Kto je Ján Volko? Majster Európy a mladý slovenský rekordér, z jeho šprintu sa ti zatočí hlava

Ján Volko

Kto je Ján Volko? (zdroj foto: instagram.com/janvolko)

#Ján Volko je vo svete športu pojmom, ktorý ovláda mnoho ľudí. Slovensko nemalo nikdy takého rýchleho bežca, akým je práve Janko. Tento dvadsaťtriročný šprintér je slovenským rekordérom na 100 m, 150 m, 200 m a netradičných 300 m, taktiež je halovým majstrom Európy v šprinte na 60 m, v ktorom drží ďalší slovenský rekord.

Vizitka

Dátum narodenia: 2. 11. 1996
Profesia: Atlét
Špecializácia: 60m, 100m a 200m
Predchádzajúca pohybová príprava: Futbal
Tréner: Róbert Kresťanko a Naďa Bendová
Najväčšie úspechy: 2019 Halový majster Európy v behu na 60m,
2017 majster Európy do 23 rokov v behu na 200m
Instagram: 13,3k followerov

Bežal vedľa Usaina Bolta

Usain Bolt je pravdepodobne jeden z najznámejších športovcov na svete. Kto by nepoznal rýchlika z Jamajky? Poznal ho určite aj Jano Volko, keď vedľa neho zakľakol do blokov na prestížnej Ostravskej Zlatej tretre. Volko bok po boku odbehol so svetovým rekordérom v dráhach číslo 4 a 5 stometrový šprint. Slovenský reprezentant vtedy obsadil štvrté miesto.

Prekvapenie v podobe striebra

Prvý reprezentant Slovenska, ktorý sa dostal do finále na svetovom alebo Európskom šampionáte. Aj to je Ján Volko. Tento kúsok sa mu podaril v roku 2017, keď sa dostal na Halových majstrovstvách Európy v Belehrade do finále. V tom predviedol vynikajúci výkon a skončil na druhom mieste. Vtedy spôsobil na Slovensku ošiaľ a jeho meno bolo veľmi často skloňované. Kto je ten rýchlik, ktorý prekonal slovenský rekord, zlepšil ho na 6,58s a získal striebro?

Najlepší do 23 rokov

V Poľskej Bydgoszczi sa konali v lete 2017 Majstrovstvá Európy do 23 rokov. Tam patril mladý Janko medzi veľkých favoritov. Napriek tomu, že z nehom sršala skromnosť, úspech, ktorý dosiahol si nikto nedovolil pomenovať inak ako historický. Janko sa stal vo svojich dvadsiatich rokoch vicemajstrom Európy do 23 rokov v behu na 100m a majstrom Európy do 23 rokov v behu na 200m. Obrovský úspech, skvelý výkon a gratulácie, nič iné vtedy Slováci nespomínali.

Majster Európy aj v roku 2019

Posledný obrovský úspech, ktorý sme v súvislosti s menom Ján Volko mohli zaznamenať, bolo víťazstvo na halových majstrovstvách Európy v Glasgowe. V behu na 60m ukázal Janko svoju dominanciu a napriek peripetiám zvíťazil.

Halový majster Európy 2019 má za sebou aj veľmi úspešnú tohtoročnú netradičnú letnú sezónu. Na mikromítingu v Ostrave vyhral beh na 60 metrov s časom 6,69 sekundy a potom aj na 150 m. Ján Volko je jednou z najikonickejších postáv v slovenskej atletike a európskom šprinte. A to je ešte len na začiatku svojej cesty.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ján Volko (@janvolko),

Bronzový slovenský rekordman

Rok 2021 priniesol Jánovi úspech v podobe tretieho miesta na ďalších halových ME, a tak do tretice skompletizoval svoju zbierku bronzových medailí. Okrem víťazstiev na prestížnych šampionátoch vyhral druhé miesto v ankete Atlét roka a pokoril aj doterajšie vlastné rekordy. v behu na 150 m podal najlepší výkon histórie Slovenska a ďalší osobný rekord pokoril aj v behu na 300 m.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ján Volko (@janvolko)

Predtým sa zúčastnil aj na olympijských hrách v Tokiu, avšak tie mu nevyšli podľa jeho predstáv, práve kvôli predošlému zraneniu chrbta a Ján priznal, že mu chýbalo niekoľko týždňov do kvalitnejšej prípravy. Pred začiatkom sezóny absolvoval veľa dôležitých sústredení a v súčasnosti sa neúnavne pripravuje na ďalšie súťaže, ktoré sa budú konať v priebehu roka 2022.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ján Volko (@janvolko)

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ján Volko (@janvolko)

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame