Kto je Leo Sauer? Má iba 17 rokov a už prepísal históriu v Lige majstrov!

Leo Sauer

Leo Sauer je fenomenálny slovenský futbalista (Zdroj: Instagram/_leo_sauer)

#Slovenský futbalista Leo Sauer má iba 17 rokov, no už teraz sa o ňom hovorí nielen v našej krajine, ale aj v Holandsku a v celej Európe. Tento rodák z Bratislavy má pred sebou sľubnú budúcnosť. Teda za predpokladu, že sa mu podarí naplniť svoj veľký potenciál. 

VIZITKA
Meno: Leo Sauer
Dátum a miesto narodenia: 16. december 2005, Bratislava
Charakteristika: slovenský futbalový krídelník, reprezentant SR a hráč holandského klubu Feyenoord Rotterdam

Najmladší spod Tatier

V prvom kole tohtoročnej skupinovej fázy Ligy majstrov zdolal holandský šampión Feyenoord Rotterdam na svojom ihrisku škótsky veľkoklub Celtic Glasgow 2:0. Tento triumf potešil aj slovenských priaznivcov, a to hneď z dvoch dôvodov.

Reprezentačný obranca Dávid Hancko odohral za domácich fantastický duel a patril medzi najväčšie opory tímu z Rotterdamu. V 89. minúte sa navyše dostal na ihrisko iba 17-ročný mladík Leo Sauer, ktorý svojou účasťou v stretnutí Champions League prepísal históriu slovenského futbalu. Stal sa totiž najmladším hráčom z krajiny spod Tatier, ktorý si túto milionársku súťaž zahral. 

Trénoval aj v Žiline

„Je to splnený sen,“ povedal pre americkú televíziu ESPN mladý Leo, ktorý bude plnoletý až v decembri. V roku 2018 odchádzal z mládežníckeho systému svojho materského klubu ŠK Slovan Bratislava do Žiliny. V tamojšom MŠK sa stal súčasťou jednej z najlepších akadémií nielen v našej krajine, ale aj v Európe celkovo.

Veď pod Dubňom sa v priebehu uplynulých rokov tvorili diamanty ako spomínaný Hancko, Bénes, Škriniar, Vavro či predtým Dúbravka alebo Pekarík. Práca s mládežou je v Žiline dlhodobo na špičkovej úrovni a prináša svoje ovocie.

Holandská cesta ako adekvátny risk

V roku 2022 zaklopal na dvere Feyenoord Rotterdam a Leo Sauer po radení sa so svojimi zástupcami a rodinou urobil veľký kariérny krok. Vedeniu žilinských „Šošonov“ sa toto rozhodnutie nepozdávalo, domnievalo sa, že krídelník by dostal väčší priestor na ďalší kariérny rast, keby ostal na Slovensku.

Zaujímavosťou je, že v drese žlto-zelených pôsobí jeho brat Mário, ktorý je o rok starší a nastupuje v slovenskej najvyššej súťaži Niké lige. Leo Sauer to v tomto prípade riskol, najprv sa „oťukal“ v juniorke holandského giganta, následne vďaka svedomitému tréningovému prístupu začal nazerať do prvého mužstva.

Záujem európskych veľkoklubov narastá

Kým bude pravidelnou súčasťou mužského výberu Feyenoordu, aktuálneho majstra Eredivisie, ešte chvíľu potrvá. Má však všetky predpoklady na to, aby sa mu to podarilo. Veľkou výhodou taktiež je, že v jednom z najkrajších miest Európy má pri sebe krajana Hancka, ktorý mu vie pomôcť aj v mimofutbalových veciach.

Zaujímavosťou je, že portál Transfermarkt, zameraný na prestupy a štatistiky, uvádza, že cena mladého Slováka je na úrovni 75-tisíc eur. To je v súčasnom futbale prakticky zanedbateľná čiastka a nie je tajomstvom ani prekvapením, že okolo neho začínajú krúžiť viaceré európske veľkokluby.

Pod vedením žiadaného trénera

Sauer ale na odchod z Feyenoordu nemyslí. Rotterdamský klub hrá o popredné priečky v Holandsku, slušné výkony podáva aj v nabitej konkurencii Ligy majstrov a trénerom prvého tímu je Arne Slot. Moderný kouč, ktorý sa nebojí dať šancu mladým hráčom a jeho futbalová filozofia spĺňa aj atribúty tých najväčších kritikov.

V lete mal Arne Slot ponuky z anglickej Premier League, ale vďaka prostrediu, ktoré má v Rotterdame, sa rozhodol ostať. Z toho v tejto chvíli ťaží aj Sauer. Klubový manažment a realizačný tím o ňom vedia a keď už je na ihrisku, je o ňom počuť.

Postupné kroky do budúcnosti

V čase vznikania tohto textu má Leo na svojom konte nielen zápas v Lige majstrov, ale aj niekoľko ligových duelov v Eredivisie, kde sa mu podarilo dokonca skórovať. Kouč Slot vie, že na 17-ročného mladíka nemôže klásť taký tlak ako napríklad na v zostave udomácneného Hancka.

Na druhej strane si uvedomuje, že mladému hráčovi musí ponúknuť aspoň takú-takú príchuť najvyššej úrovni, na ktorú sa chce dostať.

V reprezentačnom drese

Sauerov potenciál je vysoký a ak ostane zdravý a bude poctivo pracovať ďalej, má predpoklady na to, aby Slovensku z neho vyrástol hráč kvalít Mareka Hamšíka či Stanislava Lobotku. Stačí si uvedomiť, že hoci v decembri dovŕši ešte len 18. narodeniny, už teraz je súčasťou slovenskej reprezentácie do 21 rokov. V národnom drese by sa počas roka 2025 mohol predstaviť na majstrovstvách Európy tejto vekovej kategórie.

Ozaj, vedel si, že turnaj organizuje Slovensko? A ktovie, možno to pre Sauera bude ideálna šanca celému futbalovému svetu ukázať, že sa má na to, aby sa rovnal s tými najlepšími. Ak si doteraz toto meno nepoznal, nastal čas, aby si si ho definitívne zapamätal.

Leo Sauer futbalista
Leovi možno patrí budúcnosť (Zdroj: Instagram/_leo_sauer)

Sleduj náš Instagram  

Zdroj: hashtag.sk, transfermarkt.com, espn.com, goal.com
Odporúčame