Kto je Cillian Murphy? Hral psychopatov aj gangstrov, aktuálne ho môžeš vidieť ako Oppenheimera

Cillian Murphy

Cillian Murphy žiari vo filme Oppenheimer (Zdroj: Universal Pictures)

#Už desaťročia dobýja nielen filmový, ale aj seriálový svet. Tvrdohlavo si stráži súkromie, nevíri škandály, celé roky je verný jedinej žene, nemá sociálne siete, nevie čo sú emoji, ale aj napriek tomu je miláčikom internetu. Niekto ho pozná najmä z úspešného seriálu Peaky Blinders, filmoví fanúšikovia najnovšie z bombastického filmu Oppenheimer. Je to tak, v dnešnom článku sa bližšie pozrieme na to, kto vlastne je Cillian Murphy

VIZITKA
Celé meno: Cillian Murphy
Dátum a miesto narodenia: 25. máj 1976, Douglas, Írsko
Charakteristika: herec
Najznámejšie filmy/seriály: Peaky Blinders, Oppenheimer, Inception, trilógia Temný rytier, Dunkirk, Transcendence, In Time

Otvorené dvere do sveta filmu

Cillian Murphy je írsky herec, ktorý začal svoju hereckú kariéru na divadelných doskách, kde získal uznanie za svoje výkony, napríklad v hre s názvom Disco Pigs. V nej začal účinkovať v roku 1996 a o päť rokov neskôr si dokonca zahral aj v jej sfilmovanej verzii.

Vo svete kinematografie sa mu prelomovou úlohou stala rola v psychologickom trileri 28 Days Later v roku 2002. Bol to práve tento film, ktorý mu otvoril cestu do skutočného sveta filmu, no do popredia ho vystrelili samozrejme najmä jeho nesmierne herecké schopnosti. 

Verný alternatíve aj divadelným doskám

Je zaujímavé, že Cillian sa pri výbere projektov nespolieha len na tie komerčné a zaručene úspešné. Rovnako ho láka aj alternatívna kinematografia. V spolupráci so známym režisérom Dannym Boylom napríklad vytvoril nezabudnuteľné filmy, ako Sunshine alebo Trance.

Aj napriek tomu, že s každým ďalším filmom jeho úspešná kariéra naberá na obrátkach, i tak nezabúda na svoje divadelné korene. Hral vo viacerých divadelných predstaveniach, ako napríklad v Ghosts (Duchovia) od Henrika Ibsena alebo v Ballyturk od Endy Walsha. V roku 2011 dokonca získal ocenenie za najlepšieho herca v sólovej divadelnej hre Misterman.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Oppenheimer už zarobil cez 500 miliónov, dostal sa medzi top desať najúspešnejších filmov s ratingom R

Spolupráca s Christopherom Nolanom

Medzi Murphyho ďalšie významné filmy patrí aj historický epos Cold Mountain z roku 2003, kde si zahral po boku herečiek ako Nicole Kidman a Renée Zellweger. Avšak jedným z najvýznamnejších míľnikov v jeho hereckej kariére bolo dozaista jeho spojenie s uznávaným režisérom Christopherom Nolanom, ktorý patrí medzi absolútnu svetovú špičku.

Dvojica spolu prvýkrát pracovala na filme Batman Begins v roku 2005, pričom talentovaný Cillian si svoju rolu záporáka menom Scarecrow zopakoval rovno v celej tejto Nolanovej kultovej trilógii. Bol tak zároveň aj jediným záporákom, ktorého sme mohli vidieť vo všetkých troch filmoch.

Od roku 2005 sa Cillian Murphy objavil aj v ďalších Nolanových snímkach, pričom môžeme vypichnúť napríklad dokonalý film Inception či výbornú vojnovú drámu Dunkirk.

Cilian Murphy
Cilian Murphy ako Scarecrow v trilógii o Batmanovi (Zdroj: Warner Bros.)

Milovaný gangster

V rokoch 2013 až 2022 si získal naozaj masívne množstvo fanúšikov svojou úlohou v kriminálnom seriáli Peaky Blinders (Gangy z Birminghamu), ktorý produkovala stanica BBC a mohol si ho vidieť aj na streamovacej službe Netflix. V tomto seriáli stvárnil nesmierne charizmatického Thomasa Shelbyho, hlavu gangsterskej rodiny v postindustriálnom meste Birmingham, ktorý zdoláva nielen výzvy súčasnosti, ale zápasí aj so svojou vojnovou minulosťou.

Jeho charizma, mrazivo chladný pohľad a komplexná povaha tejto postavy prispeli k obrovskému úspechu tohto seriálu a bez dohadov ide o jeden z najúspešnejších Cillianových projektov.

Cilian Murphy
Seriál Peaky Blinders (Zdroj: Netflix)

Bombová súčasnosť

Ešte sa na skok vrátime ku Christopherovi Nolanovi. Spoločne s ním sa totiž Cillian postaral o enormný úspech nedávneho hitu s názvom Oppenheimer. Vojnová dráma o otcovi atómovej bomby je vrcholom súčasnej kinematografie a bez dohadov najlepším filmom, v akom sme Cilliana doposiaľ mohli vidieť. Jeho výkon v tejto snímke je neskutočný a myslíme si, že by bolo naozaj nemiestne, keby za to nezískal žiadnu cenu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Záchrana na dovolenke: 8 basic kúskov, ktoré nesmú chýbať v tvojom kufri!

Všestranne talentovaný umelec

Aby si však získal komplexnú predstavu, prezradíme ti aj čosi navyše. V prvom rade treba povedať, že Cillian Murphy je naozaj multitalent. Okrem hrania sa kedysi stíhal venovať ešte aj muzike. Konkrétne bol vokalistom kapely The Sons of Mr. Green Genes, o čom sa pri jeho príťažlivom hlase nedá vôbec pochybovať. Kapela však pôsobila najmä v jeho tínedžerských časoch, odkedy sa však samozrejme posunul do iného sveta.

V roku 2020 ho The Irish Times vyhlásil za jedného z najlepších írskych hercov vôbec a na tejto nôte by sme to pre dnes aj ukončili. Je to absolútna pravda a my sa môžeme len tešiť, kde jeho nesmierny talent a schopnosti budeme môcť oceniť nabudúce!

Cilian Murphy
Vojnová dráma Oppenheimer (Zdroj: Universal Pictures)

Pozerávaš filmy/seriály s Cilianom Murphym?

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame