Kto je Lady Gaga? Charakterizovala ju extravagancia a pop hity, dnes je z nej umelkyňa s rešpektom

Lady Gaga (foto: Facebook/Lady Gaga)

#Bola to speváčka, akých je na svete niekoľko. Jej prvé hity zaznamenali úspech a to najmä u tých, ktorí majú radi pop určený pre masového diváka. Na to aby prerazila, potrebovala zaujať a odlíšiť sa. Za jej osobnosťou stál od začiatku brutálny marketing a extravagancia. Vyplatilo sa. Dnes je z nej jedna z najobľúbenejších speváčok na svete. Pozri sa s nami na najzásadnejšie momenty v kariére Lady Gaga, ktorá aktuálne prežíva azda najvydarenejšie obdobie svojho kariérneho života.

Foto: Facebook/Lady Gaga

Ako vznikla Lady Gaga

Lady Gaga, vlastným menom Stefani Joanne Angelina Germanotta sa narodila 28. marca 1986. Aj keď sa to možno nezdá, stať sa speváčkou nebola pre ňu nikdy priorita. Najskôr to skúšala ako herečka, ale keď uznala, že tadiaľto cesta nevedie, rozhodla sa vydať na spevácku dráhu.

Vymyslieť umelecké meno dá poriadne zabrať. Za to jej vďačí skupine Queen a songu Radio Gaga. Hovorí sa, že jej prvý producent Rob Fusari si vždy spieval túto pesničku predtým, ako sa mali stretnúť. Raz jej poslal správu s názvom piesne. Autocorrect ale zmenil slovo radio na lady a Stefani sa to natoľko zapáčilo, že odvtedy už nechcela počuť iné meno.

Máte radi Akona? Speváčka zrejme ešte viac

Bez kontaktov to skrátka nejde. Lady Gaga si odspievala desiatky vystúpení v rôznych podnikoch, no mala obrovské šťastie, keď začala pracovať pre Sony/ATV Music Publishing ako skladateľka. Práve tu si ju všimol Akon, nielen ako nadanú textárku či skladateľku, ale aj ako speváčku. Nasledoval podpis zmluvy s Interscope Records a taktiež s jeho vlastným vydavateľstvom Kon Live Distribution.

Prelomový rok 2008

Dátum 19. augusta 2008 speváčka zrejme nikdy nezabudne. Práve vtedy jej vyšiel debutový album, z ktorého pochádzajú songy ako Just Dance či Poker Face. Keď si dnes pustíme prvý spomínaný singel, mnohým sa bude zdať v porovnaní s dnešnou tvorbou vtipný. Avšak na tú dobu to bola naozaj pecka a vďaka nej vyhrala i Grammy v kategórií Najlepšia tanečná nahrávka. Mimochodom, do dnešného dňa má jej videoklip 248 miliónov zhliadnutí na YouTube.

Úspech ale zožala aj s Poker Face, Bad Romance či Alejandro. Fanúšikovia a ocenenia pribúdali, meno Lady Gaga bolo za pomerne krátky čas známe na celom svete.

Top celebrita

Keď v roku 2010 na MTV Video Music Awards speváčka 13 nominácií premenila na 8 vyhratých, zdalo sa, že je na vrchole svojej kariéry. Omyl, Lady Gaga sa len rozbieha. Rok 2010 bol pre ňu ako pre speváčku či umelkyňu skvelý tým, že sa zaradila do zoznamu 100 najväčších celebrít sveta. Keď ale o rok neskôr zosadila z pomyselného trónu najvplyvnejšej osobnosti sveta Oprah Winfrey, bolo definitívne rozhodnuté – na túto ženu sa len tak nezabudne.

Extravagancia je synonymum pre Lady Gaga

Udržať sa na vrchole nie je jednoduché, konkurencia je obrovská. Dôležité je odlíšiť sa a vyčnievať. Napríklad tým, že do svojich klipov začnete dávať kresťanské odkazy tak, ako sa to „nepatrí“. Zmienka je o klipe Judas, v ktorom Gaga stvárnila Máriu Magdalénu, čo pobúrilo mnohých veriacich.

O Gage koluje aj síce neoverená, ale zaujímavá informácia. Dôvod, pre ktorý najčastejšie nosí platinovo blond vlasy je ten, že podľa mnohých v tmavých vlasoch príliš pripomína Amy Winehouse.

V oblečení nepoznala zábrany

Všade tam, kde sa objavila, spôsobila rozruch nielen svojou osobnosťou, ale hlavne vizážou. O jej účes, mejkap či oblečenie sa stará jej vlastný tím, ktorý sa volá Haus of Gaga. Aj keď v kostýmoch je extravagancia dovolená, dlhé roky sme mohli vidieť jej šialené outfity aj v civilnom živote. Zabudnúť sa rozhodne nedá na jej vysoké topánky či moment, keď bola celá zahalená do mäsa.

Foto: Facebook/Lady Gaga

Moment, keď sa z nej stala pani umelkyňa

Gaga si rokmi vybudovala veľkú fanúšikovskú základňu a jej piesne boli i kritikmi hodnotené ako výborné. Keď ale v roku 2016 prišla s romantickou skladbou Million Reasons, zmenil sa na ňu pohľad. Zo speváčky, ktorá nosila nenositeľné a tvár mala ukrytú pod silným nánosom mejkapu sa zrazu pre verejnosť stala citlivou a z časti nežnou ženou. Jednoduchý klip, o ktorom sme aj písali, si všetkých získal. Zmiernený imidž bol od roku 2016 jej poznávacím znamením.

A Star Is Born

Výstižnejšie to snáď už ani nešlo. Keď v septembri 2018 prišiel do kín dlho očakávaný film A Star Is Born, Gaga po boku Bradleyho Coopera zažiarila ako nikdy. V prvom momente mnohých šokovala svojím prirodzeným výzorom, ktorý jej ale neuveriteľne pristal. Vďaka dobrote a rebelstvu, ktoré z jej postavy vyžarovali sa mnohí pýtali, či je to len hrané, alebo je naozaj slávna speváčka taká aj v súkromí? Film, v ktorom po prvýkrát hrala hlavnú úlohu tak ukázal aj jej herecké kvality.

To všetko doplnené azda najlepšími skladbami, aké Lady Gaga vo svojej kariére naspievala. Zdá sa, že Stefani Joanne Angelina Germanotta dosiahla maximum. Vďaka posledným týždňom sa definitívne zaradila medzi to najlepšie, čo šoubiznisový svet za posledné desaťročia ponúkol.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame