Kto je Valtteri Bottas? Fínsky pretekár F1, ktorý sa dostal z depresie, a prehovoril o tom otvorene

Valtteri Bottas

Kto je Valtteri Bottas? (Zdroj: Facebook/ValtteriBottas)

#Valtteri Bottas je pretekár zrodený z ľadu a snehu. Ak môže jazdiť po zamrznutých cestách jeho domoviny, môžete jazdiť kdekoľvek. Aj to je jedna z mnohých charakteristík špičkového fínskeho pretekára Formuly 1, ktorý svoj život plne zasvätil motoršportu. Hoci nie je prvým fínskym pilotom, ktorý žiari v F1, jeho meno rozhodne patrí medzi najznámejšie. Čo sa však skrýva za jeho príbehom?

VIZITKA:

Celé meno: Valtteri Viktor Bottas
Vek: 32 rokov (28. augusta 1989), Nastola, Fínsko
Tím: Alfa Romeo F1 Team ORLEN
Charakteristika: Pretekár Formuly 1

Od motokár až po Bottas Burger

Valtteri ako jeden z mála jazdcov v F1 nemá v rodine nikoho, kto by bol predtým automobilovým pretekárom. Jeho otec je majiteľom upratovacej služby a matka podniká v pohrebníctve. Talent sa zjavil v podstate znenazdajky, no priniesol mu rôzne úspechy, vďaka ktorým sa vypracoval až do Formuly 1. Keďže je motoršport vo všetkých ohľadoch nákladnou záležitosťou, Bottasova rodina pochádzajúca z pomerne skromného prostredia hľadala spôsob, ako mu zabezpečiť dobrých sponzorov.

Jedna reštaurácia rýchleho občerstvenia z jeho rodného mesta mu napokon pomohla financovať pretekárske ambície už od útleho veku. Na jeho počesť dnes tento reťazec predáva takzvaný Bottas Burger za 7,70 EUR (podľa jeho pretekárskeho čísla 77).

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Valtteri Bottas (@valtteribottas)

Štartovaciu čiaru v doterajšej profesii mu teda poskytlo jazdenie v motokárach, ktorému sa venoval už od šiestich rokov. Aj sedemročné pôsobenie vo fínskom národnom motokárovom tíme prinieslo svoje ovocie a Valtteri postupom času nazbieral mnoho víťazstiev a titulov. Postupne presadol do kokpitu skutočného monopostu. Kraľoval viacerým šampionátom zo série Formuly Renault, skvelé umiestnenia dosiahol aj v Euroseries Formuly 3, vyhral GP3 a aj Masters of Formula 3. Tam získal titul dvakrát, čím dodnes ostáva jediným jazdcom, ktorý to dokázal.

Valtteri, tu James!“ a potýčka s Russelom

Jeho skutočná „formulová“ kariéra začala naberať reálne kontúry v roku 2013, keď ho pod svoje krídla v F1 zobral tím Williams. Zbieral body a dokazoval, akým spoľahlivým pretekárom skutočne je. Dokonca vytvoril rekord v počte bodov bez dosiahnutia jediného víťazstva v sezóne, na čo sa síce hneval, no ukázal tým svoje brilantné schopnosti. Vďaka pokračujúcim úspechom vo Williamse sa Bottas razom stal horúcim artiklom na najvyhľadávanejšie miesto v F1 – náhradu za Nica Rosberga v stajni Mercedesu.

Strieborné šípy boli pre Valtteriho druhým domovom po dobu piatich sezón. Tam tvoril výbornú dvojicu s Lewisom Hamiltonom, ktorému vždy ako poslušná tímová dvojka kryl chrbát a pomohol nasmerovať nielen jeho, ale aj celý tím k množstvu titulov. Mercedes mu prospel a vybudoval sebavedomie – aj keď vo veľmi skľúčenom štýle. Na trati sa aj napriek tomu nenechá len tak niečím rozhodiť, hoci často musel počúvať povestné „Valtteri, it’s James…“ od svojho inžiniera.

