Kto je Petr Pavel: Prečo ho volajú generál a ako sa stal novým českým prezidentom?

Kto je Petr Pavel

Prezident Českej republiky Petr Pavel (Zdroj: Instagram/prezident_pavel)

#Už niekoľko týždňov pozná Česká republika meno svojho nového prezidenta. Po Milošovi Zemanovi, ktorý bol často terčom zábavných videí a meme, nastúpil na úrad po tvrdom predvolebnom boji Petr Pavel. Čo všetko o ňom vieme?

VIZITKA
Meno a priezvisko: Petr Pavel
Dátum a miesto narodenia: 1. november 1961, Planá, Česká republika
Charakteristika: prezident Českej republiky (oficiálne od 9. marca 2023)
Významné posty: 32. predseda vojenského výboru NATO, náčelník Generálneho štábu Armády Českej republiky

K vojenčine mal vždy blízko

Petr Pavel sa narodil ešte v období, keď bolo Slovensko spojené s Českom do jedného štátu. Aktuálne 61-ročný nový prezident oslavuje svoje narodeniny vždy 1. novembra.

Zdá sa, že o jeho profesijnom živote mal Petr Pavel jasné predstavy už od útleho veku. Už jeho otec Josef Pavel pôsobil ako spravodajca, ktorý vykonával elektronický prieskum, zachytáva a analýzu správ armád NATO. Sám Petr absolvoval Vojenské gymnázium Jána Žižku z Trocnova. Nasledovalo štúdium na Vysokej vojenskej škole pozemného vojska, neskôr aj Vojenská akadémia.

Jeho cesta za kariérou profesijného vojaka tak bola len otázkou času. Začínal síce ako výsadkár, postupne sa však vypracoval. Stal sa veliteľom špecializovaných síl, zástupcom veliteľa spoločných síl a zástupcom riaditeľa sekcie ministerstva obrany. Tam však jeho úspechy nekončia.

Najväčšie kariérne úspechy

Azda najväčším kariérnym úspechom bolo, keď sa v rokoch 2015 – 2018 stal predsedom vojenského výboru NATO. Len pre zaujímavosť, ide o druhú najvyššiu funkciu Severoatlantickej aliancie. Za svoju práci si zaslúžil aj rad vyznamenaní. Spomenúť možno Medailu za hrdinstvo, Kríž za vojenskú chrabrosť, Rad koruny a ďalšie.

Ako sa z vojaka stal prezident

Azda iba málokto vie o tom, že jeho meno sa v prieskume verejnej mienky objavilo už v roku 2015. Aj preto sa o jeho politických ambíciách špekulovalo už dlhodobo. Všetko sa potvrdilo až v júni 2022, keď oznámil, že má záujem kandidovať na post prezidenta Českej republiky. Jeho kampaň sprevádzalo heslo „Vraťme Česku řád a klid“.

Z dovtedy pre širokú verejnosť neznámeho muža sa čoskoro stala nádej v lepšiu krajinu a pozitívnu zmenu. Okamžite si získal ľudí aj na Instagrame, kde ho dodnes sleduje neuveriteľných 561-tisíc followerov.

Po tvrdom politickom súboji nakoniec vyhral v druhom kole, kedy porazil Andreja Babiša. Získal viac ako 58 % hlasov od ľudí, ktorí sa zúčastnili volieb. Zagratulovať mu osobne prišla aj naša prezidentka Zuzana Čaputová.

Mimoriadne zaujímavo vyznieva aj fakt, že v študentských prezidentských voľbách by si ho za svojho prezidenta vybralo až neuveriteľných 85 % hlasujúcich. Inaugurácia Petra Pavla je naplánovaná na 9. marca 2023.

Miluje jazdu na motorke

Je známy tým, že podporuje manželstvá rovnakého pohlavia, adopcie homosexuálnymi pármi či zavedenie eutanázie. Naopak, úplne odmieta trest smrti. V roku 1986 sa oženil s Hanou Pavlovou, s ktorou má dvoch synov. Manželstvo však trvalo len do roku 2001, keď sa rozviedli. Petr Pavel sa druhýkrát oženil v roku 2004, pričom za manželku si vzal podplukovníčku v zálohe Evu Pavlovú, s ktorou vychováva oboch synov aj spoločnú dcéru.
V súkromí sa venuje lyžovaniu, cestovaniu, fotografii a knihám. Miluje tiež jazdu na motorke, dokonca jednu vlastní, ide o model Jawa 350/634, s ktorým sa objavil aj v jednom z volebným videí.

Sledoval si voľby prezidenta ČR?


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, wikipedia.org, SITA
Odporúčame