Kto bola Mária Terézia? Uznávaná panovníčka s početnou rodinou a slabosťou na…

Mária Terézia

Mária Terézia (Zdroj: Instagram/marika_z_rakuska)

#Mária Terézia – panovníčka, matka a manželka. Stelesnenie slovného spojenia silná žena. Je jednou z najvýznamnejších osôb Habsburskej dynastie a kľúčovým hráčom na poli medzinárodnej politiky v 18. storočí. Všetci o nej vedia, že bola vojvodkyňa, cisárovná, kráľovná, osvietená panovníčka a hlavne významnej reformátorka. Ale vedel si o nej aj toto?

Kto teda bola Mária Terézia? Tieto fakty o nej ťa v škole určite nenaučili. Ak ťa nudia seriózne výklady z kníh a chceš spoznať dôležité mená histórie cez odľahčenú optiku, čítaj ďalej.

Vizitka:

Dynastia: Habsburgovci
Titul: Cisárovná Svätej rímskej ríše nemeckého národa, Kráľovná Uhorska, Česka, Chorvátska a Slavónska, Arcivojvodkyňa Rakúska, Vojvodkyňa Parmy a Piacenzy, Veľkovojvodkyňa Toskánska
Dátum a miesto narodenia: 13. máj 1717 Viedeň, Rakúsko
Dátum a miesto korunovácie: 25. jún 1741, Bratislava, 12. máj 1743, Praha
Panovanie: 20. október 1740-29.november 1780
Dátum a miesto smrti: 29. november 1780
Nástupca: Jozef ll. Habsburský

Učili ju jezuiti

Vzdelávala sa už od skorého veku. Začala už v 6 rokoch. Jej učenie mali na starosti Jezuiti. Bola výborná študentka, ale najväčší problém mala s nemeckou gramatikou. Naučili ju až 5 jazykov, a to-španielčinu, taliančinu, francúzštinu, latinčinu a nemčinu. Okrem toho boli medzi jej predmetmi aj matematika a svetské, ale aj cirkevné dejiny. V 15 rokoch jej vzdelanie prevzala grófka Karolína von Fuchsová-Mollardová, ktorá bola jej priateľka a aj radkyňa.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Mária Terézia (@marika_z_rakuska)

Milovala jedlo

Ako každý, tak aj Mária Terézia mala svoje neduhy. Milovala jedlo a hlavne sladkosti. To sa potom odrazilo aj na jej postave a váhe. Bola veľmi obézna a vo svojich 53 rokoch to bolo až natoľko extrémne, že nevládala chodiť po schodoch. Museli kvôli nej postaviť výťah. Jej najobľúbenejším jedlom bola hlavne čokoláda, ktorú si často a hojne užívala. Milovala ju vo všetkých podobách, dokonca jedla aj čokoládovú polievku. Obľubovala taktiež likéry, ktoré boli, ako vieme, bohaté na kalórie.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa dafné💋 (@tomshamichmalech)

Dokázala odpustiť neveru

V tej dobe bola svadba z lásky skôr niečím výnimočným, ako bežnou praxou. Mária Terézia mala to šťastie a podarilo sa jej to. Jej manžel sa stal aj jej životnou láskou. Vzťah začal dohodou, ktorá mala pomôcť obom dynastiám, ale po čase sa do seba s Františkom Štefanom Lotrinským zamilovali.

Aj keď bol ich zväzok pevný, kde-tu si František uletel. O nevere sa nezachovali žiadne spisy, ale vyplýva to z ich listovej korešpondencie. Vždy mu dokázala odpustiť a nikdy to neriešila na verejnosti. Jeho náhla smrť ju veľmi ranila. Niekoľko dní vôbec nevychádzala z izby. Nechala si ostrihať vlasy a od toho dňa chodila len v čiernej. Na každom obraze, ktorý vznikol po smrti jej manžela, je zobrazená ako smútiaca vdova.

Dokonca sa po rokoch našiel v jej modlitebnej knižke lístoček, na ktorom mala spočítané koľko šťastných rokov spolu zažili. Bolo to na sekundu presné.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Mária Terézia (@marika_z_rakuska)


Kto bol Milan Rastislav Štefánik? Mal slabé nervy a drobnú výšku, napriek tomu lámal ženské srdcia


Deti boli aj politickou výhodou

Detí mala ako smetí a to doslova. Hovorila si, že aj 10 by bolo dostatok, ale keď pán boh dal. Toľko detí mala hlavne preto, že jej manželstvo bolo veľmi vášnivé. Sama netúžila po tak veľkej rodine. To, že bola matkou vyvolávalo v mnohých pocity, že bude zlou vládkyňou, ale ona stíhala oboje. Mala dokopy 16 detí. 11 dievčat a iba 5 chlapcov. Až 6 svojich potomkov pochovala. Dve jej dievčatá prežili ťažké choroby, ktoré ich fyzicky poznačili. Vedela, že by sa nevydali, tak ich poslali do kláštora.

To, že mala toľko dcér nakoniec využila ako politickú výhodu a začala uzatvárať sobáše, ktoré posilnili jej zahraničnú politiku. Mariu Antoinettu vydala do Francúzska, Máriu Karolínu za neapolského cisára. Dokonca boli dve jej dcéry zasnúbené za toho istého sicílskeho kráľa, ale obe zomreli na kiahne ešte pred tým, ako sa stihli vydať.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Mária Terézia (@marika_z_rakuska)

Nešťastná poľovačka

Celý život milovala bály, slávnosti a hony, takže keď sa 8. 11. 1780 konal hon na bažantov, nemohla tam chýbať. Stal sa jej žiaľ osudným. Mala už vtedy dosť chatrné zdravie. Od toho, aby tam šla, ju odhováral aj jej syn. Chcela si ale užiť, kým sa dalo. Na poľovačke prechladla. Vrátila sa unavená a premrznutá. Postupne sa začínala prejavovať choroba. Deň čo deň to zvládala horšie. Jej stav sa rýchlo zhoršoval. Trápilo ju ťažké dýchanie a silný kašeľ. Pred smrťou sa stihla vyspovedať. Pitva ukázala, že už dlhšie mala poškodenú jednu stranu pľúc, ktorá nefungovala.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa 🎨🖌️ (@vintage.wonderer)

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame