeli je nový film pre celú rodinu (Zdroj: CINEMAX)

#Ak si odmyslíme animované filmy, tak môžeme povedať, že dnes sa už nájde len málo projektov, na ktoré môžu starí rodičia zobrať svoj vnúčatá. Nehovoriac ešte o tom, aby si to užili všetci v kinosále. Režisérka Martina Saková sa to rozhodla zmeniť a do kín tak dorazila snímka Letní rebeli. Mal by si jej dať v kine šancu?

Záber z filmu Letní rebeli
Letní rebeli je nový film pre celú rodinu (Zdroj: CINEMAX)

Nie všetko je tak, ako si predstavujeme

Letné prázdniny: jazdy v dodávke, dedko, splavovanie priezračných riek na Slovensku, epická zábava. Asi tak by sa dali opísať očakávania 11-ročného Jonáša pri predstave svojich letných prázdnin. Jeho rodina sa však po smrti otca od seba vzdialila. Jonáš si ale zbalí svoje veci a naplánuje dokonalý a spočiatku absolútne utajený útek k dedovi Bernardovi na Slovensko.

Po príchode však veľmi rýchlo pochopí, že smrťou otca sa zmenil aj dedko. Starý železničiar na dôchodku neprežíva práve najlepšie obdobie. Jonáš sa rozhodne, že to musí zmeniť. Čoskoro sa k nemu pridáva nová kamarátka Alex, s ktorou zrealizujú množstvo dobrých nápadov až na hranici zákona. Dôsledky na seba nenechajú dlho čakať: polícia je im na stope a deti sa musia vyrovnať s prvým podnikateľským neúspechom.

Záber z filmu Letní rebeli
Letní rebeli je nový film pre celú rodinu (Zdroj: CINEMAX)

Dobrí herci

Už na začiatok musím povedať, že nie som cieľovka tohto filmu. Do kina ma hnal hlavne prísľub slovenských lokácií, hlavne z Handlovej, v ktorej som vyrastal. Film začína sviežo a rýchlo, rýchlo zisťujeme, ako sa veci majú. Ani sa poriadne nestačíme nadýchnuť a už sme uprostred detského dobrodružstva u deda, ktorý žije vo svojom malom byte v malom meste.


Kniha s poriadne drzým názvom už zmenila život mnohým: Budeš jedným z nich?


So samotným hereckým osadenstvom nemám problém. Pavel Nový (S tebou mně baví svět, Baba z ľadu) je prototyp dobrosrdečného dedka, ktorý však na dôchodku po smrti syna zatrpkol a aj detskí herci hrajú svoje úlohy obstojne. A to má hlavný hrdina iba 12 rokov. Problémom je trošku samotný scenár.

Záber z filmu Letní rebeli
Letní rebeli je nový film pre celú rodinu (Zdroj: CINEMAX)

Scenár, ktorý si zaslúžil viac starostlivosti

Tajomstvo okolo otcovej smrti je prítomné príliš často a množstvo vecí nie je dotiahnutých úplne do konca (romantická linka, polícia), no asi najviac zamrzí správanie hlavného hrdinu. Je to totiž posledný rozmaznaný „fracek“, ktorý si jednoducho nedokáže priznať chybu či dokonca prejsť akousi premenou uvedomenia si, že za svoje činy je potrebné niesť následky.

Režisérka Martina Saková aj napriek tomu doručila príjemný film, ktorý je mimochodom jej celovečerným debutom. Kamera nijako neurazí, niekoľko nápadov príjemne poteší a prekvapí. Úprimne, aj Jonášove nápady odzrkadľujú to, čo sme v jeho veku ako deti túžili urobiť.


Pat a Mat sú rozprávkovými legendami: Týchto 20 faktov o nich ťa poriadne prekvapí


Letní rebeli nijako neurazia, no ani neprekvapia. Stačilo by poriadne vypilovať scenár, možno pridať ešte 15 minút stopáže, aby sa všetky otvorené dejové linky pekne a zrozumiteľne uzatvorili. Snímka by vyzerala omnoho lepšie. Ako ale hovorím, nie som cieľovka.

Záber z filmu Letní rebeli
Letní rebeli je nový film pre celú rodinu (Zdroj: CINEMAX)

Dajte vedieť dedovi!

Keď si predstavím, že na film ide naozaj vnuk so svojím dedkom, viem si predstaviť, ako si dieťa začne predstavovať, čo všetko dobrodružné by ešte chcelo a mohlo toto leto zažiť. Starý otec si uvedomí, že už nie je najmladší a že deti si až tak neuvedomujú starobu. Z kina vychádzajú obaja nakopnutí k tým najlepším dňom končiaceho sa leta.

Práve oni si pokojne môžu pridať jeden bod v hodnotení a nikto im to nebude vyčítať. Ak teda nejakých poznáte, dajme im vedieť, nech idú do kina, vy pokojne tento film vynechajte. Nebude to totiž pre vás to pravé orechové.

Hodnotenie: #####

Dostal si chuť zájsť na niečo do kina? Pozri na program CINEMAX vo svojom meste!

Zdroj: hashtag.sk, CINEMAX, CinemArt,
Odporúčame