Kto je David Kozma? Ružový Panter Oktagonu začínal s judom, teraz je šampión vo welterovej váhe

David Kozma so svojím opaskom šampióna

David Kozma v Oktagone nenašiel premožiteľa (Zdroj: Facebook/David Kozma MMA Fighter)

#Tento 27-ročný rodák z českej Karvinej má za sebou už počas svojej kariéry dokopy 41 zápasov, z toho 11 prehier. „Ružový Panter“, ako ho viacerí prezývajú vďaka jeho obľube ružovej farby, sa už ako malý venoval judu. Ako sa však aj sám vyjadril, judo ho približne v 18-tich rokoch prestávalo baviť kvôli rôznym obmedzeniam v pravidlách. Kozma chcel niečo viac – venovať sa bojovému umeniu kde je tých obmedzení čo najmenej. Práve to mu umožňuje zápasenie v MMA. Zoznámte sa, David Kozma

Vizitka: 

Vlastným menom: David Kozma
Známy ako: David „Ružový Panther“ Kozma
Dátum narodenia: 13. 08. 1992
Miesto narodenia: Karviná, Česká republika
Prvý zápas: 05. 12. 2010 – prehra proti Richardovi Andršovi
Posledný zápas: 9. 4. 2022 – výhra proti Petrovi Kníže
Instagram: 107K followerov

2010 – Začiatok kariéry v MMA

Kozma sa v tomto roku po prvýkrát stretol s MMA v zápase s Richardom Andršom. Išlo o zápas počas GCF 1 – Judgement Day, ktorý David prehral. Vtedy ešte nemal toľko skúseností, bolo to pre neho niečo nové a skúsenosti mal viac menej iba z juda. Andrš vtedy dostal Kozmu na zem a zápas ukončil tzv. Rear-Naked Choke. 

To však „Ružového Pantera“ nezastavilo a svoju silu ukázal ešte v ten mesiac po zápase s Andršom. Počas Arena 20 – Power Legion sa stretol s Tomášom Kudrym, ktorého porazil už v prvom kole za necelú minútu. 

2018 – Zápas o šampióna vo welterovej váhe v Oktagone MMA

Síce sa David objavil po prvýkrát v Oktagone MMA – Oktagon 5 proti Rafalovi Lewonovi, jeho najvýznamnejší zápas, čo sa týka tejto organizácie, bol s Gáborom Borárosom. Bojovalo sa o prvého welterového šampióna Oktagonu. Zápas sa skončil už v druhom kole technickým knockoutom, z ktorého si Gábor odniesol ťažké poranenie kolena, a Kozma si tak vybojoval titul šampióna welterovej váhy. 

Davidovi sa v Oktagone MMA veľmi darí, o čom svedči aj to, že doposiaľ všetky zápasy počas Oktagonu vyhral. Svoj titul si naposledy v klietke počas Oktagonu obhájil v zápase proti Samuelovi Krištofičovi. 

2019 – prehra po takmer dvoch rokoch

Okrem spomínaného zápasu so Samuelom Krištofičom počas Oktagonu 11, mal David v tomto roku ešte dva zápasy. A to v ruskej organizácii Russian Cagefighting Championship – RCC 6. V zápase porazil Alexeya Shurkevicha na body po troch kolách. 

A jeho doposiaľ posledný zápas bol opäť počas Russian Cagefighting Championship –  RCC 7, kde ho však porazil Roman Mukhamedshin. Uvidíme, ako sa mu bude v budúcnosti dariť, no všetko nasvedčuje tomu, že nás čaká množstvo skvelých zápasov.

2021 – 2022 Obhajoba titulu

V roku 2021 sa Kozmovi podarilo v zápase proti Veličkovičovi obhájiť titul šampióna Oktagonu. Popri tréningoch sa venoval aj rodine. Jeho priateľka priviedla v roku 2021 na svet dcéru. Momentálne sa po ďalšom vyhratom zápase chystá späť do ringu.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: Sherdog.com, Instgram.com/david.pinkpanther.kozma
Odporúčame