@f1fado

🤷‍♂️ #f1 #formula1 #motorsport #fyp #viral

♬ origineel geluid – f1fado

Aj napriek tomu, že sa Bottas často umiestňoval na vysokých priečkach či na pódiu, nikdy sa nestal majstrom sveta. Kariéru v Mercedese tak trochu strávil v tieni Lewisa Hamiltona a jeho posledný rok nebol výnimkou. Dostal sa aj do kolízie s Georgom Russelom, mladým Britom z Williamsu, ktorý Bottasa v nasledujúcom ročníku na sedačke v Mercedese nahradil.

Po ťažkej zrážke Russell nahnevane a vulgárne obvinil Bottasa, že sa ho „snažil zabiť“ a dokonca za ním ihneď po kolízii prišiel a udrel ho do prilby. Neskôr sa za tieto poznámky ospravedlnil. Sympatický Fín tak svoje pôsobenie v Mercedese zakončil na treťom mieste v celkovom poradí jazdcov a stihol im ešte pomôcť zabezpečiť si ôsmy pohár konštruktérov v poradí.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa FORMULA 1® (@f1)

O problémoch neváhal hovoriť nahlas

Sčasti za to môže aj jeho fínska mentalita. Je rezervovaný, usilovný a pokojný, no najmä rýchly a prispôsobivý jazdec, no niektoré nepríjemné udalosti mu postupne priniesli viacero následkov. Jedným z najvýraznejších bola práve depresia, ktorá sa u neho vyskytla počas prvých sezón v F1. V jednom z podcastov sa otvorene vyjadril, že mu počas tohto temného obdobia vôbec nič neprinášalo radosť. Nespal, neustále riešil svoju hmotnosť a absolútne sa necítil vo svojej koži.

K zlým pocitom prispela aj smrť Julesa Bianchiho v roku 2015, kvôli ktorej Bottas dokonca zvažoval ukončenie kariéry. Valtteri však chcel o týchto problémoch hovoriť a riešiť ich nielen osobne, ale aj s fanúšikmi a verejnosťou. Ľudia ho takto mohli lepšie spoznať. Priznávať takéto veci je podľa neho nielen potrebné, ale istým spôsobom aj terapeuticky prospešné. 

V sezóne 2022 začal písať novú kapitolu vo svojej kariére. Zmenil pôsobisko a stal sa jazdcom v tíme Alfa Romeo, kde nahradil svojho krajana a odídenca do formulového dôchodku, legendu Kimiho Räikkönena. S Alfou podpísal viacročnú zmluvu, s ktorou prišiel ďalší dych, istota a najmä väčšia konkurencieschopnosť.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Valtteri Bottas (@valtteribottas)

Kávičkár, automechanik, vojak a milovníku punk rocku

Hoci sa zdá byť absolútne pokojný, za mlada vystrkoval rožky a ako dvanásťročný raz prišiel do školy sám na snežnom skútri. Študoval odbor automechanika, dokonca si niekedy v nižších súťažiach sám kontroloval a opravoval prevodovku. V ranej dospelosti absolvoval aj povinnú vojenskú službu. Ak by nepretekal, asi by bol hokejistom. Svojmu obľúbenému lokálnemu hokejovému tímu dokonca pomohol vyriešiť finančné problémy. Taktiež aktívne prispieva na charitu.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Valtteri Bottas (@valtteribottas)

Často zvykne skočiť do sauny a z nej rovno do ľadového jazera (do ktorého si mimochodom sám vyreže dieru motorovou pílou). Keď sa však práve neotužuje, rád relaxuje aj pri streľbe na terče či športuje s svojou priateľkou, ktorá je profesionálnou cyklistkou. Raz dokonca aj on sám vyhral cyklistické preteky tak, že niekoľko kilometrov bicykloval s defektom. Je to naozaj tvrdý chlap zrodený vo fínskej divočine.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ESPN F1 (@espnf1)

V profesii je seriózny, no vo všeobecnosti je považovaný za zábavu milujúceho chlapíka. Rád sa zvezie na vlne punk rocku, a to najmä jeho obľúbenej kapely The Offspring. Má rád ovsenú kašu, no je aj vášnivým kávičkárom – denne si dopraje dvojité espresso aj 6-krát! Táto láska ku káve sa rozšírila aj na obchodné aktivity. Stal sa zakladateľom a spolumajiteľom jednej z pražiarní vo Fínsku.


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: onestopracing.com, valtteribottas.com, hashtag.sk
Odporúčame