Kto je Jim Parsons? Bláznivý fyzik z Teórie veľkého tresku si zahral aj Boha

Sheldon Cooper

Ako nezabudnuteľný Sheldon Cooper (Zdroj: Instagram/bigbangtheory)

#Jim Parsons má už rok po päťdesiatke, kto by to bol povedal? Je azda najznámejší svojou ikonickou rolou excentrického teoretického fyzika Sheldona Coopera v populárnom televíznom seriáli Teória veľkého tresku. V dnešnom článku sme ti ho priblížime o čosi viac. 

VIZITKA
Celé meno: James Joseph Parsons
Dátum a miesto narodenia: 24. marec 1973, Houston, Texas, USA
Charakteristika: herec
Najznámejšia rola: Sheldon Cooper

Herecké začiatky v divadle

Parsons začal svoju hereckú kariéru v divadle a televízii ešte predtým, ako sa presunul na veľké plátno. Predtým, ako získal úlohu Sheldona Coopera, účinkoval v rôznych televíznych seriáloch a mal tiež väčšie i menšie úlohy vo filmoch.

Jeho prelomová rola však samozrejme prišla v roku 2007, kedy začal hrať geniálneho fyzika Sheldona v Teórii veľkého tresku. Táto úloha mu priniesla nielen štyri ceny Emmy, ale aj obrovskú popularitu a uznanie od fanúšikov i kritikov.

Čo mu priniesol Sheldon Cooper?

Divákom po celom svete sa do pamäti vryl najmä touto postavou a napriek jeho viacerým účinkovaniam v iných projektoch ho azda navždy budeš mať zafixovaného práve ako Sheldona. Parsons sa vďaka nemu stal jedným z najuznávanejších a najlepšie platených televíznych hercov. 

Seriál Teória veľkého tresku vysielali v Spojených štátoch od roku 2007, pričom jeho posledná séria dorazila v roku 2019. Tvorcovia tento populárny komediálny seriál doplnili aj o jeho prequel, a to v podobe projektu Mladý Sheldon (Young Sheldon), kde sme mohli sledovať detstvo a dospievanie tejto ikonickej postavy. 

Prvá časť seriálu o mladosti Sheldona sa začala vysielať v roku 2017 a jeho posledná séria končí práve v aktuálnom období. V tomto projekte sa Parsons objavil v malých cameo rolách, pričom je aj producentom seriálu a takisto v ňom vystupuje ako rozprávač.

Kariéra mimo Sheldona

Okrem svojej práce v televízii si Parsonsa našiel úspech aj na divadelnej scéne a vo filmoch. Účinkoval v rôznych divadelných produkciách a jeho filmové úspechy zahŕňajú úlohy vo filmoch ako The Normal Heart a Hidden Figures. V prípade projektu Normal Heart šlo o televízny film HBO z roku 2014, ktorý je adaptáciou rovnomenného divadelného diela.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kto je Robert Downey Jr.? Kvôli drogám sa vlámal k susedovi, temnú minulosť spomenul aj na Oscaroch

Vo filme Hidden Figures sa opäť vrátil k fyzike, pretože dej približuje udalosti v Spojených štátoch, ktoré súviseli s vyslaním prvých ľudí do vesmíru. Sekundoval tu Kevinovi Costnerovi či skvelej Taraji P. Henson.

Čo sa týka divadelnej scény, Jim Parsons si zahral napríklad v komédii Harvey z roku 2012 alebo aj v An Act of God, pričom v tomto broadwayskom predstavení z roku 2015 stvárnil postavu samotného Boha.

Aktívna podpora komunity

Jim Parsons je okrem hereckej kariéry aj verejne známy svojou neskrývanou podporou LGBT komunity a jeho aktívnym angažovaním v boji za práva a rovnosť. Aj keď sa prvotne snažil udržiavať svoj osobný život v súkromí, už v roku 2012 sa otvorene vyjadril, že je homosexuál.

Toto vyhlásenie bolo dôležitým momentom v jeho kariére, pretože mu umožnilo byť autentickým vzorom pre mnohých ľudí, najmä pre svojich fanúšikov a ďalšie osoby z LGBT komunity.

Od tohto vyhlásenia sa Parsons stal dôležitým hlasom. Verejne hovoril o svojom zážitku s coming outom a o tom, ako sa cítil v procese prijímania svojej identity verejnosťou, ktorá ho už v roku 2012 samozrejme veľmi ostro sledovala.

Parsons a jeho dlhoročný partner (a manžel) Todd Spiewak sú známi svojím aktívnym zapojením do rôznych charitatívnych podujatí podporujúcich práva LGBT. Sú štedrými podporovateľmi organizácií, ktoré sa zaoberajú problematikou homosexuálnej mládeže, vzdelávaním a bojom proti diskriminácii.

Čo o Jimovi (možno) nevieš

  • Za Teóriu veľkého tresku vyhral 4 ocenenia Emmy.
  • Za jednu epizódu Teórie veľkého tresku zinkasoval až 1 milión dolárov.
  • V roku 2012 urobil svoj coming out ohľadom svojej homosexuálnej orientácie.
  • Má vlastnú produkčnú spoločnosť That’s Wonderful Productions.
  • Predtým, ako sa rozbehla jeho herecká kariéra, ho ľudia mohli poznať z mnohých reklám.
  • So svojimi kolegami z Teórie veľkého tresku zostali blízkymi priateľmi.
  • Je veľký milovník zvierat. Vo veľkom podporuje rôzne organizácie na ich ochranu.
  • Plynulo hovorí nielen anglicky, ale takisto aj španielsky a francúzsky. 
  • Jim Parson je skvelý v imitácii rôznych známych osobností.

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame