Kto je Duncan Laurence? Z neznámeho speváka je megahviezda, oslovil milióny ľudí

duncan laurence

Vieš, kto je Duncan Lurence? Milujú ho milióny! (Zdroj: Instagram/itsduncanlaurence)

#Životný príbeh holandského speváka Duncana Laurenca by mohol byť pokojne námetom na film. Jeho kariéru totiž pred dvomi rokmi raketovo odštartovala jediná pieseň. V priebehu pár týždňov sa tak z neznámeho chlapíka stal uznávaný umelec. Za všetko môže skladba, ktorú mal niekoľko mesiacov odloženú doma v zásuvke.

Vizitka:

Celé meno: Duncan de Moor
Umelecké meno: Duncan Laurence
Charakteristika: spevák
Vek: 27
Instagram: 429-tisíc followerov

Napriek tomu, že ju napísal už omnoho skôr, svetu sa ju rozhodol predstaviť až v roku 2019. Práve vtedy nastal moment, kedy chcel prostredníctvom hudby vyrozprávať silný príbeh zo svojho života. „Pred rokmi som stratil niekoho veľmi blízkeho, koho som mal rád. Prostredníctvom piesní chcem rozprávať príbehy, a práve tento, ktorý je v mojej hlave už niekoľko rokov, som považoval za niečo, čo potrebujem dať von a povedať svetu,“ uviedol pre Eurovision.tv.

Príbeh o zosnulej kamarátke nakoniec vyrozprával desiatkam miliónov divákov sledujúcich Eurovision Song Contest 2019. Pred samotnou súťažou vôbec netušil, že sa práve jeho skladba onedlho stane celosvetovo známou. Srdcervúci príbeh však postupne chytil za srdcia milióny ľudí a mladému spevákovi sa tak otvorili dvere do hudobného sveta.

Hudba bola jeho únikom

Prvé skladby začal skladať ešte vo svojich 13 rokoch. Práve hudba bola preňho v tom čase útekom z reálneho sveta pred šikanou, ktorú zažíval. Svetu sa prvýkrát predstavil v roku 2014, kedy sa zúčastnil súťaže holandskej verzie súťaže The Voice. Tam to ešte pod menom Duncan de Moor dotiahol až do semifinále. Neskôr prišlo aj k zmenu jeho mena.

Práve priezvisko Laurence je odvodené od mena jeho matky, ktorá sa krstným menom volá Laurencia. Týmto činom jej chcel vzdať obdiv a vďaku. Po speváckej súťaži sa však na pár rokov odmlčal a svoju energiu sústredil predovšetkým na štúdium na Univerzite umenia v Tilbergu.

Zmenila mu život

Zlom prišiel na prelome rokov 2018 a 2019, kedy sa rozhodol zaslať svoju skladbu Arcade holandskej televízií s cieľom reprezentovať krajinu na nadchádzajúcom Eurovision Song Conteste. Po niekoľkých úpravách bola skladba v marci 2019 predstavená svetu. Melancholická balada, ktorá niekoľko mesiacov ležala schovaná v zásuvke, začala mladému Holanďanovi postupne otáčať život o 180 stupňov. Z neznámeho speváka sa za pár týždňov stala uznávaná holandská hviezda, ktorá priniesla krajine po dlhých rokoch vytúžené víťazstvo. Jeho príbeh však týmto víťazstvom neskončil, práve naopak. Zakrátko sa mladý umelec vybral na sériu koncertov naprieč Európou. Postupne si zahral vo Veľkej Británii, Španielsku, Francúzsku či dokonca neďalekom Rakúsku.

Po skoro dvoch rokoch od vydania tejto skladby možno hovoriť naozaj o celosvetovom úspechu. Song sa postupne dostal do viacerých európskych aj svetových rádií a stal sa virálnym na sociálnych sieťach ako TikTok či Instagram. Úspech mladého umelca si všimli aj za veľkou mlákou, v Spojených štátoch amerických. Emotívna skladba odznela najprv v rannej šou Today a neskôr aj v rámci celosvetovo známej The Ellen DeGeneres Show. V nej predstavil najnovšiu verziu, na ktorej spolupracoval so speváčkou Fletcher.

Neprestal tvoriť

V novembri roku 2019 spevák vydal svoju druhú skladbu s názvom Love Don’t Hate It. Krátko po zverejnení sa k nej vyjadril na svojom Instagrame: „Je to pieseň o boji za to, kým ste a koho ste sa rozhodli ľúbiť. Vždy to bude vaša voľba. Je to zároveň moja odpoveď na nenávisť vo svete. Vždy treba proti nenávisti bojovať láskou a nie ďalšou nenávisťou.“ Pieseň sa zakrátko aj vďaka silnej myšlienke uchytila vo viacerých európskych rádiách a tiež na hudobnej platforme Spotify.

Tvoriť neprestal ani v roku 2020, kedy postupne vydal single Someone Else, Yet a Last Night. Niekoľkomesačná práca vyvrcholila koncom roka, keď v novembri svetu predstavil svoj debutový album Small town boy. Za názov svojej novej dosky zvolil práve časť textu jeho najznámejšej skladby Arcade.

https://www.instagram.com/p/CG-P429g4yI/

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame