Kto je Taylor Swift? Zástup jej ex je dlhý ako nákupný zoznam, piesne o vzťahoch z nej urobili miliardárku

Taylor Swift na pódiu vo fialových svetlách

Taylor Swift na svojej slávnej Eras tour (Zdroj: Instagram/Taylorswift)

#Niet človeka, ktorý by nepoznal meno Taylor Swift. Mimoriadne talentovaná, ale aj poriadne kontroverzná. Určite však o nej nevieš všetko. Priblížime ti jej cestu za slávou, zoznam stroskotaných vzťahov či ďalšie zaujímavosti.

VIZITKA
Celé meno:
Taylor Alison Swift
Dátum a miesto narodenia: 13. december 1989, Pensylvánia (USA)
Charakteristika: speváčka, hudobníčka a skladateľka
Najznámejšie albumy: Fearless, Red, 1989, Reputation, Lover, Midnights

Brodway vymenila za country

Jej meno sa bezprostredne spája s hudobným priemyslom. Avšak málokto vie, že Taylor najprv inklinovala k herectvu. V desiatich rokoch upriamila svoju pozornosť na scénu hudobného divadla. Cestovanie do New Yorku neprinieslo želané výsledky a po nespočetných neúspechoch na konkurzoch dala scéne na Broadway zbohom.

Až potom objavila novú vášeň – country hudbu. Zatiaľ čo väčšina jej spolužiakov trávila víkendy úplne všedne, ona neustále niekde vystupovala. Karaoke súťaže, nemocnice, záhradné kluby, festivaly… Takpovediac, brala všetko. Prelomovou bola až talentová súťaž, ktorú sa jej podarilo vyhrať v jedenástich. Ňou si zaistila možnosť robiť predskokanku Charliemu Danielsovi.

Mladý zázrak

Ako štrnásťročná sa s rodinou presťahovala do Nashvillu, kde podpísala svoj prvý kontrakt s RCA Records. Krátko po jeho uzavretí začala pracovať na debutovom albume Taylor Swift. V roku 2006 jej vyšiel prvý singel a o rok neskôr už získala ocenenie „Umelca roku Nashville Songwriters Association“. A to bol iba začiatok.

Onedlho bol na svete aj ďalší album s názvom Fearless, ktorého predstaveniu bola dokonca venovaná jedna epizóda The Ellen Show. Vďaka tomuto albumu sa stala najmladšou víťazkou ceny Grammy, keďže jej vyniesol celkom štyri sošky.

Trhanie rekordov

Ďalšie albumy Speak now a Red dokopy za týždeň v USA predali viac ako milión kópií. Z country upustila a preorientovala sa na pop, v ktorého duchu sa niesol ďalší album 1989. Na konto si vzápätí mohla pripísať nový rekord – najviac predaných kópii v prvom týždni v porovnaní s akýmkoľvek albumom za posledných 12 rokov.

Ako prvá žena sa zapísala do histórie dvojnásobnou výhrou ceny Grammy za album roka. Z nasledujúceho albumu Reputation to bola skladba Look What You Made Me Do, ktorá kraľovala rebríčkom.

Úspechy v kariére, nie v láske

Taylor si prešla mnohými vzťahmi a spája sa s menami hneď niekoľkých slávnych mužov. Jedným z jej prvých celebritných, teraz už ex partnerov bol Joe Jonas. Ten sa s ňou podľa slov Taylor rozišiel po telefóne, pričom hovor trval neskutočných 27 sekúnd.

Neskôr nasledovala séria krátkodobých známostí, kde to stroskotalo na nedostatku chémie a skončilo to iba priateľstvom. Do tejto kategórie sa radí herec Taylor Lautner, s ktorým sa speváčka spoznala pri natáčaní filmu Na svätého Valentína, či Lucas Till, tvár jej klipu You Belong With Me.

Nasledoval dvojmesačný románik s hercom Jakeom Gyllenhaalom. Údajne ju nechal pár dní pred Silvestrom 2010 so slovami, že to jednoducho nefunguje. Fanúšikovia sa domnievajú, že skladba Mr. Pefectly Fine je práve o sklamaní s touto filmovou hviezdou.

Okrem hercov a spevákov sa Taylor objavila aj po boku vnuka Roberta F. Kennedyho, no o niečo neskôr sa už ukázala v newyorskej zoo ruka v ruke s členom skupiny One Direction – Harrym Stylesom. Vzťah mal však iba krátke trvanie a skončil začiatkom nasledujúceho roka. Fanúšikovia však môžu Harrymu poďakovať za takmer celý album 1989, ktorý bol údajne inšpirovaný práve ním.

História sa opakuje

DJ Calvin Harris sa s Taylor zoznámil na Brit awards 2015, čo viedlo podľa Taylor k magickému vzťahu, ktorý si chcela chrániť a ponechať čo najviac v súkromí. Po roku a pol ale prišiel už známy verdikt – skrátka to nefungovalo.

Taylor však rozhodne nezaháľala, len dva týždne po rozchode ju videli na pláži na Rhode Islande bozkávať hviezdu Marveloviek, Lokiho alias Toma Hiddlestona. Tento vzťah však bol len krátkodobou náplasťou a Tom ho po troch mesiacoch ukončil.

Jej vysnívaný chlap?

V 2017 Taylor spoznala ,,toho pravého“. S hercom Joeom Alwynom tvorili pár neuveriteľných šesť rokov. Jej priatelia sa k ich vzťahu vyjadrovali s nadšením, v očakávaní zásnub. K tomu nakoniec nedošlo, namiesto prsteňa prišlo ďalšie zbohom.

Spieva o svojich ex

V médiách bola v minulosti často prepieraná téma o speváčke, ktorá skladá len piesne o svojich ex priateľoch. Mnohí Taylor a jej tvorbu preto nebrali vážne. Tým venovala slová v jednom z rozhovorov: ,,Myslím si, že to je veľmi sexistický pohľad na vec. Nikto nehovorí nič podobné o Edovi Sheeranovi či Brunovi Marsovi. Oni tiež píšu skladby o svojich ex, o svojich súčasných frajerkách, o svojom milostnom živote a nikto na ich účet nepovie ani pol slova.“

Miliardárkou vďaka Eras Tour

Taylor sa stala ,,ekonomickým fenoménom“ v októbri uplynulého roka, keď jej celkový majetok narástol do výšky 1,1 miliardy dolárov. V porovnaní s inými bohatými hudobníkmi sa líši v tom, že jej zisky pramenia výhradne z hudobnej tvorby a koncertovania.

Za najnovší finančný status vďačí práve šnúre 60 koncertov, ktorá v zárobkoch predbehla aj turné Yellow Brick Road legendárneho Eltona Johna. Na koncertoch fanúšikov previedla rôznymi ,,érami“ svojej kariéry. Počas tri a pol hodinovej show spievala nostalgické country piesne, popové hity, skrátka všetky najpopulárnejšie pesničky z jej albumov.

Eras Tour film zarobil viac ako ktorýkoľvek koncertný film v histórii, nehovoriac o tom, aký ošiaľ spôsobil v kino sálach naprieč celým svetom. Sociálne siete sú plné videí, kde to v kine na tomto filme pripomínalo skôr živý koncert. Fanúšikovia spievali a tancovali spolu s Taylor na obrazovke a tak vytvorili nezabudnuteľnú atmosféru.

Šťastie v láske aj hre

Ešte koncom minulého roka sa začala Taylor stretávať s hráčom americkej futbalovej ligy NFL. Travis Kelce sa v lete zúčastnil jedného jej koncertu a vyjadril sa, že sa s ňou chcel stretnúť a nechať jej náramok priateľstva so svojím číslom. No nepošťastilo sa.

V septembri už kolovali klebety o ich údajnom romániku, ktorý neskôr potvrdili. Fanúšikovia z tejto novej dvojice úplne šalejú. Stali sa jedným z najsledovanejších šoubiznisových párov súčasnosti. Všetko to zaklincovalo finále Super Bowl a víťazstvo mužstva, v ktorom hrá Travis. Zrejme v tomto prípade neplatí staré známe: Nešťastie v hre, šťastie v láske.

Zaujímavé fakty o Taylor

  • Vyrástla na farme vianočných stromčekov.
  • V detstve sa venovala jazde na koni.
  • Stala sa najstreamovanejšou umelkyňou na Spotify za rok 2023.
  • Za uplynulý rok absolvovala 170 letov a tak dokopy strávila vo vzduchu v prepočte 16 dní. Zároveň tým ale vyprodukovala 8300 ton škodlivých emisií.
  • Univerzita Harvard ponúka nový kurz o Taylor Swift, kde sa rozoberá jej hudba, texty a to, ako svojou tvorbou ovplyvnila celosvetovú kultúru.
  • Niektorí fanúšikovia po koncertoch Eras Tour hlásili krátkodobé výpadky pamäti. Z prílišného vzrušenia zo zážitku dostali takzvané ,,okná“ a niektoré momenty si vôbec nepamätajú.
  • Vďaka tomu, že začala randiť s Travisom, stúpla ešte viac sledovanosť amerického futbalu.
  • Titul Osobnosť roka 2023 jej udelil prestížny časopis Time.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, forbes.com
Odporúčame