Kto je David Čerňanský? Aktuálne najlepší slovenský hráč v Counter-Strike zaujal už v 13-tich rokoch

Kto je David Frozen Čerňanský

Kto je David Frozen Čerňanský? (Zdroj:vESL Gaming GmbHStephanie Lieske)

#Counter-Strike spoznal na návštevu u známych, o pár rokov na to už bol najlepším hráčom v Českej a Slovenskej republike, dnes patrí medzi najuznávanejších hráčov sveta. David „frozen“ Čerňanský je obyčajný 19-ročný chalan narodený v Liptovskom Mikuláši, ktorý našiel svoj talent a vášeň v hre Counter-Strike. Dnes sa živý hraním tejto počitačovej hry a cestuje po celom svete. Nie je to ale tak jednoduché ako to vyzerá. Chcelo to roky tvrdej práce a driny.

Vizitka:

Meno: David Čerňanský
Prezývka: Frozen
Dátum narodenia: 18. 7. 2002 (19 rokov)
Aktuálny tím: mousesports
Bývalé tímy: Cyborg Factory, eXtatus, Majestic Lions, Gunrunners, nEophyte, NoChance
Indviduálne ocenenia: 2x EPLAYER najlepší česko-slovenský hráč roka (2019, 2020), najlepší hráč turnaja Flashpoint S3

Counter-Strike spoznal na návšteve

K tejto populárnej strieľačke sa dostal zhruba v roku 2010 čistou náhodou. David bol jedného dňa na návšteve u známych, kde mu jeden chalan ukázal hru Counter-Strike 1.6. Po príchode domov sa hra nainštalovala aj na jeho počítač, a tam to všetko začalo. Frozen sa prvé roky dostal k počítaču iba sporadicky, keďže sa oň delil so súrodencom. O dva roky už mal ale vlastný počítač a vášnivé hranie tak mohlo naplno začať.

V tom čase už získaval skúsenosti aj s prvými online turnajmi a prvými tímami. Aj napriek mladému veku, myslením prevyšoval svojich súperov a spoluhráčov. V roku 2015 vyhral svoje prvé LAN turnaje v slovenských Košiciach. Vtedy si ho začali všímať hráči zo špičky domácej scény. Zlomovým bodom pre Frozena bolo, keď si ho pod svoje krídla zobral Michal „KETUBOR“ Csontoš, vtedy už veľká legenda domácej scény.

Frozen pod ním začal hrať prvé väčšie turnaje na veľkých pódiach a niekedy bolo veľmi úsmevne, keď ako malý chlapec sedel na stoličke a prirodzene bol zďaleka najnižší. Ľudia si často robili posmešky, že čo za dieťa prišlo hrať túto hru. To malé dieťa sa už ale v 13-stich stalo majstrom Českej republiky (najväčší turnaj v česko-slovensku) a množstva ďalších LAN eventov.

David Frozen Čerňanský
Frozen (dolný rad v strede) po víťazstve na Majstrovstvách Českej republiky 2015 (Zdroj: Facebook/Mistrovství ČR v počítačových hrách)

Profesionál už keď mal 14

Frozen sa stal v roku 2016 súčasťou organizácie eXtatus, s ktorou nastolil na domácej Counter-Strikovej scéne dominanciu. Začal vystrkovať rožky aj vo svete, keď sa ako jednotlivec kvalifikoval do prestížnej ligy, kde hrali len tí najlepší hráči sveta. Do jeho zbierky pribúdalo zlato za zlatom a stával sa obrovskou hviezdou na poli česko-slovenského ešportu. Nikto už vtedy nepochyboval o tom, že jedného dňa odíde do sveta a bude patriť medzi najlepších hráčov sveta.

V roku 2017 sa pre neho a celý tím eXtatus naskytla životná príležitosť. Hráčov začala sponzorovať známa spoločnosť, ktorá sa stala hlavným partnerom tímu. Pre Davida sa nič zas tak výrazne nemenilo, nakoľko bol vtedy školopovinný, avšak pre jeho spoluhráčov to znamenalo, že sa stali profesionálnymi hráčmi na plný úväzok, nemuseli už chodiť do bežnej práce. Krátko na to sa frozen presťahoval do Bratislavy, kde začal navštevovať strednú školu. Bývanie mu poskytol práve Michal „KETUBOR“ Csontoš, ktorý sa neskôr stal trénerom eXtatusu. Vo frozenovej kariére zohral tento muž kľúčovú rolu a bol mu tak povediac CSkovým otcom. V podstate ho vychoval po hernej stránke a najmä vďaka nemu je dnes frozen tam, kde je.

S eXtatusom až v New Yorku

Po podpísaní kontraktu s Alzou sa eXtatusu naskytli nové možnosti. Hráči sa mohli viac koncentrovať na zahraničné kvalifikácie a ich meno sa začalo výrazne zviditeľňovať. Rázom lietali na turnaje do Dánska, či Rumunska. V Dánsku sa zrodilo aj ich najväčšie víťazstvo, keď si z turnaja Cross Border Esport 2017 okrem prvé miesta odniesli aj slušných $10 000.

Avšak rozhodne najväčším dobrodružstvom, ktoré členovia eXtatusu zažili, bol turnaj v New Yorku, kde nakoniec obsadili tretie miesto. Hráči, samozrejme, chceli z hernej stránky viac, avšak zážitok, ktorý sa im v podobe turnaja v tomto veľkomeste naskytol, bol skrátka nezabudnuteľný. Frozen mal vtedy iba 15 rokov, keď mohol naživo zažiť zimnú atmosféru jedného z najväčších miest sveta a vychutnať si ho aj z legendárnej Empire State Building.

Po skvelých turnajoch, veľkolepých zážitkoch a hernej pohode, ale prišla rana. Alza s eXtatusom nepredĺžila sponzorskú zmluvu a hráči tak stratili finančné krytie. Nasleduje odchod z organizácie a frozen dovršuje 16. rok života. Bol to moment, kedy už mohol bez problémov vstúpiť do zahraničného tímu, keďže dovtedy bol limitovaný vekom. Chcel ale svojim dlhoročným spoluhráčom splatiť dôveru a naposledy vyhrať majstrovstvá Českej republiky. To sa mu už v drese Gunrunners podarilo po štvrtykrát a do sveta tak mohol odísť s čistým svedomím, že nič nezanedbal a ostatným splatil prejavenú dôveru.

Kontrakt s mousesports a trofeje

V roku 2019 po krátkom pôsobení v európskom celku NoChance dostáva vysnívanú ponuku od tímu mousesports, kde zhodou okolností zaplňuje prázdne miesto po svojom krajanovi Martinovi „STYKO“ Stykovi. Prvé mesiace s mousesports sú síce ťažké, výsledky nie sú také, aké by sa od hviezdnej zostavy čakalo. Nuž, v druhej polovici roka 2019 príde rad turnajových víťazstiev. Rodák z Liptovského Mikuláša triumfuje v Číne, Dánsku i v slnečnej Californii. Rok 2019 uzatvára s jeho tím na druhom mieste vo svetom rebríčku a mnohí odborníci favorizujú mousesports na celok, ktorý by mohol v roku 2020 prevziať čelo rebríčka.

K tomu už ale nikdy neprišlo. Začiatkom roka 2020 síce Frozen a mousesports víťazia na turnaji v Londýne, avšak s príchodom koronakrízy sa ich forma a nádeje rúcajú ako domček z karát. Online ešportová éra „myšiakom“ absolútne nesadla a v tíme sa neskôr udejú zmeny. Frozen však v európskom celku zotrval aj pre rok 2021. Po veľkej rekonštrukciii v zostave, svitá celému tímu na lepšie časy. Zatiaľ síce mousesports nedosahujú výsledky, aké ku koncu roka 2019, ale všetko je na dobrej ceste, aby sa do tejto nemeckej organizácie navrátili zlaté časy.

 


 Pre viac článkov a noviniek zo sveta ešportu sleduj eplayer.sk!

Zdroj: eplayer.sk, liquipedia.net
Odporúčame