Kto je Peter Sagan? Slováci vďaka nemu prepadli cyklistike, jeho meno pozná celý svet

Peter Sagan patrí medzi najlepších cyklistov sveta.

Peter Sagan patrí medzi našich najúspešnejších športovcov (Zdroj: Facebook.com)

#Meno Peter Sagan sa stalo synonymom pre slovenský šport. Teší nielen priaznivcov cyklistiky. Z podujatia Tour de France spravil udalosť, ktorú dnes sleduje nejeden Slovák. Na svojom konte má niekoľko cenných víťazstiev, prestriedal viacero vrcholných tímov a videli sme ho aj na olympiáde. Okrem toho je Peter tiež šoumen, ktorého humor si mnohí zamilovali.

Vizitka:

Meno: Peter Sagan
Disciplína: cestná cyklistika
Prezývka: Tourminátor, Peter the Great
Najväčšie úspechy: trojnásobný majster sveta, 7x zisk zeleného dresu na Tour de France
Profesionálna kariéra: 2010- súčasnosť
Tím: Bora-Hansgrohe
Instagram: 1,8 milióna followerov

Skutočný tourminátor

Myslím, že budeš súhlasiť s tvrdením, že bez Petra Sagana by Slováci ani zďaleka nejavili taký záujem o Tour de France a cyklistiku ako takú. Keď však preteká Peter, každý chce na vlastné oči vidieť, či sa dokáže presadiť a či uspeje v prípadnom záverečnom špurte, z ktorého sa nám vie srdce rozbúšiť tak silno, akoby sme sami pretekali.

VIDEO Peter Sagan na úteku pred zákonom: Poriadne sa zapotil, z napínavej naháňačky ho dostal bicykel

Okrem toho vie Sagan po víťaznej etape pridať nejaké to gesto, ktoré ľudom vyčarí úsmev na tvári. Vo svojej profesionálnej kariére Peter špurtoval v drese Cannondaleu, Tinkoffu a dnes je pretekárom Bory-Hansgrohe. Spolu vyhral dodnes na Tour 12 etáp.

Incident s Markom Cavendishom

Ostro sledovaná Tour de France v roku 2017 nemala pre nášho cyklistu príjemný záver. V závere štvrtej etapy sa dostal do kolízie so špičkovým pretekárom Markom Cavendishom, ktorý po kontakte s Petrom Saganom spadol na zem a zranil sa.

Incident sa stal predmetom mnohých diskusií, nakoľko Cavendish už v pretekoch nemohol pokračovať a Petra Sagana z Tour vylúčili. Obaja cyklisti však prejavili športového ducha a nakoľko pre oboch „stará dáma“ skončila, kolíziu si dokázali vydiskutovať. Na tento moment spred troch rokov však určite ani jeden v dobrom nespomína.

Najlepší cyklista sveta – trikrát!

Peter Sagan je jednoznačne jedným z najväčších talentov, aké kedy svet cyklistiky videl. Zhodujú sa na tom aj odborníci a Peter to pravidelne potvrdzuje. Jedným z jeho skvelých úspechov sú aj tri tituly majstra sveta, ktoré získal v rokoch 2015-2017. Postupne ovládol trate v Richmonde, Dohe a Bergene.

VIDEO Ďalšia fantastická reklama so Saganom v hlavnej úlohe: Peter ti ako profesor vysvetlí, prečo je Zem plochá

V rokoch 2015 a 2017 domov odniesol aj titul športovca roka, ktorý mu bol nepochybne pripísaný aj na základe týchto víťazstiev. Okrem toho dominoval v rovnakej ankete aj v roku 2013. Okrem toho je držiteľom ocenenia Vélo d´Or z roku 2016 a pravidelne dominuje v oceňovaní cyklistov na Slovensku.

Miláčik fanúšikov

Už sme spomínali, že Peter Sagan má rád humor. Už niekoľkokrát sa mu podarilo vyparatiť naozaj husárske kúsky a aj to je jeden z dôvodov, prečo si ho obľúbili státisíce ľudí po celom svete. Na Instagrame má naozaj skvelú fanúšikovskú základňu.

Práve na tejto sociálnej sieti uverejňuje v posledných týždňoch vtipné videá, ktoré slúžia ako reklama na Giro d´Italia. Práve na tomto podujatí sa Peter na jeseň po prvýkrát predstaví. Peter však nehovorí po taliansky len v reklame. Tento jazyk ovláda plynule aj v reálnom živote, rovnako ako angličtinu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Peter Sagan (@petosagan),

Zdroj: hashtag.sk, wikipedia.org/Peter Sagan
Odporúčame