Kto je Brian May? Člen legendárnej skupiny Queen nemá v malíčku len hudbu – uznávajú ho aj vedci

Brian May je legenda, ktorá si zaslúži obrovskú poctu (Zdroj: Instagram/brianmayforreal)

#Meno Brian May je vo svete hudby synonymom legendy, úspechu a kvality. V roku 2005 mu bol dokonca od kráľovnej Alžbety II pri príležitosti jej narodenín udelený Rad britského impéria za „služby pre britský hudobný priemysel“.

Mayovo meno sa posledné dni skloňovalo na Slovensku oveľa viac ako inokedy. Rozhodne za to môže aj festival Starmus, ktorý sa nedávno konal v Bratislave. Ten prepája vedu, hudbu a umenie. Ako je možné, že tam bol práve Brian May?

VIZITKA
Celé meno: Brian May
Dátum a miesto narodenia:  19. júl 1947, Hampton, Spojené kráľovstvo
Charakteristika: hudobník, astrofyzik

Talentovaný študent

Brian sa narodil ako jediné dieťa Harolda a Ruth Mayovcov. Má anglicko-škótsky pôvod. V škole vynikal v predmetoch, ktoré zvyčajne nepatria medzi najobľúbenejšie. On z nich však nakoniec aj maturoval. Išlo o fyziku, matematiku a aplikovanú matematiku. Tieto predmety mu natoľko učarovali, že sa im venoval aj na vysokej škole.

Škola ho bavila, ale nebola to jeho jediná záľuba. Brian vynikal aj v hudbe. Zvláda hru na banjolele, gitaru či klavír. Keď mal 21 rokov, založil spolu s Timom Staffelom hudobnú skupinu Smile. Po čase sa k nim pridal aj Roger Taylor. Kapela však existovala krátko, a to v rokoch 1968 až 1970. Všetko sa zmenilo po tom, čo sa zo skupiny rozhodol odísť Tim Staffell.

Farrokh Bulsara mu zmenil život

Kapela stála pred dilemou, čo s ňou bude ďalej. Našťastie sa k nim pridal na prvý pohľad zvláštny chlapec Farrokh Bulsara, ktorý sa nechával oslovovať menom Freddie. Na jeho popud si kapela zmenila názov zo Smile na Queen. Skupinu okrem názvu čakala ešte jedna zmena – prijali ďalšieho člena, basgitaristu Johna Richarda Deacona.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kto je Jim Parsons? Bláznivý fyzik z Teórie veľkého tresku si zahral aj Boha

Ďalšiu cestu kapely Queen ti ani nemusíme obšírne rozpisovať. Úspech stál nielen na dokonalom hlasovom prejave Freddieho, ktorý si zmenil priezvisko na Mercury, ale tiež na perfektne skomponovanej hudbe a textoch.

Nemalý podiel na úspechu má práve Brian May, ktorý je súčasťou kapely a spoluvlastníkom značky Queen dodnes. Práve May stojí za songami, ako We Will Rock You, Tie Your Mother Down, The Show Must Go On, Hammer to Fall a ďalšie. Môžeš ho však počuť aj spievať, napríklad v skladbe Who Wants to Live Forever, Mother Love či Too Much Love Will Kill You.

Spolupráca s ďalšími hviezdami

Po smrti Freddieho Mercuryho bol Brian zronený a museli ho dokonca hospitalizovať. Hoci sa prezentuje ako sólový umelec, spolupracoval tiež s mnohými ďalšími hviezdami. Za zmienku stojí napríklad Lady Gaga. May si zahral na gitaru v skladbe You and I, ktorá je na jej albume Born This Way. Spojil sa tiež so speváčkou a herečkou Kerry Ellisovou, ktorej produkoval a aranžoval debutový album Anthems.

Hviezda nielen na hudobnom plátne

Už v úvode sme ti priniesli informáciu o jeho výborných výsledkoch v štúdiu a záujme o matematiku či fyziku. Brian May je vyštudovaný astrofyzik. Zaoberal sa témou odrazeného svetla od medziplanetárneho prachu a rýchlosťou prachu v rovine slnečnej sústavy. Doktorandské štúdium v mladosti prerušil kvôli nečakanému úspechu kapely Queen.

Vrátil sa k nemu až v roku 2006, rok nato už predložil prácu, ktorá sa zaoberala skúmaním pásu zodiakálneho prachu. Stal sa tiež spoluautorom mnohých významných publikácií z tejto oblasti.

Zaujímavosti o Brianovi Mayovi

  • Po úspešnom hudobníkovi a astrofyzikovi je dokonca pomenovaný asteroid 52665 Brianmay.
  • Je odporcom fajčenia. Počas jeho koncertov je údajne zakázané fajčiť vo všetkých vnútorných priestoroch.
  • Má slabosť pre stereskopické fotografie.
  • Je zakladateľom hnutia na ochranu práv zvierat.
  • Má tri deti.
  • May má tiež nezanedbateľný podiel na úspechu misie s názvom OSIRIS-REx.
  • Vzdal obrovskú poctu prezidentke Zuzane Čaputovej.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame