Kto je Vojto Barborík? Famózny zemiar vyzve slovenskú legendu o titul Oktagonu

Kto je Vojto Barborík?

Vojto Barborík má za sebou úspešný vstup do KSW (Zdroj: Instagram/vbarborik)

#Vojto Barborík je slovenský MMA bojovník a v súčasnosti vyzývateľ o titul perovej váhy organizácie Oktagon MMA. V kariére našiel len jedného premožiteľa a so skóre 13-1 patrí medzi našu absolútnu elitu. Na turnaji Oktagon 27 ho čaká „slovenský zápas storočia“ proti Ivanovi Buchingerovi. Toto je Vojto Barborík!

Vizitka: 

Vlastným menom: Vojto Barborík
Známy ako: NRP
Dátum narodenia: 2. mája 1993
Prvý zápas: 27. októbra 2012 – výhra proti Ladislavovi Majerníkovi
Posledný zápas: 24. apríla 2021 – výhra proti Krzysztofovi Klaczekovi
Instagram: 12,7k followerov

 

2012 – 2015 začiatky v menších organizáciách

Vojto zápasil v BJJ od útleho detstva a po prestupe do MMA svoje skúsenosti z brazílskeho jiu jitsu pretavoval aj do zápasov. V nich absolútne dominoval na zemi a svojich súperov ukončoval mnohými spôsobmi submisie. Len jeden bojovník dokázal Vojtovému grapplingu vzdorovať.

Ním bol slovenský bojovník a dnes už aj kolega z gymu Tomáš Deák. V jedinom zápase kariéry, v ktorom Vojto ťahal za kratší koniec, Deák utiekol z obrovského množstva pokusov o submisiu. Vďaka tomu dokázal Vojta zdolať na body a získal titul organizácie PCF.

S tou sa Barborík rozlúčil ku koncu roka 2015 víťazstvom nad Poliakom Žyglinksym. Vtedy upravil svoje skóre na 4-1 a pre Vojta sa otvárali možností ísť zápasiť do kvalitnejších, prípadne zahraničných organizácií. Rozhodol sa však pre domácu scénu.

2015 – 2020 absolútna dominancia na domácej scéne

Ponuku od Oktagonu na jeden zápas bez váhania prijal. Michal Nepraš si proti rodákovi spod Tatier ani neškrtol a Vojto vyhral v 2. kole. Najväčšou skúškou bol pre Vojta argentínsky BJJ špecialista Roberto Pastuch.

Ten Barboríkovi v 1. kole extrémne zavaril a pred čisto chyteným škrtením Vojta zachránil gong. Zvyšné 2 kolá ale dokázal v postoji svojho súpera rozbombardovať a zápas napokon vyhral. Následne žiadny z jeho súperov nebol ani zďaleka hodný jeho kvalít a Vojtovo skóre vyšplhalo na skvelých 12-1.

2021 debut v KSW

S organizáciou KSW, ktorá je suverénne najprestížnejšia v Európe, bol Vojto na spolupráci dohodnutý už dlhšiu dobu. Nikdy dovtedy to však nevyšlo a na svoj debut pod taktovkou KSW čakal až do roku 2021.

Držiteľa čierneho pásu BJJ Krzysztofa Klaczeka nepustil k ničomu a na prekvapenie mnohých poľských fanúšikov dokázal Klaczeka v 2. kole uškrtiť. Následne prišli špekulácie, že Barborík je blízko k titulovej šanci.

2021 – zvrat a obrovská príležitosť

Titulová šanca prišla, no v úplné inej organizácii, ako sa čakalo. Keďže zápas v KSW neklapol, prišla ponuka od Oktagonu. Držiteľ titulu šampióna ľahkej váhy Ivan Buchinger bol oznámený na galavečer Oktagon 27 ako vyzývateľ o titul perovej váhy do 66 kg.

Najväčšou otázkou bolo, kto bude jeho súperom. Spomedzi všetkých bojovníkov perovej váhy nebolo pochýb o tom, že túto príležitosť musí dostať Vojto Barborík. Tak sa aj stalo. Pred domácim publikom v Bratislave sa uskutoční zápas Buchinger vs. Barborík, ktorý je vypísaný na 5×5 minút.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame