Vieš, aká je skutočná hodnota šťastia? Vedci zisťovali, či sa dá kúpiť za peniaze!

Oveľa viac duševného uspokojenia nájdeš, ak si vytýčiš oblasti, na ktoré sa zameriaš, a budú ti prinášať najväčšiu radosť (Zdroj: Freepik/oneinchpunch)

#Určite si už počul frázu, že lepšie sa plače v drahom aute ako na bicykli. Tento výrok sa možno zdá trochu vtipný, ale určite nie je pravdivý, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Ak je človek smutný a úzkostný, môžu mu naservírovať aj jeho najväčšie želanie, nad ktorým iba mávne rukou. Ako to teda je? Majú peniaze a materiálne veci vplyv na tvoje šťastie?

Čo ťa spraví skutočne šťastným?

Psychologické štúdie tvrdia, že viac peňazí sa môže rovnať pocitu väčšieho šťastia. Platí to však, samozrejme, len do určitej miery.

V toku 2010 prišii Daniel Kahneman a Angus Deaton s výskumom, že ľudia po prekročení ročného príjmu cca 75 tisíc eur ročne pociťujú nižšie šťastie, aj keď sa ich príjem o niečo zvýši.

Prečo?

Je to jednoduché – viac peňazí sa rovná viac starostiam. Ľudia s ročným príjmom nad 100 tisíc eur si robia často starosti. Trápi ich najmä to, čo robiť s peniazmi. Okrem iného prepadajú pocitu, že nemôžu klesnúť s príjmom, pretože by svoj životný štandard naďalej finančne neutiahli.

Stačí toľko, koľko stihneš minúť

Peniaze teda do života ľudí prinášajú stres. Vedci teda zistili, že na to aby si bol šťastný stačí, ak máš optimálny pomer majetku, pri ktorom sa nemusíš báť o svoju existenciu, ale zároveň nemusíš riešiť čo s tisícmi na účte. Veľké bohatstvo údajne znižuje šťastie!

Kedy sa budeš cítiť šťastný?

Rovnakých 100 tisíc eur nie je rovnakých pre každého. Aj keď peniaze určite pomáhajú priniesť radosť a spokojnosť do vášho života, nebudú mať rovnaký vplyv na každého. Ak ti chýba nejaká túžba, viac peňazí to nespraví.

Finančne zabezpečení ľudia však nadobúdajú pocit slobody – nemusia riešiť otázku splátok, hľadať neustále niečo lacnejšie a báť sa, či budú mať čo do úst, ak sa im vyskytnú nečakané výdavky.

Radosť za peniaze nekúpiš

V praxi to funguje tak, že hoci ti peniaze môžu priniesť pocit šťastia, tento fakt nemusí nijako ovplyvniť tvoj život. Môžeš stagnovať na mieste bez toho, aby si sa pohol k niečomu lepšiemu.

Oveľa viac duševného uspokojenia nájdeš, ak si vytýčiš oblasti, na ktoré sa zameriaš, a budú ti prinášať najväčšiu radosť. Odporúčame napríklad koníčky, kariéru či medziľudské vzťahy.

Ak sa chceš cítiť šťastný, nastav si v živote pravé priority a ciele – to, že budeš mať tisíce na účte ti šťastie nezaručí…

 

Si šťastný?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame