Kto je Charles Leclerc? Sympatický Monačan, ktorý klamal svojmu otcovi o prestupe do Ferrari

Charles Leclerc

Kto je Charles Leclerc? (Zdroj: Facebook/CharlesLeclercOfficiel)

#Formula 1 je po dlhých mesiacoch späť. Sezóna 2022 bola odštartovaná pretekmi v Bahrajne vo veľkom štýle. Pre niektorých sa možno prekvapivo stal jej víťazom pilot zo stajne Scuderie Ferrari, Charles Leclerc. Málokto však vie, čím si prešiel ešte predtým, ako sa do F1 dostal. Kto je Charles Leclerc a ako jeho príbeh roztopil aj tie najchladnejšie srdcia fanúšikov motošportu?

VIZITKA:

Celé meno: Charles Marc Hervé Perceval Leclerc
Prezývka: Lord Perceval
Vek: 24 rokov (16. október 1997, Monte Carlo, Monako)
Tím: Scuderia Ferrari
Charakteristika: Pretekár Formuly 1, jediný Monačan, ktorý vyhral preteky v F1

Na F1 si musel trpezlivo počkať

Charles preteká a vyhráva rôzne šampionáty už od roku 2005. Plynule prešiel mládežníckymi kategóriami, no do monopostu zasadol až o 10 rokov neskôr, keď sa prebojoval do Formuly 3. O dva roky hviezdil v F2, kde ihneď po príchode prakticky bezkonkurenčne siahol na titul. Víťazstvá v predošlých šampionátoch ho naučili zvládať tlak, čo je ďalší užitočný nástroj na budovanie budúceho šampióna Formuly 1.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Charles Leclerc (@charles_leclerc)

Zakrátko sa ocitol aj vo Ferrari Driver Academy, popritom pôsobil ako vývojový jazdec pre Haas či samotnú Scuderiu Ferrari. Do F1 sa však stále nedostal, na to si musel počkať až do roku 2018, kde ho podpísal (vtedy) švajčiarsky tím Alfa Romeo Sauber. Už v prvej sezóne získal ako nováčik 39 bodov a v 17 z 21 pretekov doslova vymazal svojho bývalého tímového kolegu, Marcusa Ericssona.

Vyhral v Belgicku, vyhral aj v Monze

Leclerc predviedol svoje oslnivé zručnosti a po podpise zmluvy s Ferrari v roku 2019 raketovo vystrelil medzi popredných jazdcov. Tam nahradil posledného majstra sveta Ferrari Kimiho Räikkönena a nebál sa ísť do súbojov ani s novým tímovým kolegom Sebastianom Vettelom.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Charles Leclerc (@charles_leclerc)

Jeho prvá výhra na seba nenechala dlho čakať. Trofej pozdvihol po VC Belgicka – deň po tom, čo jeho priateľ a bývalý konkurent Anthoine Hubert tragicky zahynul pri nehode počas pretekov F2. Týždeň na to vybojoval druhé víťazstvo na „domácej“ Veľkej cene Talianska.

Skalní fanúšikovia si určite pamätajú legendárnu hlášku od komentátora Davida Crofta, ktorý perfektne vystihol túto výhru v talianskej Monze. Tifosi, ako sa fanúšikom formulového Ferrari hovorí, našli svojho ďalšieho nového hrdinu, ktorý dokonca prekonal Vettela aj nasledujúci rok. Monačan má s tímom z Maranella podpísanú zmluvu minimálne do roku 2024.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa F1, TENNIS ET. AL. (@f1tennisetal_fanpage)

Ako sa z malého klamstva stal splnený sen

Mimo monopostu je Charles skromný a premýšľavý, no hlboko v srdci má jedno osobné poslanie: preteká hlavne za svojho zosnulého otca Hervého a jeho krstného otca a mentora Julesa Bianchiho, ďalšieho pilota F1, ktorý zomrel v roku 2015. Aby si uctil ich pamiatku, dal si vyrobiť prilbu s dizajnami, ktoré kedysi nosili oni. Svoje úspechy vždy venuje im.

V jednom z rozhovorov Charles prezradil, ako mu jedna lož jeho otcovi zmenila sny na realitu. Ten si totiž veľmi prial, aby sa Charles dostal do F1 a stal sa šampiónom aj tam. V roku 2017 ešte stále jazdil v F2, no trápili ho iné problémy. Zdravotný stav jeho otca sa rapídne zhoršoval a všetci tušili, že sa blíži jeho koniec.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Charles Leclerc (@charles_leclerc)

Predtým, ako jeho otec zomrel, mu Charles povedal, že podpísal zmluvu s tímom v F1, no vôbec to nebola pravda. Svet však opustil v presvedčení, že sa tak stalo. O niekoľko mesiacov sa z tejto lži stala skutočnosť a mladému pretekárovi sa zmenil život. „Nakoniec som skutočne neklamal, pretože som tu a teraz vo Ferrari, čo je neuveriteľný pocit,“ povedal pre BBC.

Inčident s Verstappenom a nedokončené preteky v Monaku

Reprezentuje Monako, no ľudia si často mylne myslia, že je Francúz. V skutočnosti je veľmi hrdý, že sa narodil v Monte Carle – jednom z najbohatších miest sveta, kde panuje stredomorská idylka. Je tiež známe, že pochádza z veľmi solventnej rodiny. Jeho starý otec totiž podnikal v priemysle. Má dvoch bratov, staršieho Lorenza a mladšieho Arthura, ktorý je pretekárom tímu Prema Racing v šampionáte Formula 3.

Hovorí plynule francúzsky, taliansky, anglicky. Nebolo to však vždy tak. Charles je známy aj svojimi breptami či prerieknutiami z rôznych rozhovorov a streamov. K najznámejším azda patrí „Nothing, just and INCHIDENT on the race.“ Malý Charles takto trefne okomentoval kolíziu v motokárach s Maxom Verstappenom, ktorého vytlačil pri pretekaní do veľkej mláky. Oboch z pretekov vylúčili.

Vie aj po španielsky, čo mu pomáha porozumieť si hlavne s jeho novým tímovým kolegom Carlosom Sainzom, s ktorým nepochybne patria k najsympatickejším jazdcom v paddocku. Jeho veľmi dobrým priateľom je aj Pierre Gasly, s ktorým sa pozná od detstva. Vo voľnom čase sa rád venuje móde, športu, hre na hudobných nástrojoch, streamuje online hry či trávi čas s priateľkou.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Scuderia Ferrari (@scuderiaferrari)

Zároveň je aj prvým Monačanom, ktorý vyhral preteky v F1. Zaujímavosťou je, že rád jazdí na mestských okruhoch, hoci doteraz nedokončil ani jedny preteky v Monaku. Na svoju výhru „doma“ stále čaká. Momentálne má šancu zabojovať o prvenstvá, či dokonca aj titul majstra sveta, keďže Ferrari opäť patrí k špičkovým tímom v tomto športe.


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame